PolskaWielkopolskie

W Radlinie po zmroku straszy

Radlin to niewielka wioska położona 8 kilometrów od Jarocina, ale warto zjechać z głównej trasy i obejrzeć ruiny pałacu zbudowanego w latach 1570- 92. Dzisiaj niewiele zobaczymy. Kilka ścian z czerwonej cegły, pozostałości pałacowej kaplicy oraz fundamenty budynku. Przez dziury w murze w miejscu okien obserwujemy zachodzące słońce. Takie fotki zawsze wyglądają klimatycznie. Teren wokół porastają wysokie krzaki i trawy i trzeba się trochę namęczyć, by wejść w obręb dawnych murów.

Kiedyś pałac należał do rodziny Opalińskich potem Sapiehów. Popadujący w ruinę budynek kupiła, a w zasadzie przejęła za długi rodzina Radolińskich. Oglądając  malownicze ruiny pałacu w Radolinie warto pamiętać, że kiedyś był to okazały zespół pałacowo-ogrodowy. Pierwszy tego typu w Wielkopolsce. Mieszkańcy wioski doskonale wiedzą co spowodowało, że pałac popadł w ruinę. Można usłyszeć ciekawą opowieść.

Skąpiec i morderca

Jeden z Sapiehów miał paskudny charakter. Zmuszał wieśniaków do ciężkiej pracy, słabo płacił i do tego łasy był na pochlebstwa. Ale przy tym bardzo przebiegły. Przebierał się za wędrowca i w obdartych łachach chodził po wsi i wypytywał o właściciela. Jeśli tylko usłyszał jakieś złe słowo na swój temat, to karał bezlitośnie. Biedaków wrzucał do studni w ogrodzie. Konali w strasznych męczarniach, ponieważ na dnie wbite były naostrzone pale. Mieszkańcy twierdzą, że nocą jeszcze dzisiaj słychać ich krzyki i jęki.

Ruiny pałacu w Radlinie

Kara za niemieckie nazwisko

Przechwycony za długi pałac nie dał wiele radości nowym właścicielom. Zaplanowali oni jego przebudowę, ale chyba zabrakło pieniędzy i remont został wstrzymany. Budynek był w coraz gorszym stanie. W końcu Radolińscy kazali go rozebrać. Doprowadzenie do ruiny pałacu na pewno nie podobało się mieszkańcom. Sytuację komplikował również fakt zniemczenia rodziny. Kiedy zmienili oni nazwisko na Von Radolin pojawiły się złośliwe opowieści. Czy historie o makabrycznej śmierci w studni i nocnych zjawach są tego wynikiem? Dzisiaj już tego nie ustalimy, ale zwiedzanie ruin po zapoznaniu się z legendami jest zawsze o wiele bardziej instygujące.

W miejscu dawnego ogrodu pałacowego dzisiaj znajduje się cmentarz. Słońce chowa się za horyzontem, ktoś ma odwagę zwiedzać ruiny dalej? Oczywiście ruiny pałacu wpisane są do rejestru zabytków.

radlin zamek ruiny pałac

Darmowy przewodnik po Polsce. Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.