Poznań

Najmniejsza ulica Poznania

Dzisiaj poszukujemy najmniejszej ulicy w naszym Poznaniu. Już na samym początku natrafiamy na problemy z ustaleniem kryterium. Nasz matematyk mówi- „Liczy się długość ulicy w metrach”. Od razu zgłaszam sprzeciw- „Długość mierzona na planach miasta, czy też ta w rzeczywistości?” Dokładnie wiemy jak plany potrafią oszukiwać. Może uwzględnić ilość posesji na ulicy? Co z szerokością? Przecież wąska ulica mierzona w metrach kwadratowych będzie o wiele mniejsza? Pytań pojawia się coraz więcej.

Sięgamy do źródeł i w przewodnikach turystycznych szukamy odpowiedzi. Włodzimierz Łęcki i Piotr Maluśkiewicz wskazują na ulicę Świętego Jacka i podają wynik – 50 metrów. Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich skraca ją do 36 metrów, ale wskazuje, że najkrótszą liczącą tylko 22 metry jest ulica Kącik na Łazarzu.

Grafy zdecydowanie wybierają pierwszą wersję. Dla turystów to lepsza opcja. Można przespacerować się najkrótszą ulicą w Poznaniu i za chwilę zwiedzić malowniczą Śródkę i zobaczyć Most Zakochanych z tysiącem przypiętych kłódek oraz jeden z ciekawszych murali w mieście. Mamy pytanie, czy wiecie jaka ulica jest najkrótsza w waszym mieście?

most zakochanych śródka poznań

mural śródka poznań

most zakochanych śródka poznań kłódki