Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

“Tajemnice codzienności” ten tytuł jednej z wystaw w Muzeum Etnograficznym w Toruniu świetnie pokazuje, co czeka nas podczas zwiedzania. Jak to w muzeum przenosimy się w przeszłość, ale tym razem często tylko o kilkadziesiąt lat i poznajemy życie wsi małych miasteczek. To jedno z trzech największych tego typu placówek w Polsce. Do tego znajduje się w samym centrum Torunia. Zapraszamy!

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej powstało w roku 1959 roku. W skład muzeum oprócz obiektu w Toruniu wchodzi jeszcze Park etnograficzny w Kaszczorku i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Muzeum w Toruniu mieści w budynku z roku 1824, który służył jako wozownia artyleryjska wojsk pruskich. To element Twierdzy Toruń. Dla miłośników militariów dodatkowa gratka.

Budynek wozowni wojsk pruskich

Wystawa stała

W tym powojskowym budynku można obejrzeć bogatą wystawę prezentującą codzienne życie mieszkańców z regionu Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi dobrzyńskiej, Krajny oraz Pałuk. Przenosimy się do okresu 1850-1950. Wystawa prezentuje głównie życie na wsi, ale poznamy również tradycyjne rodziny mieszczańskie. Region objęty wystawą jest bardzo ciekawy ze względu na uwzględnienie przedstawicieli różnych narodowości i religii. Mamy Polaków, Niemców Rosjan, ewangelików, Żydów, ludność cygańską, a także pochodzenia niderlandzkiego. Dla wielu osób może to być bardzo sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Nasz Maks z wielkim zainteresowaniem oglądał różne przedmioty codziennego użytku. Budową i przeznaczeniem niektórych bardzo zdziwiony.

Skansen

Ciekawostką jest fakt, że Park Etnograficzny o powierzchni 1,7 ha, to jedyny skansen w Europie znajdujący się w centrum dużego miasta. Obejrzymy tu 19 budynków architektury wiejskiej, które zostały przeniesione na teren parku. Najstarsza chałupa wiejska pochodzi z 1767 roku. Do każdej chałupy można zajrzeć, są w pełni wyposażone.

Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej

Miejsce poświęcone osobie, która stworzyła to muzeum i przez wiele lat była jego dyrektorem. W czerwcu 2008 roku, w 110 rocznicę urodzin Profesor otwarta została stała ekspozycja. W pokoju zgromadzono przedmioty pochodzące z prywatnego mieszkania przy ulicy Krasińskiego 15 na Bydgoskim Przedmieściu. Znalazło się tu biurko, meble, księgozbiór, liczne dokumenty, fotografie i obrazy.

Prace Adama Grabowskiego

To artysta samouk. Na wystawie zgromadzono jego rzeźby, które są owocem fascynacji sztuki ludowej. Większość rzeźb jest ruchoma. Sam mechanizm wprawiający fantastyczne postacie w ruch jest bardzo intrygujący. Maks poświęcił wiele uwagi, by rozszyfrować rzeźby pod kątem mechaniki.

Wszystkie tatuaże świata

To wystawa tymczasowa. Pewnie, kiedy czytacie ten tekst, już prezentowana jest inna. Ale warto pokazać, że w muzeum sięga się po różne aspekty życia kulturowego i społecznego. Widzowie o mocnych nerwach mogli zobaczyć rekwizyty z Muzeum Medycyny Sądowej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Festiwal światła

Na terenie Muzeum Etnograficznego organizowanych jest wiele dodatkowych imprez oraz koncertów. My załapaliśmy się na Bella Skyway Festival. Budynki skansenu w kolorowym świetle pełnym dziwnych kształtów i dźwięków wyglądały niesamowicie. Przyroda i technologia stworzyły na chwilę nowy nierealny świat,

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wały gen. Sikorskiego 19. Godziny otwarcia: maj, czerwiec, wrzesień – wtorek, czwartek 9.00-17.00, środa 9.00-16.00, piątek i niedziela 10.00-18.00; lipiec i sierpień – wtorek, czwartek- niedziela 10.00-18.00, środa 9.00-16.00; październik-kwiecień: wtorek-piątek 9.00-16.00, sobota i niedziela 10.00-16.00. UWAGA: w poniedziałki zawsze nieczynne. Ceny biletów: do Parku Etnograficznego bilet normalny 14 zł, ulgowy 8 zł, bilety na wystawę stałą: bilet normalny 6 zł, ulgowy 6 zł, bilety na wystawę czasową: bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł.

Toruń zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń oraz organizacji Mój Toruń.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Exit mobile version