HiszpaniaEuropa

Jaskinie Ajuy (Cuevas de Ajuy) super atrakcja na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury

Jaskinie Ajuy

Jaskinie Ajuy (Cuevas de Ajuy) to kolejny punkt obowiązkowy każdej wycieczki na Fuerteventurę. Tu poznasz przeszłość geologiczną wyspy. W roku 1987 obszar ten został uznany za pomnik przyrody. Jaskinie Ajuy i szlak do nich prowadzący po stromym klifowym wybrzeżu jest częścią  Parku Wiejskiego Betancuria (Parque Rural de Betancuria). Spośród wszystkich wysp wchodzących w skład Wysp Kanaryjskich to właśnie Fuerteventura jest najstarsza. W Ajuy możemy podziwiać najstarsze formacje skalne całego archipelagu.

Spis treści

Jaskinie Ajuy
Jaskinie AjuyJaskinie Ajuy (Cuevas de Ajuy)

Informacje praktyczne

  • Jaskinie Ajuy znajdują się na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury w miejscowości o tej samej nazwie.
  • Wejście do nich jest bezpłatne.
  • Szlak w jedną stronę ma długość 900 m.
  • Bezpośrednio przy wejściu na szlak znajduje się bezpłatny parking.
  • Trasa prowadzi po stromym wybrzeżu, do pokonania jest wiele schodów, więc nie nadaje się na wycieczkę z wózkiem dziecięcym.
  • Ze względu na skaliste podłoże pamiętacie o odpowiednim obuwiu, to nie jest trasa na letnie klapki i sandały.
  • Warto też zabrać bluzę, ponieważ na klifie bardzo często wieje silny wiatr. Dodatkowo na poziomie jaskini, może dokuczać ocean, ponieważ fale rozbijające się o skały potrafią nieźle zmoczyć turystów.
Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Gdzie znajdują się Jaskinie Ajuy

Jaskinie Ajuy znajdują się na terenie Betancuria Rural Park w małej rybackiej wiosce Ajuy, w która liczy około 150 mieszkańców i składa się z charakterystycznych białych domków. Zwłaszcza od strony czarnej plaży nad oceanem wygląda to bardzo romantycznie. Miasteczko Ajuy znajduje się w odległości 8 km od Pajary i około 50 km od stolicy Puerto del Rosario, oczywiście liczymy odległość drogową, ponieważ w lini prostej jest to o wiele bliżej. Jednak na miejsce pojedziemy najpierw drogą FV-20, a potem niezwykle krętą i malowniczą trasą FV-30. Niestety do Ajuy nie kursują autobusy komunikacji miejskiej, więc warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu.

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Parking przy Jaskiniach Ajuy

Fuerteventura pod tym względem rozpieszcza turystów. Podróżując dużo po wyspie przy atrakcjach turystycznych zawsze korzystaliśmy z darmowych parking. W tym miejscu jest podobnie. Polecamy duży darmowy parking położony najbliżej plaży w Ajuy. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu.

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Niefortunna wymowa

W języku hiszpańskim J wymawiamy jak H. Poinformował nas o tym Maks, który od roku chodzi na dodatkowe lekcje z języka hiszpańskiego. W przypadku Ajuy mamy do czynienia z trochę niezręczną sytuacją, ponieważ Ajuy brzmi jak popularne w Polsce przekleństwo.

Jaskinie Ajuy

Mapa naszego szlaku (odległość 927 m)

Bardzo rzadko publikujemy mapy tak krótkich szlaków, ale w tym przypadku mimo wszystko przed wyprawą warto rzucić okiem na mapę i przekonać się, co czeka nas na szlaku. Trasa prowadzi wzdłuż widowiskowego klifu. Mamy do pokonania również trochę stopni. Tak zupełnie prosto nie będzie, szczególnie przy silnym wietrze może być nieciekawie, a przecież wiatry to specjalność Fuerteventury.

Czarna plaża –  Playa de Los Muertos (Plaża Umarłych)

Zaraz po wyjściu z parkingu kierujemy się w kierunku czarnej plaży, która wygląda nieziemsko. O dziwo drobny czarny piasek okazuje się całkiem sympatycznym podłożem. Można bezpiecznie wędrować na bosaka, ale również to miejsce świetnie nadaje się na plażowanie. Wysokie skały zapewniają ochronę przed wiatrem. Można tu godzinami siedzieć podziwiać widoki i olbrzymie fale oceanu rozbijające się o skały. To jedna z piękniejszych plaż na Fuerteventurze, ale też bardzo niebezpieczna. Występują tu silne prądy wsteczne i duże fale. Plaża zwie się Playa de Los Muertos (Plaża Umarłych). Nazwa wzięła się z faktu, że wielokrotnie w historii odnajdywano tu ciała osób, które zginęły na oceanie i w Ajuy zostały wyrzucone na brzeg.

Jaskinie Ajuy
Czarna plaża w Ajuy
Jaskinie Ajuy
Czarna plaża w Ajuy

Jaskinie Ajuy

Ścieżka prowadzi nas przez spektakularne skalne wybrzeże, które powstało podczas podwodnej erupcji wulkanu, a potem zostało wypiętrzone ponad poziom oceanu. Wszystko to działo się ponad 100 milionów lat temu w okresie kredy. Jesteśmy na najstarszym obszarze całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Fuerteventury była pierwszą wyspą, która wyłoniła się z oceanu, dlatego wartość geologiczna tego obszaru jest tak duża. Na początku trasy idziemy po wielkich wydmach kopalnych, powstałych z osadzonego materiału organicznego i piasku, który przez miliony lat został scalony i obecnie tworzy dość miękką skałę. Skała ta jest bardzo podatna na erozję i tworzy fantazyjne kształty. Pełno tu małych wgłębień i jaskiń. Im dalej tym pojawia się coraz więcej skał pochodzenia wulkanicznego. Jaskinie Ajuy zapewniały przepływ lawy z głębi wulkanu.

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Pamiętajcie o przypływach – tablica pływów

Planując wyprawę do Ajuy warto spojrzeć na rozkład przypływów i odpływów, ponieważ podczas przypływu wejście w niektóre miejsca może być niemożliwe. Wędrówka po kamieniach przy jaskini to świetna przygoda. Fale rozbijające się o skaliste wybrzeże w tym miejscu robi duże wrażenie. Dla ułatwienia publikujemy link do strony, na której sprawdzicie aktualną sytuację z odpływami i przypływami.

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Trochę historii

Wędrując po szlaku w kilku miejscach zaobserwujecie piece do wypalania wapna. W przeszłości był to ważny materiał budowlany. Obszar ten zaopatrywał Gran Canarię i Teneryfę w wapno, aż do końca ubiegłego wieku. Warto również wspomnieć o francuskim odkrywcy Jeanie de Béthencourt, który właśnie w tym miejscu przybył na Fuerteventurę w XV wieku i został uznany za właściciela Wysp Kanaryjskich przez Henryka III Walezego. Francuz Béthencourt założył miasto Betancuria, które przez dłuższy czas było stolicą wyspy.

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy

Inne ciekawe miejsca na Fuerteventurze opisane przez nas

Jaskinie Ajuy
Jaskinie Ajuy