CzechyEuropa

Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale

Skalny zamek Sloup (Rock Castle Sloup)

Skalny Zamek Sloup (Rock Castle Sloup) to budowla wyjątkowa. W osamotnionej skale o wysokości prawie 35 metrów wykuto komnaty. W sztucznych skalnych jaskiniach znajduje się kościół, teatr, kuchnia, spichlerz na zboże, schody rycerskie, a nawet toaleta. Do zamku wchodzimy po wąskich kamiennych schodach. Potem spacerujemy po licznych tarasach, skąd rozpościera się znakomita panorama na Góry Łużyckie. Ten zamek to najbardziej oryginalna twierdza w całych Sudetach.

Spis treści

Zamek wykuty jest w skale z piaskowca
Zamek wykuty jest w skale z piaskowca

Informacje praktyczne

  • Skalny Zamek znajduje się w miejscowości Sloup w Cechach w Górach Łużyckich,
  • w odległości 46 km od Bogatyni, 75 km od Świeradowa- Zdrój i 70 km od Zgorzelca,
  • na dojazd od polskiej lub niemieckiej granicy nie jest potrzebna czeska winieta,
  • wejście na zamek jest płatne
  • tuż pod zamkową skałą znajduje się płatny parking (60 CZK za 2 godziny, można płacić kartą, poza sezonem parking jest bezpłatny)
  • obiekt posiada bariery architektoniczne, zwiedzanie przez osoby niepełnosprawne jest bardzo utrudnione,
  • wolno wchodzić z psami, ale muszą być na rękach.
  • zwiedzanie zamku zajmie około 1,5 godziny
Do zamku wchodzimy po stromych schodach między skałami
Do zamku wchodzimy po stromych schodach między skałami
Tarasy widokowe biegną wokół zamku
Tarasy widokowe biegną wokół zamku

Powstanie zamku

Już w czasach prehistorycznych osamotniona skała z piaskowca, w której łatwo można było drążyć jaskinie, były doskonałym schronieniem. Badania archeologiczne potwierdzają, że już 4 tysiące lat temu tereny wokół zamku były zamieszkałe. Znaleziono tu ślady z różnych okresów (kultury amfor kulistych, kultury łużyckiej, kultury Únetickiej). W VI wieku pojawiły się tu plemiona słowiańskie. Jednak drążenie skalnych komnat w sposób planowany rozpoczęło się w XIII wieku. W średniowieczu powstał gród warowny otoczony fosami. Wykute komnaty były uzupełniane zadaszeniami i prostymi drewnianymi przybudówkami, Powstały tarasy, przydatne do obrony. W czasie wojen łużyckich był to pod względem strategicznym bardzo ważny zamek, który został zdobyty po długim oblężeniu i całkowitym zagłodzeniu załogi. W czasie wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie zniszczyły twierdzę.

Komnaty zamku wykute są w skale
Komnaty zamku wykute są w skale
Zamek na wysokiej skale był doskonałą twierdzą
Zamek na wysokiej skale był doskonałą twierdzą

Zamek jako pustelnia

W XVII wieku gród na skale został odbudowany w stylu barokowym. W roku 1693 wybudowano kaplicę. Powstała również droga krzyżowa, którą możemy dzisiaj podziwiać. Potem skalny zamek został ofiarowany pustelnikom. W skałach powstają liczne pojedyncze cele, których ściany pokrywają tajemnice religijne symbole. Warownia twierdza staje się klasztorem. Hrabia Ferdynand Hroznata Kokorzowa przeprowadził w XVII wieku dużą przebudowę i dostosował obiekt do przyjmowania dużych grup pielgrzymek. Klasztor podzielono na część mieszkalną dla pustelników oraz osobne pomieszczenia dla pielgrzymów. Na szczycie skały zbudowano kościołów. Powstały sady i winnice. Okres ten zakończył Cesarz Józef II, likwidując pustelnię. Od tego czasu gród jest niezamieszkały.

Cela pustelnika w Skalnym Zamku Sloup
Cela pustelnika w Skalnym Zamku Sloup
Rekonstrukcja grobu Chrystusa
Rekonstrukcja grobu Chrystusa

Skalny zamek Sloup staje się atrakcją turystyczną

Po II wojnie światowej właścicielem skalnego zamku zostaje państwo. Udostępniony do zwiedzania szybko stał się wielką atrakcją. Wykute w skale komnaty czynią go obiektem wyjątkowym. Obecnie zabytek dzierżawiony jest przez osobę prywatną.

Skalny Zamek Sloup jest pięknie położony
Skalny Zamek Sloup jest pięknie położony
Wieża rozświetlająca  podziemny kościół
Wieża rozświetlająca podziemny kościół

Zwiedzanie skalnego zamku

Do zamku wchodzimy po drewnianych schodach, po chwili jesteśmy w ciasnym korytarzu i pokonuje schody wykute w skale. Tuż nad głowami mamy skalę. W wielu miejscach osoby wysokie muszą nieźle się nagimnastykować. We wszystkich pomieszczeniach jedynym oświetleniem są promienie słoneczne wykute w nielicznych oknach i otworach w dachu. Panuje półmrok. Na szczęście sztuczne oświetlenie nie zostało założone i możemy cieszyć się oryginalnym klimatem.

W podziemiach panuje półmrok
W podziemiach panuje półmrok
Poziemny kościół
Poziemny kościół

Najciekawsze miejsca na zamku

  • Kościół z kamiennym ołtarzem, tutaj często organizowane są koncerty
  • Schody rycerskie, które kiedyś były jedyną drogą prowadzącą do zamku. To miejsce bardzo ważne dla wartości obronnej twierdzy. Łatwo sobie wyobrazić jak trudno było rycerzom atakującym skalny zamek je pokonać. Niestety dzisiaj dla turystów są niedostępne. Podziwiamy je tylko z górnego poziomu zamku.
  • Taras widokowy z licznymi galeriami, po których możemy spacerować i cieszyć się znakomitymi widokami na Góry Łużyckie. To tutaj zobaczycie postać zakapturzonego mnicha z wielką lunetą. Jest to Samuel  Görner, który mieszkał w klasztorze przez 17 lat i zajmował się produkcją oraz polerowaniem szkieł do okularów i lornetek.
  • Oryginalna toaleta, również wykuta w skale. W sprytny sposób wykorzystano szczelinę w skale.
  • Kuchnia pustelników z ceglanym kominem przechodzącym przez skały.
  • Refektarz, czyli sala jadalna pustelników, w której umieszczono tablicę upamiętniającą wizytę młodego Franciszka Józefa, późniejszego cesarza.
Kamienny ołtarz
Kamienny ołtarz
Oryginalna toaleta
Oryginalna toaleta
Schody rycerskie
Schody rycerskie

Godziny otwarcia i ceny biletów

podziemny kościół w Skalnym Zamku
Promienie słońca wpadające przez świetliki w wieży kościoła
Pustelnia była miejscem licznych pielgrzymek
Pustelnia była miejscem licznych pielgrzymek

Na terenie Republiki Czeskiej tuż przy polskiej granicy znajduje się kilka interesujących zamków. Polecamy zwłaszcza wizytę w Zamku Frydlant. W naszym artykule – Frydlant- wspaniały zamek i malownicze miasteczko tuż przy polskiej granicy– znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji podczas zwiedzania tego pięknego zabytku.

Skalny Zamek Sloup
Skalny Zamek Sloup
Dzisiaj turyści do Skalnego Zamku wchodzą po stromych schodach
Dzisiaj turyści do Skalnego Zamku wchodzą po stromych schodach