Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Wąwóz Myśliborski – malownicza trasa w rezerwacie na Pogórzu Kaczawskim

Wąwóz Myśliborski położony w Rezerwacie Chełmy zachwycił nas wspaniałymi widokami i soczystą zielenią. Wędrowaliśmy późną wiosną. Był upalny dzień i na dnie wąwozu panowała nieznośna wilgotność. Promienie słoneczne z trudem przedzierały się przez gęstwinę zieleni nad naszymi głowami. Panował półmrok, tworząc niesamowite warunki do fotografowania. W Polsce takie światło spotykamy bardzo rzadko. Cały świat wokół nas przybrał zielony kolor. To była wspaniała wycieczka.

Spis treści

Wąwóz Myśliborski

Informacje praktyczne

Wędrujemy wzdłuż potoku

Jak dojechać do Wąwozu Myśliborskiego i gdzie zaparkować

Najbliższe duże miasto w okolicy to Jawor i właśnie na nie musimy się kierować. Potem jedziemy w stronę wsi Myślibórz. W okolicy tej miejscowości rozstawione są liczne drogowskazy kierujące na miejsce. Płatny parking znajduje się przy wejściu do rezerwatu. Za cały dzień zapłacimy 10 zł. Poza sezonem często opłat nie ma. Parking jest duży, więc bez problemu znajdziecie wolne miejsce. Dodatkowo możecie skorzystać z zadaszonej altany i miejsca na ognisko oraz grill.

Wejście do rezerwatu

Mapa naszego szlaku w Wąwozie Myśliborskim

Proponowana przez nas trasa robi pętlę wokół Wąwozu Myśliborskiego. Najpierw wędrujemy dnem wąwozu wzdłuż potoku. Wracamy przez las i łąkę położoną przy krawędzi wąwozu. Trasa ma długość prawie 4 kilometry i na jej pokonanie potrzebujecie nieco ponad 1 godzinę.

Na szlaku pokonacie kilka mostów

Rezerwat Przyrody Wąwóz Myśliborski

Obszar rezerwatu obejmuje zalesioną dolinę potoku Jawornik położonej między miejscowościami Myślibórz, Myślinów i Jakuszowa. Rezerwat powstał w roku 1962 i chroni unikatowe formy geologiczne oraz kilka rzadkich gatunków roślin. Wspomnieć należy przede wszystkim języcznik zwyczajny. To paproć, która rośnie na pionowych skałach zieleńcowych. Wygląda to niesamowicie. Prawdziwy busz. To właśnie ze względu na występowanie tej rośliny powstał tu rezerwat ścisły. Dlatego w tym obszarze nie wolno schodzić z wyznaczonego szlaku. Trafiliśmy również na kwitnące konwalie i padalca. Polecamy uważnie patrzeć pod nogi, ponieważ często widziana jest tu żmija zygzakowata. To chyba najciekawszy wąwóz na Pogórzu Kaczawskim.

Języcznik zwyczajny
Padalec spotkany na szlaku

Ścieżka edukacyjna

Wzdłuż Wąwozu Myśliborskiego prowadzi ścieżka edukacyjna oznakowana kolorem zielonym. Jeśli będziecie wędrować naszym szlakiem, to nie przegapicie żadnego przystanku.  

Majowe konwalie
Skały zieleńcowe

Pałac w Myśliborzu

Wracając na parking trasą nad krawędzią wąwozu, w pewnym momencie wyjdziemy na łąkę, skąd rozpościera się znakomita panorama na okolicę. Bez trudu dojrzycie charakterystyczną bryłę pałacu zwanego często Zamkiem (Schloss Meisdorf bei Jauer). Pałac powstał w latach 1859-1861 dla Friedricha von Prittwitz, szambelana królewskiego, posła, oraz rycerza Zakonu Joannitów; wg projektu Carla Wolfa. Jest to rezydencja w stylu angielskiego neogotyku przypominająca zameczek. Posiada dwie kondygnacje, dwie wieże i tarasy. Budowla posiadała dobudowaną oranżerię połączoną z salonem szklaną ścianą. Wokół pałacu powstał park w stylu angielskim, który otoczono murem i żeliwnym ogrodzeniem.

Pałac w Myśliborzu

Obszerny przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim

Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie nas zachwyciły. To tereny wolne od masowej turystyki. Brakuje również dobrych przewodników o tym regionie, dlatego przygotowaliśmy dla was darmowy Przewodnik po Górach Kaczawskich. Całość zamyka interaktywna mapa, na której zaznaczyliśmy zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca. Pod każdą pinezką znajduje się link odsyłający do dużego tekstu na naszej stronie.

W wąwozie panuje duża wilgotność
Exit mobile version