PolskaWielkopolskie

Pałac w Objezierzu, czyli podróż śladami “Pana Tadeusza”

Pałac w Objezierzu

Pałac z XVIII wieku w niewielkim Objezierzu koło Obornik stoi opuszczony. Niewielu turystów tu zagląda. Aż trudno uwierzyć, że  pałac, w którym gościło tak wielu sławnych ludzi, jest tak zapomniany i pomijany na turystycznej mapie Wielkopolski, a przecież Objezierze pojawia się na stronach “Pana Tadeusza”. Objezierze skrywa jeszcze kilka ciekawych zabytków, dlatego dla pasjonatów historii to miejsce wyjątkowe.

Spis treści

Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu

Pałac w Objezierzu – trochę historii

Pałac w Objezierzu zbudowano w latach 1786-1788 według projektu królewskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera. Budynek wzorowany jest na pałacu we wsi Sierniki koło Rogalina. Fundatorem była Aniela Węgorzewska z Kwileckich. Barokowy przepych przegrywa z klasycystycznym umiarem. Właścicielka dóbr marzyła o tym, żeby pałac był miejscem spotkań wielkich polskich osobistości. Cel osiągnęła. Lista sławnych osób przebywających w Objezierzu jest imponująca: Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Narcyza Żmichowska, Wincenty Pol, Bibianna Moraczewska, Marceli Motty. W Objezierzu znajdziemy tablice upamiętniające wizytę Mickiewicza i Kraszewskiego.

Pobyt Mickiewicza w pałacu

O Mickiewiczu musimy napisać trochę więcej. Mało osób wie, że słynny poeta nie był nigdy w Krakowie i Warszawie. Dlatego małe Objezierze może być dumne, że gościło słynnego poetę. Spór dzieci o majątek po śmierci Anieli Węgorzewskiej trwał przez kilka lat aż  do roku 1830. Ta historia zainspirowała Mickiewicza i pewnie wykorzystał ją w “Panu Tadeuszu” opisując spór Horeszków z Soplicami. Wspomniał też o kłótni rodziny Kwileckich z Turnami.

„Wszakże były przykłady; pamiętam procesy,

W których się działy gorsze niż u nas ekscesy,

A intercyza cały zakończyła kłopot:

Tak z Borzdobohatymi pogodził się Łopot,

Krepsztulowie z Kupściami, Putrament z Pikturną,

Z Odyńcami Mackiewicz, z Kwileckimi Turno”.

Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu

Objezierze pojawia się w „Panu Tadeuszu”

Mickiewicz w Objezierzu przebywał tylko kilka dni, ale wizyta musiała zrobić na nim duże wrażenie, ponieważ w VII księdze “Pana Tadeusza” wspomina o małej wielkopolskiej wiosce:

„…więc z panem Józefem Grabowskim,

Który teraz jest rejmentu szefem,

A podówczas żył na wsi blisko Objezierza,

Polowaliśmy sobie na małego zwierza…”

Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu

Po zmianie właściciela rodzina Turnów przebudowała pałac. Powstało drugie piętro. Wtedy powstał czterokolumnowy portyk z łacińskim cytatem z psalmu Dawida – NON NOBIS DOMINE NON NOBIS SED DOMINI TUO DA GLORIAM („Nie nam Panie, nie nam, ale imieniu Twojemu na chwałę).

Pałac w Objezierzu
Pałac w Objezierzu

Pałac w Objezierzu – czasy współczesne

W rejestrze zabytków znajduje się również oficyna pałacu, zbudowana w XIX wieku. Miejscowi nazywają ją domem ogrodnika. Od roku 1945 pałac i cały park należał do Ministerstwa Rolnictwa. W latach 1963-2011 funkcjonowała tu szkoła rolnicza i internat. O dewastacji i rozkradaniu zabytkowych elementów pałacu można dużo usłyszeć od mieszkańców. Obecnie pałac znajduje się w rękach spadkobierców ostatnich właścicieli.

Pałac w Objezierzu
Dom ogrodnika

Czy pałac można zwiedzać?

Zwiedzanie pałacu w Objezierzu jest możliwe tylko z zewnątrz. Warto pospacerować po parku. Brama wejściowa jest otwarta. Warto zwrócić uwagę na rzeźby nad wejściem. W Objezierzu organizowany jest festiwal literacki. Wtedy możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem pałacu i miejsc, które na  co dzień są niedostępne.

Kościół św. Bartłomieja i św. Klemensa

Tuż za ogrodzeniem pałacu znajduje się kościół św. Bartłomieja i św. Klemensa. Z pierwotnej romańskiej budowli z XII wieku zachowały się jedynie fragmenty murów z kostki granitowej u podstawy wieży. Świątynię rozbudowano w roku 1550. W kolejnych wiekach przeprowadzono kolejne przebudowy. Warto wspomnieć o legendzie, która głosi, że właśnie w Objezierzu więziono słynną Halszkę z Ostroroga.

kościół w Objezierzu
Kościół św. Bartłomieja w Objezierzu

W Objezierzu zainteresowały nas także ruiny starego folwarku z przełomu XIX i XX wieku. Są również wpisane do rejestru zabytków, ale co z tego? Za kilka lat po unikalnej wieży ciśnień nie będzie już śladu.

folwark w Objezierzu
Zabytkowa wieża ciśnień folwarku w Objezierzu

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Literatura i podróże to znakomite połączenie. Polecamy naszego audiobooka z powieścią dla dzieci “Wakacje poza siecią”. To znakomicie się słucha. Dzieci i rodzice będą się wspólnie dobrze bawić. Audiobooka kupicie w między innymi w Empiku, tu link do sklepu.