PolskaKujawsko-pomorskie

Dom Kopernika w Toruniu

To muzeum to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Torunia. Obiekt w latach 2017-2018 przeszedł całkowitą modernizację. Jeśli w przeszłości tu byliście, to warto muzeum zwiedzić jeszcze raz. Zbliża się również 550 rocznica urodzin sławnego astrologa. Rok 2023 będzie Rokiem Kopernikowskim. Z tej okazji Toruń przygotowała specjalne atrakcje. Jest to znakomity pretekst, by w przyszłym roku zaplanować wycieczkę do Torunia.

Dom rodzinny Kopernika

Zacznijmy jednak od muzeum. Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku. Miasto i data nie budzą wątpliwości. Jednak co do dokładnego miejsca historycy nie są już tak zgodni. Rodzina Kopernika miała w tamtym czasie kilka kamienic, ale do naszych czasów dotrwał tylko dom przy ulicy Mikołaja Kopernika 15. To wystarczający powód, by muzeum znalazło się właśnie tu. Gotycka kamienica pochodzi z roku 1370. W średniowieczu domy mieszkalne łączyły dwie funkcje. Była część mieszkalna, ale spora powierzchnię budynku wykorzystywano jako magazyn. Często takie kamienice nazywano spiechlerzodomami. W muzeum będziemy podziwiać mieszczańskie wnętrza, które swoim wyglądem przypominają pomieszczenia kamienic kupieckich z czasów Kopernika. Poznamy realia codziennego życia rodziny kupieckiej w średniowieczu. W takich warunkach dorastał, a potem pracował słynny astronom.

Duża część muzeum to nowoczesna, multimedialna i interaktywna ekspozycja. Młodzi turyści będą zachwyceni. Tu na każdym kroku czeka na nich atrakcja. Nawet najbardziej zatwardziali fani smartfonów oderwą się od swoich ekranów i ruszą w podróż czasie. Wszystko w wokół świeci, mruga, a dziesiątki klawiszy prosi o aktywowanie. Zabawa sprawnie zamienia się w poznawanie historii.

Jedno czego zabrakło nam w muzeum, to poświęcenia trochę czasu astrologii. Nie zapominajmy, że w tamtym okresie każdy astronom zajmował się również astrologią. Tworzenie horoskopów przynosiło wówczas sławę i pieniądze. Czy Kopernik zajmował się przewidywaniem przyszłości z gwiazd? Historycy mało o tym mówią, ale jedno jest pewne- otrzymał gruntowne wykształcenie w tej dziedzinie. W średniowieczu astrologia traktowana była na uniwersytetach na równi z matematyką. Czujemy mały niedosyt. Cóż, czasem lubimy pomarudzić, ale za to dotarcie na najwyższe piętro kamienicy wszystko nam wynagrodziło. Na zabytkowej więźbie dachowej, tuż nad naszymi głowami i w tajemniczym półmroku rozegrał się gwiaździsty spektakl. Unieśliśmy się do gwiazd. Są miejsca, których nawet najlepszy fotograf nie pokaże na fotkach. W tym przypadku świadomie zrezygnowaliśmy z fotografowania. Tu należy tylko podziwiać!

Dom Mikołaja Kopernika. Godziny otwarcia: od 1 maj do 30 września, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Od 1 października do 30 kwietnia w godz. od 10.00-16.00. Ceny biletów: normalny 21 zł, ulgowy 16 zł. Filmy 4D 21 zł i 19 zł, ulgowy 16 zł 9 14 zł. Oficjalna strona internetowa – Dom Mikołaja Kopernika.

Rok Kopernikowski

Obchody 550 rocznicy urodzin Kopernika rozpoczną się od oficjalnych imprez w Ratuszu Staromiejskim. Pojawi się również wystawa „Wokół rękopisu De revolutionibus”. Jednak dla turystów o wiele większą atrakcją będzie Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Swoją ofertę przygotuje ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Dokończony zostanie Szlak Kopernikowski. Powstanie odcinek kujawsko-pomorski oraz na Pomorzu. Szlak będzie kończył się we Fromborku. We wrześniu 2023 roku Muzeum Okręgowe zorganizuje wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi pn. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”. Toruń to świetny cel podróży w roku 2023

Toruń zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń oraz organizacji Mój Toruń.