Pomnik buhaja
Pomnik Buhaja koło Wschowy zadziwia turystów. Jeśli jesteście w okolicy, warto tu się na chwilę zatrzymać. To jedyny taki pomnik w Polsce.
Spis treści
- Pomnikomania
- Buhaj rekordzista
- Historia niesamowitej historii pewnego buhaja
- Legendy związane z bykiem
- Dokładne namiary na pomnik buhaja
- Zapraszamy do klasztoru franciszkanów we Wschowie
Pomnikomania
Polacy uwielbiają pomniki, chyba nikt nie ma wątpliwości, że w tej konkurencji jesteśmy w ścisłej światowej czołówce. W pogoni za bohaterami godnymi cokołu chyba trochę się zagubiliśmy.
Buhaj rekordzista
Goście odwiedzający Wschowę mogą być zaskoczeni, kiedy tuż przed miastem natrafią na pomnik byka. Nowy Jork ma pomnik byka, ma również Polska. Tyle tylko, że tam zobaczymy walecznego, rozpędzonego i gotowego do boju wojownika. We Wschowie upamiętniono buhaja, którego jedyną rolą było zapładniać krowy. Pomnik powstał w stanie wojennym w roku 1982. W pobliskim PGR-ze znajdowała się hodowla bydła.
Historia niesamowitej historii pewnego buhaja
Krowy nastawione na produkcję mleka kupowano w USA. W Polsce nie było takich zwierząt. Wkrótce okazało się, że jedna z krów, która dotarła samolotem do Warszawy, jest w ciąży. Na świat przyszedł nasz bohater. Kiedy byk dorósł, dostał odpowiedzialne zadanie i musiał zadbać o powiększenie stada. Transporty z USA nie były już potrzebne, bo byczek świetnie wywiązał się ze swojego zadania. PGR finansowo na tym bardzo dobrze wyszedł i stąd pojawił się pomysł na pomnik. Kiedyś w tym miejscu stał Bismarck, co ciekawe pomnik zlikwidowano dopiero pod koniec lat 60- tych. Teraz stoi pomnik byka o wdzięcznym imieniu Ilon.
Legendy związane z bykiem
Wielu młodych ludzi uważa, że miejsce to ma wyjątkową moc. Podobno kochając się pod pomnikiem, bardzo łatwo spłodzić potomka. Stąd wiele par wykorzystuje pobliski parking do wiadomych celów. Drugą zagadką jest coroczny akt wandalizmu. Młodzi ludzie tuż przed Wielkanocą zakradają się w środku nocy, wspinają na pomnik i malują buhajowi jaja.
Dokładne namiary na pomnik buhaja
Pomnik stoi przy drodze ze Wschowy do Osowej Sieni. Nie sposób go przegapić. Dla par odwiedzających to miejsce mała przestroga – może lepiej w tym ustronnym miejscu wstrzymajcie się z miłosnymi igraszkami, chyba, że właśnie planujecie potomka.
Zapraszamy do klasztoru franciszkanów we Wschowie
W samej Wschowie polecamy zwiedzić klasztor franciszkanów. To niesamowity zabytek, a zejście do podziemi zapamiętacie na długo. Tutaj cały nasz artykuł – Klasztor franciszkanów we Wschowie.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.