WielkopolskiePolska

Bory Kujańskie – idealne miejsce na ucieczkę od cywilizacji – wypoczynek blisko natury

Bory Kujańskie

Bory Kujańskie to idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku dużego miasta. Te tereny są jeszcze mało znane, co zapewnia wypoczynek bez tłumów. Nie trzeba jechać w Bieszczady, żeby wędrować po dzikich ostępach. Często na jeziora, podmokłe łąki i gęste lasy w tym regionie usłyszymy też nazwę Uroczysko Kujańskie. To najlepiej oddaje magiczny klimat atrakcji, którą chcemy pokazać.

Spis treści

Bory Kujańskie

Gdzie znajdują się Bory Kujańskie

Bory Kujańskie leżą w północnej części województwa wielkopolskiego, w pobliżu wsi Kujan. Jesteśmy na Pojezierzu Krajeńskim. Wędrujemy wokół Jeziora Borówno. Na miejsce doprowadzi nas droga wojewódzka nr 189 z Jastrowia przez Złotów do Więcborka. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę w mapy Google z dokładną lokalizacją – Bory Kujańskie.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Charakterystyka Borów Kujańskich

Bory Kujańskie charakteryzują się krajobrazem leśno-jeziorno-łąkowym. Jeziora są rynnowe, pochodzenia polodowcowego, a lasy porastają wzniesienia sandrowe. Łąki często przechodzą w torfowiska. Szczególnie wiosną przygotujecie się na wędrowanie po podmokłych terenach. Nie wszystkie ścieżki dostępne latem będą możliwe do przejścia wiosną i jesienią, szczególnie po dużych opadach. W ciągu jezior rynnowych znajdziemy jeziorka dystroficzne, czyli akweny w fazie zanikania i zarastania przez bujną roślinność. To jest świetne miejsce na zrobienie klimatycznych fotek.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Jezioro Borówno

Największe jezioro w Borach Krajeńskich. Południowa część akwenu wykorzystana jest do celów turystycznych. Tutaj znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, duża plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego i restauracje. Natomiast północna część jeziora to tereny bardzo dzikie i rzadko odwiedzane. To właśnie tu rośnie chroniona w Polsce i bardzo rzadka w Europie ramienica Lychnothamnus barbatus. Gatunek ten był odnotowany na tym stanowisku blisko 100 lat temu i utrzymał się do tej pory.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Uroczysko Kujańskie

Tak nazywana jest północna część Borów Krajeńskich. Najbardziej dzika i niedostępna. Obejmuje obszar jezior eutroficznych: Jeziora Wierzchołek (pow. 9,6 ha), do którego przylega torfowisko źródliskowe, Jezioro Mały Smólsk (pow. 2,07 ha) i Jezioro Czarcie (pow. 1,96 ha). W tym regionie drzewostan składa się z 200-letnich dębów i borów sosnowych. Obecnie teren ten jest objęty programem ochrony Natura 200, ale trwają właśnie prace nad powstaniem Parku Krajobrazowego Bory Kujańskie.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Park przy pałacu

Tereny dawnego parku pałacowego znajdują się na południe od Jeziora Borówno. Ten park pochodzi z 2 połowy XIX wieku, dlatego został wpisany do rejestru zabytków. Znajdowała się tu siedziba Królewsko-Pruskiego Nadleśnictwa Kujan. Park jest zaniedbany. Wędrujemy po dawnych alejkach, które z trudem opierają się przed naporem zieleni. W parku występuje pachnica dębowa i tęgosz rdzawy. Oba owady są chronione i zostały wpisane do Polskiej czerwonej księgi zwierząt. Pachnica jest próchnojadem, pewnie dlatego upodobała sobie ten teren. Powalonych drzew leży tutaj mnóstwo. Owad swoją nazwę zawdzięcza intensywnemu zapachowi, jaki wydzielają dorosłe chrząszcze.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Idealne miejsce na grzyby

Bory Kujańskie to świetne miejsce na grzybobranie. Jesienią przyjeżdżaliśmy tu kilka razy i zawsze kończyło się pełnymi koszykami. W lesie znajdowaliśmy olbrzymie borowiki i mnóstwo rydzów, a na łąkach bajkowe sowy. Podmokłe tereny zalewowe to znakomite miejsce dla Kani Czubajki. Tu znaleźliśmy kilka niesamowitych okazów tych grzybów.

Bory Kujańskie
Bory Kujańskie

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Bory Kujańskie

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Bory Kujańskie