Australia, a może Nowa Zelandia?
Black Friday prawie za nami, w zasadzie zrobił się z tego czarny weekend. Kinga nie poszła na zakupy, chodziła jakaś markotna. Najwyraźniej nosiło ją. Usiadła przed kompem.
– Co robisz? – spytał Przemek.
– Zbieram informacje o wyprawie marzeń – odpowiedziała.
– Jaki kierunek?
-Australia albo Nowa Zelandia.
Zapadła cisza. Odważnie jak na plany wyjazdu z 2,5 letnim dzieckiem.
Po chwili Kinga zabrała się za pisanie. Przygotowanie egzotycznej wyprawy zakończyło się napisaniem testu na bloga o matematyce. Przemek zaciekawiony zerknął na tekst.
– Dobre – skwitował.
Postanowiliśmy opublikować ten tekst również na blogu o podróżach. Może poprawi wam humor. Szczególnie tym osobom, które po trzech dniach zakupowego szaleństwa ciągle czują się niezrealizowane.
Śmierdzący sześcian
Długo się zastanawiałam, kiedy natrafiłam w internecie na tę ciekawostkę. Opisywać, nie opisać, jakich słów używać? Jednak zbierając informacje, coraz mocniej się uśmiechałam. Nie miałam pojęcia o tych uroczych zwierzątkach, a tym bardziej o tym, jak wyglądają ich odchody. Natura potrafi zaskakiwać i chyba lubi matematykę. Kupa tych uroczych torbaczy z Australii ma kształt sześcienny. Sama nie wierzyłam i od razu zaczęłam sprawdzać w kilku źródłach. Nazywają się wombaty i robią dziennie od 80 do 100 sześcianików. Kolejnym pytaniem było, dlaczego taki kształt? Naukowcy twierdzą, że jest to bardzo praktyczne. Torbacze wykorzystuję je do znakowania terenu, lubią je umieszczać na małych podwyższeniach i dlatego dzięki takiemu kształtowi zostaje to na miejscu, nie stacza się. Dodatkowo taki sześcianik jest źródłem informacji. Pluszaczki mają słaby wzrok, ale niezwykły węch. Dzięki swojemu noskowi wiedzą z kim mają do czynienia, poznają gatunek, płeć, wiek, stan zdrowia. Sześcianiki służą do odstraszania wrogów i do znajdowania partnerów. Naukowcy głowili się skąd taki zaskakujący kształt. Doszli do wniosku, że wombaty mają bardzo wolny układ trawienny. Pełny cykl może trwać nawet 2 tygodnie. Dlatego ich odchody są bardzo suche, zbite i całkiem możliwe, że dlatego mają tak ciekawy dla matematyka kształt.