Most w Chrzypsku Małym to jeden z najładniejszych mostów kolejowych w Wielkopolsce

Most w Chrzypsku Małym stoi opuszczony od lat, ale przyciąga setki turystów. W nizinnej Wielkopolsce most charakterystyczny dla górskiego krajobrazu musi budzić zdziwienie i zainteresowanie. Most nad doliną rzeki wisi na wysokości 15 metrów. Ta imponująca konstrukcja nas też zachwyciła. Planując wycieczkę w okolice Sierakowa, warto uwzględnić obejrzenie malowniczego mostu kolejowego w Chrzypsku Małym.
Spis treści
- Gdzie znajduje się Chrzypsko Małe
- Trochę historii – kiedy powstał most w Chrzypsku Małym
- Linia 368 po II wojnie
- Czy po moście w Chrzypsku Małym pojadą jeszcze pociągi?
- Czy most w Chrzypsku Małym jest bezpieczny?
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Gdzie znajduje się Chrzypsko Małe
Chrzypsko Małe to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim. Na tym terenie znajdziemy mnóstwo morenowych wzgórz i dolin. Jesteśmy przecież na malowniczym pojezierzu sierakowskim. Chrzypsko Małe leży w odległości ponad 60 km od Poznania i 14 km od Sierakowa. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją mostu.

Trochę historii – kiedy powstał most w Chrzypsku Małym
Most w Chrzypsku Małym zbudowano w latach 1907-1908. Jest to element linii kolejowej łączącej Szamotuły z Sierakowem i Międzychodem. Ponieważ trasa prowadzi przez tereny mocno pofałdowane podczas zlodowacenia, dlatego na tej trasie powstały aż cztery podobne obiekty. Jednak ten podziwiany przez nas jest największy i zarazem najbardziej widowiskowy. W roku 1939 most został wysadzony. Niemcy w roku 1941 odbudowali go z wykorzystaniem stalowej kratownicy, która tworzy główne przęsło.

Linia 368 po II wojnie
Pociągi osobowe po tej trasie kursowały do roku 1995. Dla turystów jadących na wakacje do Sierakowa przejazd widowiskową trasą był dodatkową atrakcją. Składy towarowe jeździły rok dłużej. Ciekawostką jest fakt, że ostatni specjalny przejazd osobowy odbył się w roku 2002. Od tego momentu most stoi opuszczony i zaniedbany, ale nie zapominamy. Byliśmy tu kilka razy i zawsze spotkaliśmy turystów podziwiających konstrukcję, a nawet robiących piknik na łące przy moście.

Czy po moście w Chrzypsku Małym pojadą jeszcze pociągi?
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o potrzebie kolejowych połączeń lokalnych. Trasa z Szamotuły-Sieraków-Międzychód została uwzględniona w samorządowym projekcie programu Kolej Plus. Teraz trzeba poczekać i zobaczyć, czy znajdą się pieniądze na tak dużą inwestycję.


Czy most w Chrzypsku Małym jest bezpieczny?
W przypadku tego mostu jest dużo pytań, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zdecydowanie odradzamy chodzenie po moście. Można go podziwiać z góry na początku trasy z obu stron, ale przejście po nim to bardzo ryzykowna akcja. Między podkładami kolejowymi mamy pustą przestrzeń. Bardzo łatwo o wypadek. Dodatkowo schodzimy na łąkę pod mostem. Tu widoki też są świetne. Most powstał na niestabilnych rzecznych gruntach. W dole płynie mała rzeka Osiecznica. Podczas budowy podłoże umocniono drewnianymi palami. Dzisiaj jest to największe zagrożenie dla całej konstrukcji.


Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Szamotuły – co zobaczyć – atrakcje i zabytki
- Cichy Memoriał w Puszczy Noteckiej
- Kościół w Słopanowie – drewniana świątynia z XVII wieku z fascynującymi malowidłami
- Pałac w Napachaniu – efektowna rezydencja Rudolfa Griebla
- Wydmy śródlądowe w Puszczy Noteckiej

Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.
