Góra Lilienstein i znakomite widoki na zakola Łaby

Góra Lilienstein położona w zakolu rzeki Łaby jest najbardziej charakterystycznym szczytem Szwajcarii Saksońskiej. Jej niesamowity kształt stał się symbolem Parku Narodowego Sächsische Schweiz. Dla polskich turystów może to być dużym zaskoczeniem, ponieważ o wiele większą popularnością cieszy się Most Bastei. Początki turystyki na Lilienstein sięgają XVIII wieku, ale dzisiaj szlaki wokół góry Lilienstein też są równie popularne. Malownicze wzgórze oferuje kilka atrakcji, które warto zobaczyć, ale na uwagę zasługują najbardziej znakomite widoki na rzekę Łabę, rozpościerające się ze skalistych zboczy.
Spis treści
- Gdzie znajduje się Lilieinstein?
- Dojazd i parking
- Mapa naszego szlaku (odległość 5,5 km)
- Leśny Cmentarz ofiar obozu pracy
- Jaskinia Petermannhöhle
- Obelisk Friedricha Augusta
- Fantastyczne widoki na zakole Łaby
- Obelisk triangulacyjny
- Ruiny średniowiecznego zamku
- Gospoda górska
- Kolejne punkty widokowe
- Polecane i sprawdzone noclegi w okolicy
- Inne ciekawe miejsca w Szwajcarii Saksońskiej opisane przez nas

Gdzie znajduje się Lilieinstein?
Góra Lilieinstein (415 metry n.p.m.) to charakterystyczne samotnie stojące skaliste wzgórze, położone na prawym brzegu Łaby na terenie Parku Narodowego Saksońska Szwajcaria. Znajduje się ono w odległości około 15 km na wschód od miasta Pirna i 5 km na zachód od popularnego kurortu Bad Schandau. Na Lilieinstein prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Jest to też bardzo popularne miejsca dla fanów wspinaczki.


Dojazd i parking
Góra Lilienstein znajduje się w odległości około 106 km od Görlitz. Od strony polskiej granicy najłatwiej dojechać autostradą nr 4. Alternatywną drogą jest przejście graniczne w Sieniawce (odległość 73 km). W tym przypadku pojedziemy jednak drogami lokalnymi. Wędrując szlakami na Lilienstein korzystaliśmy z bezpłatnego parkingu przy ulicy Liliensteinstraße. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją.


Mapa naszego szlaku (odległość 5,5 km)
Startujemy z bezpłatnego parkingu przy Liliensteinstraße. Początkowo idziemy polnymi drogami. Przed nami widok na charakterystyczny kształt wzgórza Lilienstein. Od jaskini Petermannhöhle zaczyna się bardziej strome podejście. Są kamienne i metalowe schody. Za ruinami zamku wejścia na punkty widokowe wymagają pokonania kilku pionowych drabinek.
Więcej informacji o bramie Kuhstall w tym; dojazd własnym autem i komunikacją publiczną, ceny. parkingi, historia, znajdziecie w naszym artykule – Kuhstall – brama skalna w Szwajcarii Saksońskiej

Leśny Cmentarz ofiar obozu pracy
Obóz Liliantein powstał dla pracowników podziemnej fabryki paliwa lotniczego. Alianckie bombardowania zmusiły Niemców do budowy podziemnej fabryki w kamieniołomie Niedere Kirchleite w Konigstein. W tej fabryce było olbrzymie zapotrzebowanie na siłę roboczą, dlatego powstał w tym miejscu w lesie obóz dla robotników przymusowych i jeńców wojennych (głównie żołnierzy amerykańskich i brytyjskich). Na tym cmentarzu pochowano około 100 więźniów. Tablice pamiątkowe z ofiarami odsłonięto w 2015 roku.

Jaskinia Petermannhöhle
Malownicza jaskinia znajduje się kilkanaście metrów od głównego szlaku. Nie ma żadnych drogowskazów wskazujących kierunek, więc uważnie wypatrujcie ścieżki biegnącej w lewo, która doprowadzi was do wejścia do jaskini. To dobre miejsce na pierwszy krótki odpoczynek.


Obelisk Friedricha Augusta
W dniu 26 lipca 1708 roku przy okazji polowania u podnóża Lilienstein król August Mocny wspiął się na szczyt góry. Specjalnie dla niego wybudowano ścieżkę Südaufstieg z licznymi kamiennymi schodami. Zachowały się jej fragmenty, a jej przebieg pokrywa się ze współczesnym szlakiem, po którym wędrujemy. W latach 60. XX wieku obelisk został zniszczony przez uderzenie pioruna. W 2008 roku, w 300-letnią rocznicę postawienia, obelisk został zrekonstruowany.


Fantastyczne widoki na zakole Łaby
Ze wschodniego krańca góry Lilienstein, gdzie znajduje się obelisk Friedricha Augusta, roztacza się jeden z najbardziej znanych widoków w Szwajcarii Saksońskiej na przełom rzeki Łaby. Podczas podziwiania widoków zachowajcie szczególną ostrożność, ponieważ w tym miejscu nie ma żadnych barierek i można podejść pod samą przepaść. Wysokość i przepaść pod nogami robią wrażenie.



Obelisk triangulacyjny
Punkt triangulacyjny wyznaczony podczas XIX-wiecznej Triangulacji Królestwa Saksonii znajduje się na skale na zachodnim krańcu góry Lilienstein na wysokości 411.6 m n.p.m. i jest oznakowany kamiennym obeliskiem. Triangulacja jest to pomiar geodezyjny terenu, pozwalający na opracowywanie precyzyjnych map. Na terenie Królestwa Saksonii prace te rozpoczęto w 1862 roku. Wytyczono wówczas 158 stacji, czyli punktów osnowy geodezyjnej.


Ruiny średniowiecznego zamku
Ceramiczne znaleziska wskazują, że góra była odwiedzana jeszcze w zamierzchłych czasach. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 1379 roku. Mówią o tym, że na czubku masywu górskiego znajdował się zamek czeskiego króla, który przeszedł w XV wieku w posiadanie Saksonii. Dzisiejsza trasa turystyczna wiedzie przez ruiny zamku. August Mocny zlecił w 1708 r. wykonanie od strony południowej szlaku ze stopniami, tak, by móc łatwiej wchodzić na szczyt masywu Lilienstein. Dzisiaj z zamku zachowały się skromne ruiny.

Gospoda górska
W połowie XIX w., w roku 1873 została wybudowana gospoda górska, tzw. „fliegende Gastwirtschaft“, którą powiększono w latach 1895 i 1903. W roku 1896 wzniesiono dodatkowo drewnianą wieżę. Od 1893 r. gospoda była zaopatrywana przez towarową kolejkę linową – pierwszą taką kolejkę w górach Szwajcarii Saksońskiej. Schronisko dzisiaj nie prezentuje się zbyt widowiskowo, ale kawa i ciastka serwowane tu są znakomite.

Kolejne punkty widokowe
Za ruinami zamku zaczyna się prawdziwa przygoda i wędrówka do kolejnych punktów widokowych po metalowych podestach i drabinkach. Przeciskamy się w wąskich przesmykach między skałami i wchodźmy na platformy widokowe. Uwaga na łowców selfie, którzy w tym miejscu bardzo utrudniają życie.



Polecane i sprawdzone noclegi w okolicy

Cosy Apartment in Weißig with Garden – pensjonat położony jest w miejscowości Struppen i oferuje bezpłatne Wi-Fi, ogród z placem zabaw oraz widok na ogród. Odległość ważnych miejsc od obiektu: Twierdza Königstein – 8 km, Zamek i park Pillnitz – 22 km. Każdy apartament wyposażony jest w telewizor, dostęp do Wi-Fi, prywatną łazienkę z prysznicem i dostęp do kuchni. W ogrodzie sprzęt do grillowania.

Grill and Chill Terrasse, Dresden und Sächsische Schweiz erleben – pensjonat w miejscowości Heidenau, oferuje balkon oraz bezpłatne Wi-Fi. Oferta apartamentu obejmuje kilka sypialni, salon, kuchnię z pełnym wyposażeniem, w tym lodówką, ekspres do kawy, a także łazienkę z prysznicem oraz suszarką do włosów. W apartamencie zapewniono ręczniki i pościel. Doskonałe proporcje ceny do jakości, zdecydowanie polecamy.

Vorwerk Wehlen – pensjonat położony w miejscowości Stadt Wehlen oferuje takie udogodnienia, jak bezpłatne Wi-Fi oraz telewizor z płaskim ekranem. Obiekt zapewnia ogród oraz bezpłatny prywatny parking. W okolicy w odległości 12 km znajduje się Zamek i park Pillnitz. Oferta apartamentu obejmuje sypialnię, salon, kuchnię z pełnym wyposażeniem, w tym lodówką i ekspresem do kawy, a także łazienkę z prysznicem oraz bezpłatnym zestawem kosmetyków. W apartamencie zapewniono ręczniki i pościel.


Inne ciekawe miejsca w Szwajcarii Saksońskiej opisane przez nas
- Szwajcaria Saksońska – 10 największych atrakcji w Górach Połabskich
- Kuhstall – brama skalna w Szwajcarii Saksońskiej
- Most Bastei – największa atrakcja Saksonii Szwajcarskiej
- Zamek Kriebstein – zwiedzamy jeden z najładniejszych średniowiecznych zamków w niemieckiej Saksonii
- Twierdza Königstein – prawdziwa perełka wśród zabytków architektury militarnej
- Zamek Weesenstein – zwiedzamy niesamowity zabytek nazywany perłą w koronie Saksonii
- Uttewalder Grund to malowniczy fragment słynnego 116-kilometrowego szlaku Ścieżka Malarzy (Malerweg)
