Bez kategoriiPoznańŚląskie

Racibórz – co zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki – atrakcje i zabytki w Raciborzu

Racibórz

Racibórz reklamuje się hasłem „Królestwo gotyku”. Nie ma w tym żadnej przesady, ponieważ dawna stolica Śląska może pochwalić się kilkoma pięknymi gotyckimi budowlami. Do tego przystępne ceny biletów wstępu do muzeum i zamku, dobre pole namiotowe oraz świetny punkt informacji turystycznej. Miasto bardzo pozytywnie nas zaskoczyło i dlatego polecamy je wszystkim miłośnikom zabytków. Lubicie zwiedzać bez tłumów i w kameralnej atmosferze to zaplanujcie wizytę. Nasz przewodnik po atrakcjach Raciborza ułatwi wam zadanie.

Spis treści

Racibórz
Racibórz to miasto gotyku

Rynek w Raciborzu tętni życiem

Zwiedzanie zaczynamy od rynku. Warto zaznaczyć, że wszystkie główne zabytki miasta znajdują się na małym obszarze. Wszędzie bez problemu dotrzemy na piechotę, Centrum zachowało średniowieczny układ ulic. Na rynku znajdziemy kilka malowniczych kamienic, ale całość psują budynki postawione w czasach powojennych. Obok kościoła podominikańskiego pw. św. Jakuba z XIV wieku postawiono czteropiętrowy blok. Połączenie koszmarne.

Na rynku znajdziecie kilka restauracji, które warto odwiedzić w poszukiwaniu lokalnych przysmaków: hekele- śląska pasta ze śledzi, raciborski strudel mięsny, kurczak w galarecie po raciborsku, auszpik i wodzionka – zupa na bazie czerstwego chleba i czosnku. Dla smakoszy i kulinarnych turystów punkt obowiązkowy. Oczywiście tradycyjny schabowy też się znajdzie.

Racibórz

Legenda

W centralnym punkcie rynku stoi Kolumna Maryjna z pierwszej połowy XVIII wieku. To wotum dziękczynne za przetrwanie zarazy, która nawiedziła miasto w roku 1715. Z pomnikiem związane są dwie legendy, a w zasadzie przepowiednie- zburzenie kolumny doprowadzi do końca świata, a kopanie wokół przyniesie powódź. Mieszkańcy wspominają wielką powódź z roku 1997. Rok wcześniej na rynku prowadzono prace archeologiczne. Legendy są potrzebne – rozbudzają wyobraźnię i przyciągają turystów.

Racibórz
Kolumna Maryjna z pierwszej połowy XVIII wieku

Gotycki klasyk – kościół farny

W narożniku rynku znajdziemy kościół farny. To przykład XIV- wiecznego tak zwanego gotyku dojrzałego. Parafię założono w roku 1205, ale pierwszy kościół się nie zachował. Najprawdopodobniej spalił się podczas pożaru miasta w roku 1300. Jeśli ktoś lubi gotyk to będzie zachwycony. Czeka go długie podziwianie każdego szczegółu we wnętrzu.

Racibórz
Racibórz
Racibórz

Baszta obronna i więzienie

Z fary kierujemy się w stronę baszty. To ważny zabytek, który znalazł się nawet w logo miasta. Budynek powstał w okresie renesansu około 1574 roku. Baszta pełniła rolę obronną, ale również służyła za więzienie. Trafiali tu kupcy przyłapani na oszukiwaniu, pospolici przestępcy oraz czarownice. Wróć! Źle – kobiety oskarżone o czary. Kolejna legenda mówi o podziemnym przejściu pod rzeką Odrą z Zamku Piastowskiego do klasztoru dominikanek. Dodatkowe wejście miało znajdować się w piwnicach baszty

Racibórz

Przerażająca mumia egipska w muzeum

Pamiętacie cytat – „Jeśli nie chcesz mojej zguby, Krrokodyla daj mi luby!”? W naszej romantycznej historii zamiast krokodyla wystąpi najprawdziwsza mumia egipska. Ostrzegamy to trochę makabryczna opowieść i bez happy endu. Muzeum w Raciborzu znajduje się w dawnym kościele Dominikanek. Na ścianach zachowały się stare freski. W takim otoczeniu oglądanie muzealnych eksponatów to przyjemność podwójna. Najsłynniejszym zabytkiem tej placówki jest mumia egipska kobiety o imieniu Dżed-Amonet-ius-anch. Do Raciborza trafiła w XIX wieku, kiedy to bogatych Europejczyków ogarnęła mumiomania.

Raciborska mumia była prezentem od barona Anzelma von Rothschilda dla narzeczonej. Ta jednak podarunkiem nie była zachwycona i nie przyjęła go. Mało tego, z informacji historycznych wynika, że kobieta nie została jego żoną. Jedno jest pewne, doszło do makabrycznego pokazu publicznego odwijania mumii z bandaży w jednym z zamków należących do Rothschilda. W raciborskim muzeum możemy oglądać mumię odsłoniętą do ramion z bandaży. To widok trochę dla twardzieli. Teraz wiadomo, dlaczego kobieta odrzuciła zaloty.

Racibórz
Mumia jest straszna
Racibórz
Muzeum znajduje się w dawnym kościele
Racibórz

Krzyż pokutny

Wychodząc z muzeum, natrafimy na krzyż pokutny wyeksponowany na małym skwerze przy ulicy Chopina. Krzyże takie ustawiali sprawcy zbrodni w miejscu dokonania morderstwa. Musieli jednak zawrzeć ugodę z rodziną zmarłego i zapłacić dość spore pieniądze. Ten krzyż znaleziono podczas prac budowlanych w roku 2016 w okolicach skrzyżowania ulicy Bosackiej z Cygarową i Katarzyny.

Racibórz
Krzyż pokutny

Zamek Piastowski

Pierwsza wzmianka o grodzie w Raciborzu pochodzi z roku około 845 w nocie zwanej Geografem Bawarskim. O zamku wspomina również Gall Anonim w swojej kronice w roku 1108. Od tego roku zamek znajdował się pod panowaniem Piastów Śląskich. Na przełomie XII i XIII wieku przeprowadzono przebudowę w stylu gotyckim. Od XVI rządził tu król Czech.

Racibórz
Zamek Piastowski

Kilka słów warto poświęcić zamkowej kaplicy, nazywanej perłą gotyku śląskiego. Powstała w latach 1288-1293. Początkowo był to wolnostojący budynek. Dopiero przy kolejnych rozbudowach zamku kaplica stała się z zamkiem jedną całością. Od lat trwają dyskusje, czy znajdujące się kościele relikwie św. Tomasza Becketa są autentyczne. W rozważaniach pojawiają się także inni święci.

Racibórz
Kaplica zamkowa

Na zamkowej ścianie znajdziemy niesamowity zabytek. Niektórzy nazywają go najstarszym w Polsce graffiti. Napis pochodzi z XVII wieku z okresu wojny trzydziestoletniej. Prawdopodobnie wykonał go żołnierz, który przebywał w tymczasowym areszcie, oczekując na wyrok. W sąsiedniej izbie obradował kiedyś sąd. Tę ciekawostkę znajdziemy na półpiętrze budynku mieszkalnego, tuż przy północnej ścianie kaplicy zamkowej.

Racibórz
Napis pochodzi z XVII wieku

Zabytkowy Browar Racibórz

Wychodząc z zamku, kierujemy się w lewo. Niestety tylko zza płotu możemy obejrzeć budynki browaru. Spośród czynnych browarów raciborski Browar Zamkowy posiada jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa. Budynki, które oglądamy, pochodzą z XIX wieku. Stary zakład został zniszczony podczas pożaru.

Racibórz
Raciborski Browar

Neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela

Spacerując dalej, dochodzimy do kolejnego kościoła, który bardzo nas zachwycił. To neogotycki Kościół Św. Jana Chrzciciela. Powstał w XIX wieku i był wzorowany na średniowiecznych kościołach gotyckich. W środku podziwialiśmy witraże, które cudem przeżyły II wojnę. Wyszły spod ręki dwóch znakomitych witrażystów. Jeden z nich to Franz Mayer z Monachium. Uznawany był za czołowego mistrza w Niemczech w tej trudnej sztuce

Racibórz
Kościół św. Jana Chrzciciela

Kontrowersyjne rzygacze

Na ścianie budynku naszą uwagę przykuły nietypowe rzygacze. Ciekawe, dlaczego wybrano postacie rozmodlonych Żydów? W dzisiejszych czasach, kiedy często przesadzamy z poprawnością polityczną, figury te mogą szokować, ale pamiętajmy, że to zabytek. Niemy świadek naszej historii i dawnych stosunków między wyznawcami różnych religii.

Racibórz
Racibórz
Racibórz

Zabytkowy cmentarz

Obok kościoła zaglądamy na zabytkowy cmentarz. To najstarsza raciborska nekropolia. Cmentarz w tym miejscu istniał już w Średniowieczu. Jednak najstarsze zachowane groby pochodzą z XIX wieku. Jednym z najciekawszych jest nagrobek rodziny kamieniarzy Kokeś & Jungblut z trzema figurami – Matki Boskiej z Jezusem, św. Józefa i św. Elżbiety ze św. Janem Chrzcicielem. Niestety wiele nagrobków nie jest w zbyt dobrym stanie. Spacer w tym miejscu wycisza.

Racibórz
Racibórz

Racibórz – co warto jeszcze zobaczyć w okolicy

Racibórz
Kościół farny

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.