DolnośląskiePolska

Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju – zabytek z XVI wieku, który czeka na rozwiązanie tajemnicy

Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju to jeden z bardziej tajemniczych zabytków w województwie dolnośląskim. Prawdopodobnie powstały w roku 1550 i przedstawiają Wolfganga von Bock, kanclerza księcia legnickiego Fryderyka II. Ta teoria cały czas czeka na potwierdzenie, a dodatkowo nie wiadomo, kto pojawia się na dwóch kolejnych płaskorzeźbach. Podróżując po Pogórzu Kaczawskim, warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć ten zapomniany zabytek.

Spis treści

Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju

Gdzie znajdują się Jerzmanice-Zdrój

Jerzmanice-Zdrój (niem. Bad Hermsdorf) – to wieś położona w województwie dolnośląskim w odległości zaledwie 4 kilometrów od Złotoryi. Pod względem geograficznym wieś leży na Pogórzu Kaczawskim w dolinie rzeki Kaczawy. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z czasów księcia śląskiego Bolesława II Rogatki. Jerzmanice-Zdrój przez długi okres należała do Księstwa Legnickiego, kolejno pod panowaniem polskim, czeskim, austriackim, pruskim i niemieckim. Od roku 1945 tereny te należą do Polski.

Stojąca postać – Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju

Jak odszukać tajemnicze płaskorzeźby

Osoby niewtajemniczone nie tak łatwo wpadną na trop płaskorzeźby. To wielki plus, ponieważ ten cenny zabytek nie jest w ogóle zabezpieczony i jest narażony na głupie pomysły wandali. To atrakcja tylko dla wtajemniczonych. Można setki razy przejeżdżać obok trzech płaskorzeźb i ich nie zauważyć. Bez obaw zdradzamy dokładną lokalizację, ponieważ nie mamy wątpliwości, że naszym czytelnikom można zaufać. Płaskorzeźby znajdują się na dużej skale z piaskowca tuż obok sklepu spożywczego i blisko dawnego budynku sanatorium, w którym teraz działa poprawczak. Obok sklepu zaparkuje się też bez problemu auto.

Przy tym budynku odnajdziecie płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju

Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju – co wiemy na ich temat?

I tu zaczyna się seria pytań, na które raczej brak odpowiedzi. W sumie to nawet nie znaleźliśmy potwierdzenia, że tajemnicze  płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju zostały wpisane do rejestru zabytków. Przyglądając się z daleka skale przy budynku sklepu, trudno wypatrzyć jakie skarby się tu kryją. Są częściowo zasłonięte przez krzaki i bardzo mocno nadgryzione zębem czasu. Może słowo wyblakłe lepiej tu pasuje. Dopiero z bliższej odległości wypatrzyliśmy zarysy dwóch mało czytelnych reliefów.

Dużo lepiej jest w przypadku płaskorzeźby przedstawiającej stojącego mężczyznę. Możemy dojrzeć jego dworskie odzienie i berło trzymane w ręku. Właśnie to bogate odzienie uprawdopodabnia wersję, że widzimy  Wolfganga von Bock, kanclerza księcia legnickiego Fryderyka II. Do tego wyryta w kamieniu nad postacią data 1550 jest rokiem śmierci Wolfganga von Bock. Do tej wersji przychyla się najwięcej badaczy. W przypadku dwóch pozostałych wizerunków to już czysta spekulacja. Niektórzy mówią, że widzą głowę w koronie – stąd potoczna nazwa głowa króla.

Z kolei na trzeciej płaskorzeźbie skrytej za krzakami wiele osób widzi twarz kobiety. Tajemnica tych dwóch zabytków raczej nie zostanie już rozwiązania. Ale na pewno w przypadku tajemniczych rzeźb w Jerzmanicach-Zdroju przydałoby się odpowiednie zabezpieczenie ich przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i pewnie też przed wandalami. Jeśli data 1550 jest dobrze odczytywana i jest prawdziwa, to płaskorzeźby te są bardzo cennym zabytkiem.

Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju
Twarz kobiety – Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju
Głowa króla – Płaskorzeźby w Jerzmanicach-Zdroju

Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju

To kolejna atrakcja w małych Jerzmanicach-Zdroju, którą warto obejrzeć. Krucze Skały  to zdecydowanie najpiękniejsza i najefektowniejsza grupa skał na Pogórzu Kaczawskim. Może ścieżki wokół nich i schody nie zapewniają zbyt długiego spaceru, ale zdecydowanie warto tu przyjechać. Pionowe skały z piaskowca robią niesamowite wrażenie. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie w artykule – Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju

Nasz przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim

W naszym darmowym przewodniku przygotowaliśmy krótkie opisy, recenzje i przydatne informacje w terenie (godziny otwarcia, ceny biletów, zasady wejścia), ale w większości w tytule atrakcji ukryty jest link do większego i obszerniejszego artykułu na naszej stronie. To ukłon w stronę turystów poszukujących kompleksowej informacji.

Internetowa mapa atrakcji, szlaków i zabytków w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim