Wydmy śródlądowe w Puszczy Noteckiej
Wydmy śródlądowe w Puszczy Noteckiej to znakomity cel weekendowej wycieczki. Nie trzeba jechać nad morze, by podziwiać wydmy. Zabieramy was do Puszczy Noteckiej i oglądamy jedne z największych wydm śródlądowych w Europie. W kilku opracowaniach znaleźliśmy informację, że są one największe, ale nie pokusimy się o taki werdykt. W tym przypadku dość trudno o prawidłową ocenę. Pas wydm rozciąga się na długości 9 kilometrów i w większości porośnięty jest lasem sosnowym. Piasek pojawia się na drogach i pasach przeciwpożarowych.
Spis Treści
- Wydmy w okolicy wsi Chojno – jak dojechać
- Francuskie Góry
- Wrzosowe wydmy
- Ludowe przesądy
- Najciekawsze atrakcje w okolicy
- Internetowy przewodnik po Polsce
Wydmy śródlądowe w okolicy wsi Chojno – jak dojechać
Miejsc, gdzie wydmy są duże i robią wrażenie jest kilka. My dojechaliśmy od strony Wronek i Wsi Chojno drogą numer 150. Uważnie obserwujcie lewą stronę drogi, kiedy zauważycie tablicę z napisem „Wrzosowe wydmy” to możecie szukać miejsca parkingowego. Uważajcie na drogi leśne, którymi się poruszacie. Tylko niektóre są udostępnione dla ruchu samochodowego. Wjeżdżając w boczne drogi leśne narażacie na mandat od straży leśnej. Ale mamy dobrą wiadomość – można jechać autem droga prowadzącą na najbardziej widowiskową wydmę, wrzosową, którą pokazuje w dalszej części artykułu. Prowadzi ona do osady leśnej.
Wchodzimy pod stromą górę. Nogi grzęzną w piasku. Trochę się napocicie, ale widoki są niesamowite. Poczujecie się jak na wydmach nad Bałtykiem. Woda spływając po zboczu tworzy głęboki wąwóz. Na szczycie czeka was niespodzianka. Zobaczycie piaszczystą drogę prowadzącą w dół i kolejne podejście pod górę. Spacer po wydmach w tym miejscu nie jest łatwy. Wydmy śródlądowe potrafią nieźle dać się we znaki nawet zaprawionym wędrowcom.
Francuskie Góry
Francuskie Góry tak często o wydmach mówią starsi mieszkańcy w okolicy. Podobno armia napoleońska przechodząc tędy nieźle się namęczyła. Ciężki sprzęt grzązł w piachu. Konie nie dawały rady i armaty musieli ciągnąć żołnierze. Echo w lesie powtarzało ich głośne przekleństwa. Po pokonaniu kilku pagórków też byliśmy mega zmęczeni. Wydmy śródlądowe są niesamowite i kryją wiele tajemnic.
Wrzosowe wydmy
Pierwszy raz na wydmach śródlądowych byliśmy w kwietniu. Wzgórza wyglądają świetnie. Można porobić super fotki, ale największe wrażenie wydmy robią jesienią. Wszystko za sprawą wrzosów.
Kiedy usłyszeliśmy, że rozpoczął się sezon ich kwitnienia, przyjechaliśmy ponownie. Wygląda to kosmicznie.
Ludowe przesądy
Nie mamy dobrych wiadomości. Gdy wrzos od góry kwitnie, zima wcześnie przytnie – mówi stare przysłowie. Wygląda na to, że zbyt długo nie będziemy się cieszyć złotą polską jesienią w tym roku.
Wydmy śródlądowe w większości porośnięte są lasem sosnowym. W przeciwieństwie do piaszczystych wzniesień, spaceruje się po nich wygodnie, ale nie zapominajmy, że ciągle jesteśmy na wydmach śródlądowych utworzonych podczas ostatniego zlodowacenia.
Wrzosy zakwitły i przez kilkadziesiąt dni będzie to najlepszy okres na wyprawę do Puszczy Noteckiej. Rozglądaliśmy się również za grzybami, ale udało się nam znaleźć tylko jednego kozaka. Chyba za bardzo skupiliśmy się wrzosach. Wydmy śródlądowe i lasy wokół to znakomite miejsce na grzybobranie.
Na wrzosowiskach trudno przestać fotografować. W tym wpisie chyba trochę przesadziliśmy z ilością opublikowanych fotek, ale w tym przypadku żadne słowa nie opiszą dobrze tego cudownego miejsca. Wydmy śródlądowe to miejsce, które na pewno pokochają fani fotografii przyrodniczej.
Najciekawsze atrakcje w okolicy
- Most w Stobnicy – nieczynny most nad Wartą przyciąga tysiące turystów
- Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej
- Szwajcaria Czarnkowska i pałac w Goraju
- Ruks-Młyn i widowiskowe ruiny młyna wodnego
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.