Kujawsko-pomorskiePolska

Fort XI W Toruniu – niestety ten interesujący zabytek nie jest oficjalnie dostępny

fort XI w Toruniu

Fort XI w Toruniu znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniany do zwiedzania. Stoi opuszczony i zamienia się w ruinę. Ciekawość kolejny raz zwyciężyła i postanowiliśmy Fort XI zwiedzić na własną rękę. Jest to o tyle proste, że obiekt nie jest zabezpieczony. Można swobodnie wejść na teren i do podziemnych pomieszczeń. 

Spis treści

fort XI w Toruniu
Fort XI – główna brama
Powered by GetYourGuide

Strefa urbex

Wchodzimy w strefę urbex. Jak zawsze w takich przypadkach mamy wątpliwości. Tym razem nie chodzi tylko o bezpieczeństwo, ale milczeć, kiedy cenny zabytek skazany został na zniszczenie, bo prywatny inwestor ma gdzieś przepisy, to przyłożyć rękę do dewastacji. Im głośniej będzie o tej sprawie, tym większa szansa na ratunek. Chodzi przede wszystkim o bezcenne napisy i malunki na ścianach wykonane w czasie wojny przez jeńców Stalagu XX-A. Fort stoi opuszczony i niezabezpieczony od lat.

Każdy może tu wejść. Jak zawsze w takich przypadkach pojawia się graffiti i mnóstwo zniszczeń dokonanych przez wandali. Właściciel obiektu już raz został skazany za brak opieki nad zabytkiem, co doprowadziło do zniszczenia napisów wykonanych przez więźniów. Wiele z nich przepadło bezpowrotnie. Celowo nie nie podajemy wskazówki, gdzie się znajdują. Obiekt jest olbrzymi i nie tak łatwo je odszukać. Wiecie jaką karę usłyszał w sądzie właściciel obiektu? Siedzicie? Grzywna wynosiła 6 zł. Mamy nadzieję, że obiekt zostanie uratowany.

fort XI w Toruniu
Most przed bramą główną
fort XI w Toruniu

Fort XI w Toruniu często zmieniał nazwę

Fort XI w Toruniu kilka razy zmieniał nazwę. Teraz to nawet trudno ustalić, którą powinno się używać. Znany jest jako Fort XI Fort V, Grosser Kurfürst, a po przejęciu przez Wojsko Polskie otrzymał nazwę Fort Stefana Batorego – Fort Artyleryjski.

fort XI w Toruniu
fort XI w Toruniu
Bardzo nie lubimy nie takich zamurowanych przejść

Jak dotrzeć do fortu

Fort XI w Toruniu znajduje się na przedmieściac przy ulicy Poznańskiej 152, ale uwaga nie przy samej głównej ulicy. Trzeba skręcić w boczną uliczkę przy salonie samochodowym i kierować się w stronę stacji paliw, którą też mijamy. Po kilkudziesięciu metrach jesteśmy pod główną bramą wjazdową. W zasadzie można tu bezpiecznie zaparkować.  Żeby było zabawniej, jest to jedyny kawałek terenu zabezpieczony płotem. Od strony lasu nie ma płotu na całym odcinku. Swobodnie wchodzimy na teren Fortu XI w Toruniu.

fort XI w Toruniu
fort XI w Toruniu

Fort XI w Toruniu – trochę historii

Fort XI w Toruniu zbudowano w latach 1877-1884. To konstrukcja betonowo-ceglana. Obiekt powstał z myślą o stanowiskach dla artylerii. Znajdowała się tutaj 20 dział na otwartych stanowiskach. Obsługa miała do dyspozycji schrony. Załoga składała się z 650 artylerzystów i jednego batalionu piechoty. Niemcy opuszczając umocnienia, zabrali całe wyposażenie. Do roku 1922 fort stał niewykorzystany. Potem właścicielem zostaje Wojsko Polskie i tworzy tymczasowe kwatery dla żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach na pobliskim poligonie.

fort XI w Toruniu

Bezcenna pamiątka na murach fortu z czasów II wojny światowej

W Forcie XI w Toruniu w czasie II wojny światowej działał obóz, w którym Niemcy więzili jeńców alianckich: Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Francuzów i żołnierzy z Australii i Nowej Zelandii. Setki rysunków i napisów, którymi pokryty był karcer, to jedna z najbardziej przejmujących pamiątek okupacji w Toruniu. Na ścianach zobaczymy wizerunki kobiet, emblematy jednostek wojskowych, rysunki religijne, a nawet zapis rozgrywki w kółko i krzyżyk. Jeńcy Stalagu XX A pracowali przymusowo przy rozbudowie dworca Toruń Kluczyki.

fort XI w Toruniu
Napisy zrobione przez jeńców obozu
fort XI w Toruniu
Są też rysunki wykonane przez więźniów

Inne ciekawe miejsca w Toruniu warte zobaczenia

fort XI w Toruniu

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.