Kościół w Śnieciskach – wspaniała barokowa świątynia z roku 1767
Kościół w Śnieciskach to zabytek, który nas kompletnie zaskoczył. Odkryliśmy go przed przypadek, kiedy w poszukiwaniu zupełnie innego obiektu musieliśmy zjechać z głównej drogi. Drewniany kościół położony na niewielkim wzgórzu nas zainteresował, ale zupełnie nie przypuszczaliśmy, że skrywa tak niesamowitą historię. Barokowy kościół św. Marcina w Śnieciskach nie pojawia się przewodnikach i turyści raczej tu nie docierają. Chcemy go zareklamować, ponieważ to wspaniały zabytek.
Spis treści
- Jak dojechać do Śniecisk
- Śnieciska – kilka faktów z historii miejscowości
- Kościół św. Marcina w Śnieciskach
- Czy kościół w Śnieciskach można zwiedzać
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Jak dojechać do Śniecisk
Wieś Śnieciska znajduje się w województwie wielkopolskim w odległości zaledwie 40 km od Poznania i 10 km od Kórnika i właśnie zwiedzanie barokowego kościoła w Śnieciskach polecamy połączyć z wizytą na Zamku w Kórniku i Pałacu w Rogalinie. Wieś Śnieciska leży w trójkącie między Kórnikiem, Zaniemyślem i Środą Wielkopolską. Do celu doprowadzą was wąskie lokalne drogi. Poczujecie prawdziwy klimat wielkopolskiej wsi. Dla ułatwienia nawigacji podajemy dokładną lokalizację kościoła z mapy Google i współrzędne geograficzne – 52.193788, 17.181367.
Śnieciska – kilka faktów z historii miejscowości
Początków miejscowości należy szukać w XIII wieku. Wieś była własnością duchowną i należała do biskupstwa w Gnieźnie, choć bezpośrednio zarządzał nią archidiakonat w Śremie ( to dawna jednostka administracyjna w Kościele katolickim, część diecezji). Śnieciska w rękach kościoła pozostały aż do 1803 roku, czyli sekularyzacji dóbr kościelnych dokonanej przez władze pruskie. W 1808 roku Napoleon Bonaparte podarował wieś i majątek generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, a ten w 1816 roku przekazał ją w posagu córce. W drugiej połowie XIX wieku majątek w Śnieciskach ponownie trafia w ręce skarbu państwa pruskiego. Majątek był wydzierżawiony osobom prywatnym. Po II wojnie światowej ziemie dawnego folwarku przejęło państwo. W Ścierniskach działa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.
Kościół św. Marcina w Śnieciskach
Parafia w Śnieciskach w dokumentach po raz pierwszy pojawia się w roku 1416, ale kościół, który podziwiamy, zbudowano w roku 1767. Dzięki Inskrypcji zachowanej w zakrystii znamy nawet majstra ciesielskiego – budynek postawił Jan Ślumski. Świątynię konsekrowano dopiero w roku 1793. W roku 1929 w ramach prac restauracyjnych przylegający do kościoła skarbczyk przekształcono w kaplicę Serca Pana Jezusa oraz wykonano polichromie według projektu Wiktora Gosienieckiego. W latach sześćdziesiątych XX w. i w 1994 r. kościół poddano pracom remontowym. Wokół kościoła znajdował się cmentarz. Zachowało się kilka grobów z XIX wieku. Najcenniejsze elementy w kościele:
- Ołtarz główny z rzeźbami św. Joachima i Anny z drugiej połowy XVII wieku – barokowy;
- Dwa ołtarze boczne: jeden barokowy z II połowy XVIII wieku z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus; drugi rokokowy z obrazem Matki Boskiej oraz obrazem św. Barbary z XVII wieku;
- Kropielnica późnogotycka, kamienna w kształcie kielicha z XVI w.;
- Konfesjonał z inicjałami ks. Franciszka Brzezińskiego i datą 1797 r.;
- Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks późnogotycki z XVI wieku
Czy kościół w Śnieciskach można zwiedzać
Ten zabytek znajduje się z dala od popularnych szlaków turystycznych. Jednak kościół przyjeżdżają podziwiać pasjonaci architektury i sztuki. Kościół nie jest udostępniony do regularnego odwiedzania. Najlepiej odwiedziny dostosować do terminów nabożeństw w kościele, które odbywają się niedzielę o godzinie 08.30 i 10.30, w dni powszednie o godzinie 18.00. Możecie też próbować zapukać na plebanię i poprosić księdza o pokazanie wnętrze. Nam się w ten sposób udało się kościół obejrzeć. Ksiądz był bardzo miły i pomocny.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Pałac w Rogalinie – zwiedzanie, ceny biletów, galeria i spacer po Łęgach Rogalińskich
- Podróż nieczynną linią kolejową Czempiń- Śrem
- Zaniemyśl i Wyspa Edwarda
- Śrem – zabytki i atrakcje
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.