ZachodniopomorskiePolska

Grupa Warowna Wisielcza Góra w Strzalinach – najpotężniejsze fortyfikacje Wału Pomorskiego

Grupa Warowna Wisielcza Góra

Grupa Warowna Wisielcza Góra to nazwa wymyślona dopiero po II wojnie. Oryginalna niemiecka nazwa brzmiała Werkgruppe „Strahlenberg” (Grupa Warowna „Strzaliny”). Po zdobyciu umocnień przez Armię Czerwoną większość bunkrów została wysadzona. Na wielkim wzgórzu wędrujemy od jednego obiektu do drugiego, uważnie spoglądając pod nogi. W lesie jest mnóstwo niezabezpieczonych studzienek i szybów, do których łatwo wpaść. To miejsce to raj dla fanów II wojny i fortyfikacji.

Spis treści

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Grupa Warowna Wisielcza Góra

Jak dotrzeć na miejsce

Grupa Warowna Wisielcza Góra znajduje się w pobliżu wsi Strzaliny w województwie zachodniopomorskim. Musimy kierować się miasto Tuczno. Potem szukamy ulicy Gdańskiej i jedziemy prawie 4 km w stronę wsi Strzaliny. Możemy autem podjechać jeszcze kawałek polną drogą do leśnego bezpłatnego parkingu, ale ostrzegamy, narażamy zawieszenie samochodu na duże wyzwania, więc proponujemy zostawić auto w centrum wsi i dalej maszerować pieszo. Nie jest daleko, do pierwszych bunkrów mamy tylko 800 metrów. Na opublikowanej mapie jest dokładna trasa i lokalizacja poszczególnych obiektów. To wielkie ułatwienie podczas zwiedzania.

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Idziemy przez las na Wisielczą Górę – Grupa Warowna Wisielcza Góra

Historia fortyfikacji

Zespół bunkrów powstał w latach 1935-1938. Jest to fragment umocnień Wału Pomorskiego i obok kompleksu w Nadarzycach uważany jest za największy obiekt tego typu. To, co widzimy na powierzchni to tylko niewielki kawałek fortyfikacji. Dzisiaj pozostały tylko żelbetonowe konstrukcje, bo pancerne kopuły zabrali złomiarze. Pomieszczenia ukryte pod ziemią schodzą na kilkanaście metrów w głąb wzgórza. Schrony na powierzchni były silnie chronionymi wejściami do podziemnej części. Wszystkie podziemne tunele były drążone metodą górniczą. W skład kompleksu wchodziły izby dla załogi, zbiornik na wodę, zbiornik na brudną  wodę, WC, kuchnia, pokój dowódcy, izba opatrunkowa, magazyn. Podziemne bunkry miał własne zasilanie elektryczne i sieć wodociągowa. Łączna długość korytarzy wynosiła 800 m.

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Grupa Warowna Wisielcza Góra

Intensywne walki o Górę Wisielczą

Grupa Warowna Góra Wisielcza była mocno wysuniętym punktem Wału Pomorskiego i pewnie z tego powodu zbudowano wyjątkowo silne fortyfikacje.  W roku 1945 trwały tu wyjątkowo zacięte walki. Armia Czerwona najsilniej atakowała bunkier położony na niższej górze, dlatego to miejsce cieszy się olbrzymią popularnością wśród poszukiwaczy militariów. Ziemia w wielu miejscach jest okropnie przekopana. Po kilkudniowym oblężeniu Góra Wisielcza została zdobyta. Stało się to dokładnie 11 lutego 1945 roku. Fortyfikacje przetrwały walki w niezłym stanie, niestety żołnierze Armii Czerwonej wysadzili poszczególne bunkry. Po prostu obawiano się, że losy wojny mogłyby się zmienić i przyszłoby im zdobywać je drugi raz. Niektóre bunkry zostały wysadzone bardzo niestarannie.

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Konstrukcja bunkrów jest naruszona – nie wolno schodzić pod ziemię
Grupa Warowna Wisielcza Góra
Uwaga – patrz pod nogi na Wisielczej Górze jest mnóstwo niezabezpieczonych kanałów

Stan obecny

Jeszcze kilka lat temu organizowane były oficjalne zejścia z przewodnikiem do podziemi. Niestety przeprowadzone badania techniczne obiektu w roku 2020 wykazały, że znajduje się on w fatalnym stanie. Potrzebne są prace budowlane, które zapewnią bezpieczne zwiedzanie. Właścicielem obiektu są Lasy Państwowe i to one podjęły decyzję o zamknięciu obiektu. Turyści i fani fortyfikacji na pewno są rozczarowani, ale z takiej sytuacji skorzystają nietoperze, które wybrały te podziemia na miejsce zimowej hibernacji. Podobno jest to czwarte miejsce w Polsce pod względem liczby zimujących nietoperzy.

Obecnie jest to teren Rezerwatu Przyrody Strzaliny koło Tuczna. Wejście do podziemi zabezpieczone jest metalową kratą, ale fani podziemnej turystyki bardzo często forsują zamki i łańcuchy i wchodzą pod ziemię. Niestety pozostawiają wejście niezabezpieczone i każdy nieprzygotowany i niewprawiony turysta może tu wejść. Na klatce schodowej prowadzącej w dół znajduje się informacja o kamerach, ale system niestety nie działa. 

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Grupa Warowna Wisielcza Góra
Grupa Warowna Wisielcza Góra
Jesteśmy na terenie rezerwatu przyrody – Grupa Warowna Wisielcza Góra

Inne ciekawe miejsca w okolicy

Grupa Warowna Wisielcza Góra
Grupa Warowna Wisielcza Góra

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.