PolskaWielkopolskie

Kolorowy kościół w Lwówku

 

Tym razem skupimy się tylko na jednym zabytku, ale za to jest to prawdziwa perełka. Do zobaczenia tego cuda warto wybrać się do Lwówka, małego miasteczka w Wielkopolsce.

Kościół pw. NMP Wniebowziętej i Św. Jana Ewangelisty to świątynia późnogotycka z XV wieku z barokowym wyposażeniem wnętrza. Jak na budowlę lokowaną w malej miejscowości zwraca uwagę jej monumentalność.

Jednak najbardziej rzuca się w oczy oryginalna polichromia. Powstała dopiero w roku 1929. Autorem jest Henryk Jackowski- Nostitz poznański malarz i witrażysta. W środku jest bardzo kolorowo. Gdyby nie panujący półmrok mielibyśmy prawdziwy festiwal kolorów. To dość nietypowe dla kościołów katolickich w Polsce.

Znamy ten styl. Dzieła tego samego artysty podziwialiśmy w katedrze w Bydgoszczy oraz małym kościele na poznańskim Wzgórzu św. Wojciecha.

Dla fotografa jest to dość trudne zadanie. W kościele miesza się wpadające przez okna światło słoneczne ze sztucznym oświetleniem. Do tego mamy mnóstwo kolorowych witraży, które przekłamują obraz jeszcze mocniej. Ludzkie oko zupełnie inaczej radzi sobie w takich warunkach. Matryca aparatu fotograficznego potrafi zwariować.

Mnóstwo kolorów kryje się w mroku. To sprawia, że wnętrze można podziwiać przez długie minuty.

 

Kościół jest trójnawowy, ale do północnej nawy przylega ciąg kaplic, które w pewnym momencie tworzą nawę czwartą. Nad głowami w nawie głównej i prezbiterium mamy sklepienie krzyżowe. W nawach bocznych, kruchcie, kaplicy i zakrystii zobaczymy sklepienie gwiaździste,

Wyposażenie kościoła jest późnobarokowe z końca XVIII wieku. Na ołtarzu głównym znajdują się rzeźby patronów oraz obraz Wniebowzięcia NMP z roku 1860 autorstwa Władysława Simona. Warto jeszcze zwrócić uwagę na późnobarokową ambonę, chrzcielnicę oraz rokokowe konfesjonały. Swoją drogą gdzie te czasy, kiedy kazanie było wygłaszane z ambony?

Z zewnątrz kościół nie robi już takie wrażenia. Na szczęście tynki nałożone pod koniec XIX wieku zdjęto podczas remontu w roku 1977. Dlatego możemy podziwiać wspaniały mur z czerwonej cegły z wmurowanymi głazami granitowymi.

 

W kościele zrobiliśmy mnóstwo fotek. Zapraszamy do ich obejrzenia. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do wyprawy do Lwówka.

Exit mobile version