DolnośląskieSprawdzone noclegi

Bonaluti – zarezerwuj pokój z widokiem na góry

Przedstawiamy doskonałą agroturystykę na Pogórzu Izerskim w Sudetach. Tak pisaliśmy na naszym Facebooku tuż po wizycie w tym miejscu:

Taka działalność powinna być zabroniona i może nawet karana. Właściciele agroturystyki Bonaluti przesadzili. Stworzyli miejsce idealne dla turystów. Weekend się skończył i nie mieliśmy ochoty wracać do naszego domu. Wspaniały widok na góry za oknem, przytulne pokoje w starej wiejskiej chacie, sauna, jacuzzi i biblioteka pełna książek, które kuszą i legendarne umiejętności kucharskie gospodarzy. Do tego mnóstwo zabytków w naszym stylu w okolicy. Odwieczny problem: zwiedzać czy leniuchować? Do Szklarskiej Poręby 20 minut jazdy autem. Góry wzywają! A dzisiaj mamy poniedziałek i krzyczymy – NIE LUBIMY PONIEDZIAŁKÓW!

Minęło trochę czasu, a my ciągle jesteśmy pod wrażeniem. Warto jeszcze wspomnieć, że do dyspozycji gości jest miejsce do grillowania i na ognisko, Wi-Fi, parking, możliwość wypożyczenia rowerów, w sezonie letnim basen. Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej Bonaluti. Tam znajdziecie więcej o obiekcie.

Warto również wspomnieć kilka słów o wiosce. Grudza leży na wysokości od 400 do 500 m n.p.m. To najwyżej położona wieś na Pogórzu Izerskim, dlatego znakomite widok za oknami na góry nie powinny dziwić. Miejscowość przez długi okres należała do zakonu benedyktynek z Lubomierza. Do wsi prowadziły dwie bramy wjazdowe, które na noc były zamykane. Po tamtym okresie zostały liczne kapliczki, które znajdowały się w zasadzie przed każdym domem. Po 1945 wieś miała charakter rolniczy. Dzisiaj dużo gospodarstw stoi opuszczonych. Nawet kapliczki ucierpiały.

Przebywając w Boanaluti możecie oddać się słodkiemu nic nie robieniu albo wyruszyć na spacer po okolicy. Dosłownie kilka metrów od Bonalutii znajdziecie opuszczony folwark, ruiny wiatraka i wiekową gruszę, która podobno jeszcze owocuje.

Jeśli jednak wygra gen podróżnika, to w najbliższej okolicy czeka na was mnóstwo atrakcji.

Szklarska Poręba z widowiskowym Wodospadem Kamieńczyka oraz wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.

Malownicza trasa po górskim grzbiecie do Śnieżnych Kotłów. Wszystkie te podniebne fotki zrobiliśmy na tym szlaku.

Zamek Czocha – warownia na granicy Śląska i Łużyc zbudowana przez króla czeskiego Wacława I w pierwszej połowie XIII wieku.

Stroje kąpielowe - porównaj na Ceneo.pl

Sławny most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim. Pamiętacie zamieszanie z jego wysadzeniem? Na szczęście most stoi i można go podziwiać. Może jeszcze kiedyś zostanie uruchomiona trasa turystyczna. Cóż to byłyby za widoki!

Wieś Pobiedna – nasze niedawne odkrycie. Pałac, ruiny kościoła, wieża w lesie oraz zabytkowy cmentarz. Do tego znakomita historia o trochę szalonym naukowcu, który łapał pioruny.

Akcesoria fotograficzne - porównaj ceny

Zamek Frydlant –  to już atrakcja po czeskiej stronie, ale dotrzecie tam autem w niecałe pół godziny. Można załapać się na zwiedzanie z polskim przewodnikiem. Nie ma dowodów, że jest to zamek opisany przez Franza Kafkę, ale sławny pisarz na pewno w nim przebywał.

Sir Lancelot z Jeziora, rycerz Okrągłego Stołu na unikatowych malowidłach w Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Zabytek jest niesamowity. Prawdziwa perełka.

Polecamy noclegi w agroturystyce Bonaluti. Idealne miejsce, żeby odpocząć, ale również doskonała baza noclegowa do wypadów po okolicy. Wiele miejsc w pobliżu Grudzy czeka jeszcze na swoją kolej do opisania na naszym blogu. Jeśli zdecydujecie się na wyprawę w tamte strony i odkryjecie fajne miejsca, dajcie znać w komentarzu.

Rowerki i zabawki ogrodowe - sprawdź opinie