NiemcyEuropa

Zamek Weesenstein – zwiedzamy niesamowity zabytek nazywany perłą w koronie Saksonii

Zamek Weesenstein

Zamek Weesenstein to wspaniały zabytek pamiętający XIII wiek, który był wielokrotnie rozbudowywany. Teraz prezentuje się świetnie, ale nie dziwmy się, przecież była to rezydencja kilku członków saskiej rodziny królewskiej. Mieszkało tu trzech królów: Antoni Wettyn, Jan Wettyn i Jerzy Wettyn. Zwiedzanie zamku to podróż w czasie od gotyku po klasycyzm. Zapewniany, że jest świetna przygoda. To jeden z najokazalszych zamków w Saksonii.

Spis treści

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Zamek czy pałac?

Zamek Weesenstein czy Pałac Weesenstein, jak powinnyśmy nazywać ten wspaniały zabytek? Zaczynamy od tych podstawowych ustaleń, ponieważ w ostatnich czasach zakradło się wiele dziwnych nieścisłości. Poznając historię tego zabytku, nie mamy wątpliwości, że należy mówić zamek. Świadczy o tym przede wszystkim data powstania i przeznaczenie. Zamek Weesenstein zbudowano około 1200 roku w celu obrony granicy z Królestwem Czech. Najstarszą częścią zamku jest jego centralna okrągła wieża wzniesiona około 1300 roku. Jak widać najstarsza struktura zamku, zachowała się i nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z budowlą obronną. Dopiero w późniejszych wiekach powstały kolejne budynki o przeznaczeniu mieszkalnym i zamek nabrał cech rezydencji rodowej.

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Zamek Weesenstein – dojazd i parking

Zamek położony jest w gminie Müglitztal w kraju związkowym Saksonia. Zamek Weesenstein znajduje się w odległości około 25 km od Drezna. Jeśli jedziemy autem z Polski to najlepiej przekroczyć granicę w Zgorzelcu i kierować się na autostradę nr 4. Ze Zgorzelca do Müglitztal mamy do pokonania 120 km.

Parking znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do zamku (100 m). W zasadzie w okolicy nie ma innej alternatywy. Parking jest płatny – 2 euro za godzinę. Opłatę dokonujemy monetami w parkomacie. Dla ułatwienia nawigacji podajemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu.

Zamek Weesenstein

Godziny zwiedzania, ceny biletów i zasady zwiedzania

Godziny otwarcia: w sezonie letnim codziennie  od 1 kwietnia – 31 października codziennie 10:00 – 18:00; poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach 14.00-20.00. Ceny biletów: 10 euro bilet normalny, ulgowy (dzieci 6-16 lat) 3 euro. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie – Zamek Weesenstein 

  • zamek ze względu na dużą ilość schodów nie jest dostosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i rodzin z wózkami dziecięcymi,
  • plecaki, torby, nosidełka dziecięce należy pozostawić w specjalnych szafkach przy kasie biletowej,
  • nie wolno wchodzić z psami.
Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Historia zamku

Najstarsza część zamku powstała około 1200 roku. Była to klasyczna budowla obronna. Powstała tuż przy granicy z Królestwem Czech. W roku 1300 powstała charakterystyczna okrągła wieża.  W 1318 zamek należał do burgrabiego cesarskiego von Dohna. Za zasługi w wypędzeniu burgrabiów von Dohna zamek od margrabiego Wilhelma I Jednookiego otrzymał Günther I von Büna. Następnie przez prawie trzysta lat właścicielami zamku była rodzina von Bünau.

W XV i XVI w. ród z zamku Weesenstein był jednym z najbardziej wpływowych i zamożnych rodów szlacheckich w Saksonii. Rodzina Bünau przekształciła obronny zamek w rezydencję w latach 1526–1575, a kolejne pokolenia stopniowo go rozbudowywały. Nadal był główną siedzibą rodziny przez około 350 lat. W wyniku wojny siedmioletniej z lat 1756–1763 rodzina straciła znaczną część majątku i musiała rozstać się z zamkiem, który przeszedł w ręce rodziny von Uckermann, która była właścicielem zamku przez dwa pokolenia.

W 1830 roku zamek został zakupiony przez króla Antoniego z dynastii Wettiner. W zamku mieszkało później kilku członków saskiej rodziny królewskiej, w tym trzech królów.

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Od gotyku po klasycyzm

Zamek Weesenstein zbudowany jest majestatycznej na skalnej półce, nad doliną rzeki Müglitz w Rudawach. To ośmiopiętrowe architektoniczne arcydzieło powstało przez kilka wieków, dlatego spotkają się tu elementy stylistyczne od gotyku do klasycyzmu. Jako jedna z niewielu tego typu budowli, posiada zachowane w niezwykle dobrym stanie wnętrza, umożliwiające poznanie codziennego życia dostojnych mieszkańców zamku. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą m.in. 300-letnia tapeta ze złoconej skóry, pokrywająca ściany jadalni, ręcznie robiona chińska tapeta papierowa oraz powstała w 1816 roku tapeta panoramiczna „Eros i Psyche”, zdobiąca salon zwany „za ogrodem”.

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Pochodzenie nazwy

Zamek Weesenstein swoją nazwę zawdzięcza kwarcytowej skale, na której został zbudowany. Przed wiekami skałę określano wese. W XIX wieku pojawiła się nazwa Weysinberg, by w końcu ewoluować w stronę Weesenstein. Widowiskowe skały wtopione w zamkowe mury dojrzymy w wielu miejscach – najwięcej na dziedzińcu. To połączenie tworzy niesamowity klimat.

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Barokowa kaplica

Zwiedzając zamek, poruszamy się we wnętrzach zamku w odwrotnej chronologicznej kolejności. Od budynków młodszych pniemy się w górę do najstarszej gotyckiej części zamku. Ten mały bałagan historyczny specjalnie nie przeszkadza. Podziwiamy barokową kaplicę z roku 1741. Zastąpiła ona wcześniejszą kaplicę utrzymaną w stylu gotyckim. Kaplica od XIX wieku służyła mieszkańcom z okolicy zamku za kościół parafialny. To była najmniejsza parafia w całej Saksonii.

Zamek Weesenstein
Zamek Weesenstein

Schlösserlandkarte i aplikacja mobilna

Zamek Weesenstein zwiedzaliśmy na zaproszenie organizacji turystycznej Schlösserland Sachsen. Przy okazji testowaliśmy specjalną aplikację i kartę. Oba te programy są bardzo dużym ułatwieniem dla turystów. Karta pozwala na zwiedzanie najpiękniejszych pałaców zamków, ogrodów bez żadnych ograniczeń. Przez cały rok masz darmowy i nielimitowany wielokrotny wstęp do obiektów objętych programem, Jeśli zamierzasz zwiedzić kilka obiektów, zakup karty szybko się zwróci, Tym bardziej że do każdej karty dodatkowo za darmo wchodzi dziecko do 16 roku życia.

To świetna propozycja  dla miłośników zamków i pałaców. Z  Schlösserlandkarte zgłaszasz się w poszczególnych obiektach w kasie i odbierasz darmowy bilet. Prosto, wygodnie i oszczędnie. Podobnie jest z kartą cyfrową. Wystarczy zainstalować apkę Schlösserland erleben i zamówić kartę cyfrową. Dodatkowo dostajemy dostęp do interaktywnej mapy i przewodnika. To bardzo duże ułatwienie podczas zwiedzania. Zwiedzając i przygotowując wizyty na kolejnych zamkach, korzystaliśmy często z aplikacji. Wszystkie informacje w jednym miejscu – to duże ułatwienie. Więcej informacji na temat aplikacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Zamek Weesenstein

Inne nasze artykuły o ciekawych miejscach w Niemczech

Zamek Weesenstein