Bateria Artylerii Stałej w Ustce – zwiedzamy opuszczone powojenne fortyfikacje położone na wybrzeżu Bałtyku

Bateria Artylerii Stałej w Ustce to miejsce, które przyciąga coraz więcej turystów. Władze Ustki coraz poważniej myślą o rewitalizacji opuszczonych bunkrów i stworzenia ścieżki historyczno-przyrodniczej. My nie czekamy. Uwielbiamy odkrywać i pokazywać takie miejsca. Przy okazji zachęcamy do przyspieszenia prac. To może być kolejna wspaniała atrakcja dla turystów w Ustce. Tymczasem proponujemy wycieczkę całkowicie w stylu urbexowym.
Spis treści
- Mapa naszego szlaku (odległość 3km)
- Dojazd i parking
- Droga do fortyfikacji
- Historia powstania stanowiska artylerii na wybrzeżu w okolicach Ustki
- Super tajny obiekt
- Zmiana warty i opuszczenie fortyfikacji
- Zwiedzanie opuszczonych bunkrów
- Inne atrakcje w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Mapa naszego szlaku (odległość 3km)
Bateria Artylerii Stałej w Ustce położona jest w lesie w pierwszym pasie wydm na wybrzeżu. Obiekty od wielu lat stoją opuszczone i nie znajdują się już na terenie jednostki wojskowej. Dojście do bunkrów możliwe jest tylko od strony plaży i wydm. Od strony lądy bunkry sąsiadują z terenami wojskowymi, które są zamknięte dla turystów. Na naszej mapie odległość jest krótsza, ponieważ uwzględnia drogę prowadzącą tylko w okolice pierwszego bunkra. Potem poruszamy się wąskimi ścieżkami leśnymi, które doprowadzą nas do kolejnych obiektów rozrzuconych w okolicy. Dlatego rzeczywista odległość jest większa niż ta pokazana na mapie.

Dojazd i parking
Z Ustki kierujemy się na zachód ulicą Bohaterów Westerplatte. Do parkingu mamy około 3 km. Jako punkt startowy zaznaczyliśmy płatny parking przy III molo. Poza sezonem jest darmowy. Latem zapłacimy 10 zł za godzinę postoju. To bardzo dużo, więc lepiej poszukać darmowego miejsca parkingowego w okolicach ośrodka wypoczynkowego Mistral przy Plaży.


Droga do fortyfikacji
Na naszej mapie pokazaliśmy drogę prowadząca prze las na wydmach, ale kiedy szukaliśmy dróg dojścia wędrowaliśmy też po plaży. Ze szlaku zaznaczonego na mapie skorzystaliśmy w drodze powrotnej. Po drodze w lesie zobaczycie mnóstwo małych betonowych umocnień.


Historia powstania stanowiska artylerii na wybrzeżu w okolicach Ustki
We wrześniu w roku 1939 bateria artylerii położona na Helu doskonale się spisała. Cztery działa średniego kalibru blokowały ruchy niemieckich okrętów w Zatoce Gdańskiej. Poważnie uszkodziły dwa niemieckie pancerniki i zmusiły je do odwrotu. Ten sukces i popis skuteczności spowodował, że zaraz po zakończeniu II wojny światowej postanowiono budować fortyfikacje w tym stylu na całym wybrzeżu. Budowa fortyfikacji w okolicach Ustki rozpoczęła się w 1948 roku na terenie byłego poligonu niemieckiego.


Super tajny obiekt
Bateria koło Ustki uzbrojona została w działa morskie radzieckiej produkcji B-13 3B o nazwie „Staliniec” (130 mm.). Zadaniem 9 Baterii Artylerii Stałej była ochrona redy i portu Ustka, a także zabezpieczenie transportu morskiego. W skład umocnień wchodziły: 4 stanowiska ogniowe, główny i zapasowy punkt kierowania ogniem, centrala artyleryjska, wieża radarowa, schrony dla załogi, schrony na reflektory. Obiekt ten był bardzo ważnym elementem obrony wybrzeża Polski i zarazem i północnej granicy Układu Warszawskiego. Oczywiście był to ściśle tajny obiekt i wówczas nie było szans, żeby jakiś turysta je zobaczył.


Zmiana warty i opuszczenie fortyfikacji
Szybko okazało się, że klasyczne działa artylerii stały się przestarzałe i nie miały szans konkurować z pociskami rakietowymi. W latach 60. XX wieku zaczęto je wycofywać z czynnej służby. Opuszczone obiekty przez jakiś czas wojsko wykorzystywało na pomieszczenie magazynowe. W następnych latach znalazły się nawet poza terenem wojskowym i powoli zaczęły popadać w ruinę.


Zwiedzanie opuszczonych bunkrów
Już sama wędrówka po plaży i przez las porastający wydmy jest dużą atrakcją. Okazało się tuż przy bunkrach, rozpoczęła się budowa olbrzymiej farmy wiatrowej. Zaraz za płotem odgradzającym budowę natrafiliśmy na pierwszy obiekt. Jest to stanowisko ogniowe, na którym zainstalowane było działo. W okolicy odszukamy takie cztery bliźniacze obiekty. Schodzimy do podziemi, gdzie zapewne były magazyny amunicji i schron dla załogi. Podziwiamy grube betonowe ściany i potężne metalowe drzwi.
Wewnątrz panuje ciemność, a pomieszczenia zalane są wodą. Wyciągamy latarki i robimy zdjęcia. Jednak największe wrażenie na nas robi Główny Punkt Kierowania Ogniem (GPKO). To olbrzymi betonowy kolos, który nawet dzisiaj wznosi się ponad korony drzew. Obok znajduje się budynek z wieżą radaru Załp‑B. Metalowe schody prowadzą na koronę obiektu. Budynek GPKO w Ustce był największym tego typu obiektem, wybudowanym na polskim wybrzeżu Do tego dotrwał do naszych czasów bardzo dobrym stanie, dlatego udostępnienie go do zwiedzania to bardzo dobry pomysł. Trzymamy kciuki, że się uda.


Ustkę zwiedzaliśmy korzystając z super komfortowych apartamentów w Nadmorskiej Przystani. Do dyspozycji mieliśmy dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym, taras, plac zabaw, basen i mnóstwo innych udogodnień. Cały artykuł – Nadmorska przystań – komfortowe apartamenty i domki blisko morza w Ustce.
Inne atrakcje w okolicy opisane przez nas
- Wydma Orzechowska i widowiskowe klify przy ujściu Orzechowej
- Ustka – bezpłatny przewodnik z mapą
- Rowy – nadmorska miejscowość oferująca wspaniałe atrakcje
- Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku – sowiecki schron z głowicami nuklearnymi
- Ruchome wydmy w Łebie

Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.