Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Zanurz się w obrazy Van Gogha- świetna wystawa w Poznaniu

To zupełnie inny wymiar spotkania ze sztuką. Widzowie dosłownie wchodzą w obrazy holenderskiego mistrza. Wszystko za sprawą multimedialnej wystawy. Kolory, kształty, dźwięki i ruch. Znane obrazy i rysunki Van Gogha prezentowane są na ekranach o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Dodatkowo obraz wyświetlany jest często na podłodze.

Na wystawę wybraliśmy się z lekką obawą. Większość recenzji, które czytaliśmy bardzo dobrze oceniały ten projekt. Fotki i filmy również zapowiadały świetną przygodę. Skąd więc nasze wątpliwości? Chyba jesteśmy zbyt dużymi tradycjonalistami, szczególnie odnośnie takich mistrzów malarstwa jak Van Gogh. Ale w życiu trzeba często spróbować nowości.

Gdzie znajduje się wystawa

Wystawa znajduje się w pawilonie nr 1 na Poznańskich Targach (wejście od ulicy Głogowskiej). W pierwszej sali zobaczymy tradycyjne reprodukcje najsłynniejszych dzieł malarza oraz zdjęcia i informacje o życiu i twórczości Van Gogha. To tylko mały wstęp. W ten sposób osoby słabo znające artystę zostaną świetne wprowadzone.

Twórczość Van Gogha prezentowana jest na kilkunastu ekranach

Kolory, ruch i dźwięk

Prawdziwa przygoda czeka w sali następnej. Na kilku ekranach, ścianach, a nawet podłodze wyświetlane są obrazy. Nie są to wierne reprodukcje. Bardzo często oryginalne obrazy i rysunki artysty są poddane komputerowej obróbce. Kwiaty, chmury i różne elementy namalowane przez Van Gogha zostają wprawione w ruch. Wychodzą z ekranów. Wędrują po ścianach i podłodze, Widzowie siedzą na wygodnej wykładzinie lub pufach. W artystyczną podróż można wybrać się w pozycji leżącej. Nic nie przegapimy. Cały pokaz trwa około godziny i tworzy powtarzającą się pętlę. W zasadzie nie ma znaczenia, w którym momencie przyłączymy się do opowieści, złożonej głównie z fragmentów listów malarza do jego brata.

Samotność wielkiego artysty

Poznajemy zagubionego i samotnego człowieka. Depresja, choroba psychiczna, syfilis, alkoholizm i odrzucenie to problemy, z którymi zmagał się Van Gogh. W liście do brata przyznaje, że nie liczy na popularność. W tej kwestii bardzo się pomylił. Za życia sprzedał bardzo mało obrazów, ale po śmierci przeszedł do historii. Multimedialna prezentacja świetnie prowadzi przez kolejne etapy w jego twórczości. Od ponurych, surowych i przygnębiających portretów zwykłych ludzi po rozświetloną kolorami przyrodę. Van Gogh docenił kolor mieszkając na prowincji w słonecznej Francji. Pewnie bez tego epizodu nie byłoby wielkiego Van Gogha i słoneczniki byłyby po prostu słonecznikami.

Nasze obawy nie sprawdziły się. Wystawa jest świetna. Nasz 7-latek również był zachwycony. Maks z uwagą zwiedza tradycyjne galerie i muzea, w tym przypadku poznał Van Gogha w zupełnie inny sposób.

Nasza ekipa na wystawie- relaks ze sztuką

Wystawa Van Gogh, ul. Głogowska 18 Poznań, pawilon n1 MTP. Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-20. Ceny biletów: bilet normalny- 60 zł, ulgowy 50 zł. W soboty, niedziele i święta odpowiednio 70 zł i 60 zł. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Parking – Wjazd na parking podziemny MTP: od ul. Głogowskiej przy Centrum Targowym (godzina 7 zł), zdecydowanie polecamy darmowy parking wielopoziomowy w galerii Avenida przy Dworcu Głównym Poznań, pierwsze 3 godziny są darmowe.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Exit mobile version