Bazylika Katedralna w Sandomierzu – zwiedzamy gotycki kościół z barokowym wnętrzem
Bazylika Katedralna w Sandomierzu to piękny kościół. Z zewnątrz możemy podziwiać jego gotycką surowość, choć fasada jest już barokowa. W środku aż kapie od barokowego i rokokowego przepychu. To jeden z nielicznych kościołów, w którym sztuka zachodu wymieszała się z wpływami wschodnimi. Kościół udostępniony jest dla turystów. Podczas zwiedzania towarzyszy nam opowieść o historii kościoła, dobiegająca z głośników.
Spis treści
- Kiedy powstała bazylika
- Godziny otwarcia i ceny biletów
- Król bigamista prosi o wybaczenie
- Mord rytualny i ocenzurowany obraz z XVIII wieku
- Inne atrakcje w okolicy warte zobaczenia
- Internetowy przewodnik po Polsce
Kiedy powstała bazylika
Bazylika Katedralna w Sandomierzu była budowana w latach 1350-1370, potem rozbudowana w poł. XV w. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670 roku. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono według wytycznych ks. Józefa Karsznickiego wtedy powstała okładzina elewacji z cegły.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Wejście do Bazyliki jest bezpłatne, a dobrowolne ofiary złożone przez turystów są przeznaczone na utrzymanie i renowację Bazyliki. Punkcie informacji pielgrzymkowo-turystycznej można odpłatnie wypożyczyć audioprzewodnika (12 zł). Kościół otwarty dla turystów jest od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę 13.00-17.00. Bazyliki nie można zwiedzać w czasie trwania nabożeństwa. W kościele można robić zdjęcia, ale bez flesza. Tu oficjalna strona z informacjami dla turystów.
Król bigamista prosi o wybaczenie
Niestety przemilczany jest jeden ważny fakt. Otóż fundatorem świątyni był król Kazimierz III Wielki, który w ten sposób chciał odkupić swoje winy wobec kościoła. Czym podpadł papieżowi? Odpowiedź jest prosta, chodziło o kobiety, a w zasadzie o bigamię. Jak donoszą historycy, król był bardzo kochliwy, ale to nie było problemem. Kochanki i nieślubne dzieci były tolerowane. Jednak Kazimierz Wielki wziął ślub z Jadwigą, kiedy żyła jeszcze jego poprzednia żona, z którą nie udało mu się wziąć kościelnego rozwodu.
Zniecierpliwiony i pozbawiony spadkobiercy postanowił jak najszybciej poślubić zaledwie 14-letnią Jadwigę. W ten sposób wszedł w konflikt z kościołem. Chcąc zmazać swoje przewinienia, wybudował kilka kościołów, między innymi w Sandomierzu. Bigamia chyba nie została mu w niebie wybaczona, ponieważ nie doczekał się syna, Kazimierz Wielki miał tylko trzy córki.
Mord rytualny i ocenzurowany obraz z XVIII wieku
Bazylika Katedralna w Sandomierzu w ostatnich latach miała mały problem z obrazem Karola de Prévot przedstawiającym rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów. Na obrazie widzimy, jak kilkoro Żydów w makabryczny sposób znęca się nad dzieckiem. Umieścili je w beczce nabitej gwoździami i w ten sposób toczą krew do naczynia. Przez wieki pojawiało się wiele mitów, jakoby Żydzi mieli używać krwi ludzkiej. Niektórzy wierzyli, że Żydzi rodzą się ślepi i dopiero przetarcie oczu krwią chrześcijan pozwalało im zyskać wzrok. Nie brakowało i takich pomysłów, że przy pomocy krwi niewinnego dziecka Żydzi sprowadzają zarazy na chrześcijan i ich zwierzęta albo, że krwi dodają do macy.
Obraz przedstawiający takie kłamstwa w naszych czasach musi szokować. Przez kilka lat obraz w katedrze był zasłonięty. Turyści nie mogli go oglądać. W końcu podjęto decyzję i obraz odsłonięto. Obok na ścianie umieszczono tablicę informacyjną, która objaśnia, że pokazane na obrazie wydarzenia nie są prawdziwe. To chyba najlepsze rozwiązanie. Historia nietolerancji to także ważny kawałek naszej przeszłości.
Inne atrakcje w okolicy warte zobaczenia
- Zamek Krzyżtopór – wspaniałe ruiny, które zauroczą każdego turystę
- Zabytkowy cmentarz w Ożarowie
- Opatów – zabytki i atrakcje
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.