Łysy Młyn – edukacyjna ścieżka przez rozlewiska i bagna
Łysy Młyn to świetna ścieżka edukacyjna prowadząca wokół stawu młyńskiego i rozlewiska na terenach między Poznaniem a Biedruskiem. Wędrujemy po drewnianych pomostach, a bagna na ogół skryte przed ciekawskim okiem turystów odsłaniają swoje tajemnice. Co ważne po podmokłych terenach przejdziemy suchą nogą.
Spis treści
- Gdzie znajduje się Łysy Młyn i jak dojechać
- Darmowy parking
- Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn
- Ścieżka edukacyjna
- Szlak wokół stawu (mapa)
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie znajduje się Łysy Młyn i jak dojechać
Łysy Młyn – taką oryginalną nazwę nosi staw i dawny młyn wodny na bezimiennym dopływie Warty w okolicach Biedruska w województwie wielkopolskim. Łysy Młyn znajduje się w odległości 15 km od centrum Poznania, z którego musimy jechać na północ ulicą Naramowicką i kierować się na BIedrusko. To też świetna propozycja na wycieczkę rowerową. Do Łysego Młyna dojedziemy też komunikacją publiczną – kursuje tu linia nr 911 z Ronda Śródka i linia nr 348 z Os. Sobieskiego.
Darmowy parking
Przy Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn znajduje się duży darmowy parking. Są tu drewniane wiaty i toaleta. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu i współrzędne – 52.509838, 16.938739. To miejsce świetnie nadaje się na rodzinny piknik. Jest plac zabaw i tor przeszkód.
Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn
Ośrodek znajduje się w zrekonstruowanym XV-wiecznym drewnianym młynie wodnym. Budynek został wiernie odtworzony bez użycia gwoździ i stanowi on nie tylko atrakcję turystyczną, ale również pełni funkcję edukacyjną. Głównym celem powstania centrum jest ochrona pachnicy dębowej na tym obszarze oraz w całej dolinie Warty. Pachnica to gatunek dużego chrząszcza, będącego reliktem lasów pierwotnych.
Ścieżka edukacyjna
Wokół stawu młyńskiego wytyczona została ścieżka edukacyjna „Rola wody w przyrodzie”, obejmująca 12 przystanków i poruszająca zagadnienia związane z rolą wody w środowisku. Edukacja prowadzona na ścieżce ma na celu podniesienie świadomości związanej z racjonalnym gospodarowaniem i ochroną wody. Podczas spaceru przejdziemy obok 12 tematycznych tablic informacyjnych: obieg wody, zasoby wodne świata, funkcje wody w środowisku, woda w atmosferze, woda na powierzchni Ziemi, woda pod ziemią, zagrożenia związane z wodą, wędkarstwo śródlądowe, klasy czystości wody, ciekawostki związane z wodą, fauna stawu (płazy i gady), fauna stawu (pająki i owady).
Szlak wokół stawu (mapa)
Niestety z powodu złego stanu technicznego jednej z kładek zrobienie pełnej pętli wokół stawu jest niemożliwe. Pewnie na wiosnę uszkodzenia zostaną naprawione i pełna trasa będzie znowu dostępna. Kiedyś wędrowaliśmy, robiąc całe kółko, ale na opublikowanej mapie uwzględniamy odcinek zamknięty. W pewnym momencie trzeba wrócić po swoich śladach.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Pałac w Radojewie
- Chojnica- wieś widmo na Poligonie Biedrusko
- Puszcza Zielonka – najciekawsze miejsca, szlaki piesze, mapy wycieczek
- Rezerwat Śnieżycowy Jar i atrakcje w okolicy
- Pałac w Nieszawie – odkrywamy ruiny kolejnego zabytku
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.