polecanePolskaWielkopolskie

Punk w muzeum

jarocin muzeum rocka punk punkrock

Festiwal rockowy w Jarocinie

Wyjazd dziecka do Jarocina jeszcze 30 lat temu spędzał sen z oczu wielu rodziców. Media podgrzewały atmosferę opisując msze satanistyczne, okropnie hałaśliwą muzykę i pokazując młodzież z dziwnymi kolorowymi czubami na głowie. Dzisiaj punk doczekał się swojego miejsca w muzeum. Zapraszamy was do zwiedzenia Muzeum Polskiego Rocka w Jarocinie. Miasto doczekało się w końcu obwodnicy. Kiedyś każde auto przejeżdżając przez miasto pojawiało obok muzeum. Dzisiaj trzeba zjechać z obwodnicy, ale nawet jadąc tranzytem warto zrobić małą przerwę. Na zwiedzenia wystarczy nawet godzina.

„Spichlerz Polskiego Rocka” czyli nowoczesne, multimedialne muzeum rockowej muzyki dla publiczności otwarte zostało 17 lipca 2014 roku. Powstało dzięki środkom unijnym. Miejsce nie zostało wybrane przez przypadek. Jeśli jakiekolwiek miasto w Polsce miałoby się ubiegać o miano polskiej stolicy rocka to Jarocinowi z jego długoletnią historią festiwalu ten tytuł należy się bezspornie.

Ekspozycja, będąca częścią jarocińskiego muzeum, powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie centrum miasta.

Cały czas do muzeum z całego kraju docierają nowe eksponaty. Na stałej wystawie możemy zobaczyć mnóstwo fascynujących przedmiotów związanych z historią festiwalu.

Obejrzymy liczne archiwalne zdjęcia zarówno publiczności jak i muzyków, plakietki, identyfikatory, teksty piosenek z pieczątkami cenzorów, płyty winylowe, kasety magnetofonowe, oryginalne sceniczne stroje muzyków.

W jednej z sal muzealnych możemy obejrzeć zrekonstruowany fragment sławnej kładki nad torami kolejowymi przy dworcu PKP.

Setki stóp w ciężkich, czarnych glanach maszerujących po tym moście były ulubionym motywem kamerzystów próbujących ukazać fenomen festiwalu.

Rock zamknięty w muzeum przestaje szokować, urasta do rangi sztuki choć przez lata wielu recenzentów widziało w nim tylko beznadziejne krzyki wokalistów i przeraźliwy zgrzyt gitar.

Już dawno w wiek senioralny zaczęli wchodzić muzycy występujący na jarocińskiej scenie. To samo dotyczy tysięcy widzów co roku przyjeżdżających na festiwal. Nawet jeśli nigdy nie byłeś fanem muzyki rockowej albo byłeś przeciwnikiem wyjazdów swoich dzieci do Jarocina to myślę, że teraz po latach przy okazji powstania muzeum przyszedł dobry czas do odwiedzenia tego miejsca.

Straszne hity punkowego zespołu Siekiera, gwiazdy Jarocina w roku 1984 śpiewają już nawet artyści na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Godziny otwarcia muzeum:

 wtorek, środa, czwartek, piątek: 10:00 – 18:00

 sobota, niedziela 14:00 – 18:00