szlaki górskieCzechy

Ostas – skalne miasto w Czechach bez biletów i blisko polskiej granicy

ostas skalne miasto w Czechach

Ostas to szczyt w czeskich Górach Stołowych (700 m n.p.m.) na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Skały zbudowane z piaskowców tworzą widowiskowy labirynt, po którym wędrówka to prawdziwa przygoda. Trasa liczy niecałe 5 kilometrów i nie jest trudna, choć w pewnym momencie, zwłaszcza na drugim szlaku do Kocich Skał trochę trzeba się nagimnastykować. Są wąskie przejścia, strome schody i kilka drabinek, ale za skalne bloki tworzą niesamowity krajobraz.

ostas punkt widokowy
Ostas to skalne miasto w Czechach zapewniające super widoki

Ostas to mało znane skalne miasto w Czechach, które oferuje fantastyczne widoki i brak tłumów na górskim szlaku. Do tego wstęp jest bezpłatny. Szlaki w skalnym mieście Ostas zachwyciły nas. Nasz sześciolatek również wędrował bardzo przejęty i zadowolny. Dla niego trasa była niczym zabawa na torze przeszkód. To idealne miejsce dla rodzin z dzieckiem. Tutaj żadne nosidełka nie są potrzebne. Z trasą poradzi sobie nawet trzyletnie dziecko.

ostas
Bądźcie gotowi na prawdziwy tor przeszkód

Jak dojechać do skalnego miasta Ostas

Otas (Ostaš) i Kocie Skały ( Kocici Skaly) leżą około 6 kilometrów od Teplickich Skał i 14 kilometrów od popularnego skalnego miasta Adrspach. Jadąc od polskiej granicy warto nawigację nastawić na miejscowość  Police nad Metují, a potem kierować się drogowskazami na skalne miasto Ostas i parking. UWAGA – odradzamy parkowanie na poboczu drogi dojazdowej. W sezonie to pewny mandat. Widzieliśmy mandaty za wycieraczką samochodów na odcinku prawie 1,5 kilometra.

szlak w skalnym mieście ostas
Z parkingu po kilku minutach wędrówki jesteśmy już na górskim szlaku
ostas skalne miasto
Dzieci wędrując przez skalne miasto Ostas będą zachwycone

Informacje praktyczne

  • Jadąc od polskiej granicy, nie jest potrzebna czeska winieta
  • Parkoviště Ostaš – opłata wynosi 100 koron za cały dzień u parkingowego, poza sezonem parkowanie jest bezpłatne
  • wejście do skalnego miasta Ostas jest bezpłatne i nie obowiązują godziny otwarcia
  • przejście obu tras zajmie około 4 godzin
  • trasa jest idealna dla rodzin z dziećmi, jednak odradzamy korzystanie z wózka dziecięcego
  • można wędrować z psem, ale w wielu miejscach będziecie musieli wziąć go na ręce
  • szlak prowadzi przez szczyt Ostas  (700 m n.p.m.)
  • po drodze znajduje się kilka punktów widokowych.

Ostas – labirynt górny

Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Ostacha), który jest patronem myśliwych. Już od średniowiecza była to ulubiona ich miejscówka. Wędrówkę warto rozpocząć od tej trasy. Jest trochę dłuższa od szlaku na Kocie Skały. Startujemy z parkingu i mamy do przejścia około 1 kilometra, zanim znajdziemy się na górskim szlaku. Wędrujemy niebieskim szlakiem, który robi pętlę i wyprowadza nas w okolice wejścia przy parkingu. Przechodzimy przez skały, które posiadają własne nazwy: Mogiły Śmierci (Mohyla smrti), Diabelski wóz (Čertovo Auto), Fridlantska Skała, Klucz do Skalnej Wieży,  Kopiec Śmierci, Cyganka. Na tej trasie nie ma wąskich przejść i stromych podejść, ale zato jest kilka punktów widokowych na okolicę.

osta punkt widokowy
Skalne miasto Ostas to raj dla łowców pięknych widoków
ostas widowiskowe szlaki w skalnym mieście

Kocie Skały – dolny labirynt

Prowadzi tutaj szlak zielony. Początkowo trasa jest bardzo łatwo. Idziemy przez las blisko krawędzi urwiska. Potem zaczynają się kłopoty, czyli wąskie szczeliny, strome kamienne schody i drewniane podesty i drabiny. W kilku miejscach mamy do wyboru dwie drogi  na pokonanie przeszkody. Albo przeciskamy się na kuckach przez szczelinę w skale, albo po ustawionym pniu przeskakujemy górą. Z kolejnymi przeszkodami jest mnóstwo zabawy, ale najlepsze czeka na końcu trasy, czyli Jaskinia Braci Czeskich. Nie jest to klasyczna jaskinia, tylko wąski korytarz między smukłymi skałami. Na tym szlaku nie robimy pętli. Droga powrotna to wycieczka po własnych śladach.

Mapa szlaków na skalne miasto Ostas i na Kocie Skały