Lębork – atrakcje i zabytki
Lębork to miasto, które potrafi pozytywnie zaskoczyć. Na mapie turystycznej Polski nie odgrywa zbyt dużej roli, ale kto poświeci jeden dzień na zwiedzanie, na pewno nie będzie żałował. Miasto leży zaledwie 30 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Ta bliskość okazuje się wcale nie być atutem. Wszyscy pędzą, by jak najszybciej zameldować się w pobliskiej Łebie. O Lęborku wiele osób zapomina. O tym mieście mogło być głośno. W 1999 roku trwały przymiarki do organizacji owsiakowego Przystanku Woodstock. Zaprotestowali radni z prawicowego AWS.
W drodze na ruchome wydmy zatrzymaliśmy się w Lęborku i dokładnie przyjrzeliśmy się miastu.
Zamek krzyżacki
Historia miasta mocno związana jest z tym zakonem. Polacy zdobyli miasto w roku 1410, ale na mocy umowy Pokoju w Toruniu Krzyżacy ponownie odzyskują Lębork. Wówczas był to ważny ośrodek militarny. Pozwalał kontrolować szlaki handlowe na zachód od Gdańska.
Zamek na planie prostokąta, bez dziedzińca zbudowano w połowie XIII wieku w stylu gotyckim. Z pierwotnej budowli zachował gotycki szczyt wschodni, piwnice i fragmenty muru obwodowego. Budek stoi tuż nad rzeką Łebą, był wielokrotnie przebudowywany i pod względem atrakcyjności dla turystów wiele stracił. Tym bardziej że dzisiaj w budynku znajduje się Sąd Rejonowy.
Przed budynkiem znajdziemy pręgierz i średniowieczne dyby.
Młyn zamkowy
Tuż obok zamku możemy podziwiać dawny młyn zamkowy i dom młynarza. Obiekt powstał w tym samym czasie to zamek. Poprowadzono wówczas kanał doprowadzający wodę, która napędzała urządzenia w młynie.
Dzisiaj budynki znajdują się w bardzo złym stanie. Jedna z kładek nad kanałem jest zamknięta. Od strony podwórka w dawnych magazynach znajduje się komis z meblami i odzieżą używaną. Jeśli ktoś lubi fotografować takie klimaty, na pewno spędzi tu trochę czasu.
Spichlerz
Pięknie wyremontowany jest za to jeden z zabytkowych spichlerzy zamkowych. Obecnie znajduje się w nim Kościół Zielonoświątkowy.
Łeba
Miasto położone jest nad rzeką Łebą. Kończąc zwiedzać zamek, warto zrobić sobie mały spacer wzdłuż rzeki. Doprowadzi nas ona do centrum dawnego miasta.
Kamienice
W centrum nie sposób zwrócić uwagi na piękne eklektyczne i secesyjne kamienice na deptaku na ulicy Staromiejskiej. Są wyjątkowo kolorowe i tworzą niesamowity klimat. Zbudowano je w XIX i na początku XX wieku.
Ratusz
Z ulicy Staromiejskiej mamy blisko do neogotyckiego ratusza. To ciekawy budynek z oryginalną wieżą. Naprzeciwko znajduje się zabytkowa kamienica, w której obecnie mieści się poczta.
Mury
Mury miejskie powstały w latach 1341-1346. Fortyfikacje posiadały 32 baszty i półbaszty, dwie bramy-Gdańską i Słupską oraz dwie furty. Ich długość wynosiła 1200 m. Krzyżacy odwalili kawał dobrej roboty. Solidne mury zbudowane z czerwonej cegły sprawiały, że Lębork był ważnym ośrodkiem militarnym. Niestety baszty nie dotrwały do naszych czasów, ale dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej udało się odtworzyć trzy baszty. Średniowieczne mury przebiegają dość blisko współczesnej zabudowy. Czteropiętrowe bloki wyglądają dziwnie w towarzystwie takich zabytków. W lęborskim muzeum można oglądać film 3D o średniowiecznym systemie obronnym miasta. Podobno lęborskie mury są drugimi co do wielkości w kraju. Trudno zweryfikować takie informacje. Powtarzamy, co usłyszeliśmy w muzeum.
Kościół św. Jakuba
Świątynia powstała na przełomie XIV i XV wieku. Budowla została wzniesiona jako kościół obronny. Posiada grube mury i podczas budowy nadano mu cechy militarne, umożliwiające długotrwałą obronę. Górne okna w razie potrzeby robiły za otwory strzelnicze.
10 marca 1945 żołnierze Armii Czerwonej na plebanii kościoła zamordowali stających w obronie kobiet księży Roberta Königa i Franciszka Szynkowskiego oraz rodzinę drugiego z nich. W 2015 odsłonięto tablicę upamiętniającą zbrodnię.
Galeria Jakubowa
Galeria powstała przy kościele św. Jakuba Jest to niezwykła lokalna ciekawostka, związana z patronem miasta oraz parafii- św. Jakubem.
Wystawa zawiera fotografie oraz ciekawe opisy dotyczące bardziej lub mniej znanych Jakubów, poczynając od patrona parafii Św. Jakuba zwanego Starszym, a na Kubusiu Puchatku kończąc.
Będziecie zaskoczeni jakie osoby tutaj się pojawiły. Znalazło się miejsce nawet dla słynnego seryjnego mordercy z Londynu – Kuby Rozpruwacza. Reszty nazwisk nie podajemy, żeby nie popsuć wam zabawy.
Malownicza ruina
Blisko kościoła znaleźliśmy malowniczą ruinę. Takich miejsc w Lęborku nie ma wiele, co najlepiej świadczy o tym, że miasto zasługuje na uwagę. Przebywając na kilkudniowych wakacjach nad morzem w okolicy Łeby, warto poświęcić pół dnia na zwiedzanie Lęborka.
Bicykl
Na rynku znaleźliśmy stylowy stojak dla rowerów. Przy okazji wspomnimy, że wszystkie atrakcje turystyczne miasta znajdują się blisko siebie. Samochód nie jest potrzebny. W Lęborku nie ma strefy parkowania. Auto zaparkujecie bez problemu w samym centrum.