PolskaŚląskie

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Zabieramy was w podróż do kopalni w Tarnowskich Górach. Miłośnicy podziemnych tras turystycznych i fani zabytków techniki będą zachwyceni. Ale bez obaw, zwiedzanie kopalni to atrakcja dla wszystkich. Trasa nie jest wymagająca i każdy z przyjemnością ją pokona. Dla nieprzekonanych dodamy, że obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia Fryderyk

Na początek kilka historycznych informacji. Będziemy poruszać się po starych wyrobiskach Kopalni Fryderyk (niem. Friedrichsgrube), która działała od roku 1784 do roku 1911. I tu ciekawostka, choć w nazwie pojawia się srebro, to kopalnia nastawiona była na wydobycie galeny, czyli rudy ołowiu. Ponieważ ruda miała dużą zawartość srebra, można było również pozyskiwać niej ten cenny surowiec. W kopalni w Tarnowskich Górach. W roku 1787 lub 1788 (historycy nie są zgodni) zainstalowano tu pierwszą na Górnym Śląsku, a druga na kontynencie maszyna parowa do odwadniania. Przez wszystkie lata wydobycia powstało aż 20 tysięcy szybów. Jedne z nich znajduje się w samym sercu rynku w Tarnowskich Górach i zamaskowany jest studnią. Łącznie wydrążono 150 kilometrów chodników i sztolni odwadniających. Udostępniony do zwiedzania jest tylko mały odcinek.

Zwiedzanie Kopalni Srebra

Wizyta zaczyna się od zapoznania z ekspozycją w budynkach nadszybia szybu “Anioł”. Przewodnik opowiada o pracy w kopalni. Dowiemy się, jak było w XVIII wieku i jak warunki i system pracy zmieniał się w następnych stuleciach. W sali kinowej oglądamy krótki film. W półmroku oglądamy olbrzymią mapę terenów Tarnowskich Gór sprzed lat. Poznajemy historię Kopalni Srebra.

Jednak prawdziwa przygoda zaczyna się pod ziemią. Turyści 40 metrów w dół pokonują windą. My mieliśmy okazję potuptać po niezliczonej ilości schodów. Wąsko, ciasno i półmrok. Co kilka minut mija nas z olbrzymią prędkością winda. Szczęśliwi turyści bez wysiłku dostają się na miejsce. My się męczymy, ale czego nie robi się dla przygody i klimatu. Wraz z przewodnikiem podziemnymi korytarzami pokonujemy ponad 1740 metrów. Na głębokości 40 metrów jest zimno. Niezależnie od pory roku zawsze jest tu 10 stopni. Do tego panuje duża wilgotność. Dlatego pamiętajcie o cieplejszych ubraniach. Pokonanie trasy zajmuje około 1,5 godziny. To niesamowite, ale w kilku miejscach wędrujemy po korytarzach wydrążonych w XVIII wieku. Na nas robi to wrażenie.

Krótki odcinek pokonujemy w łodziach. Poruszamy się starym szybem odwadniającym. Tu w łodzi, przed akcją mamy jeszcze zadowolone miny.

Skansen Maszyn Parowych

Po szczęśliwym dotarciu na powierzchnię wybieramy się do Skansenu Maszyn Parowych. Zajmuje powierzchnię 1 ha i zgromadzono tu kilkanaście zabytkowych maszyn. Są zarówno same silniki parowe, jak i całe urządzenia (lokomotywy, dźwigi, walec). Na dzieci czeka dodatkowa atrakcja – przejażdżka kolejką. Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny, więc to świetny cel wycieczki dla osób, które nie zamierzają schodzić do Kopalni Srebra. Kolejka kosztuje 6 zł.

Hałda popłuczkowa

Na listę UNESCO wpisana została Kopalnia Srebrna wraz z 28 innymi obiektami, związanymi z górnictwem i gospodarką wodami podziemnymi :Sztolnia Fryderyk, Szyb Pokój, Szyb Bohr, Szyb Staszic, Szyb Pomoc Szczęściu, Sztolniowy Szyb Maszynowy nr 22, Szyb Sztolniowy Sylwester, Szyb Sztolniowy Ewa, Szyb Sztolniowy  Adam, Portal wylotu Sztolni Fryderyk, Roznos Sztolni Fryderyk, Sztolnia Boże Wspomóż, Szyb Anioł, Szyb Żmija, Szyb Szczęść Boże, Szyb Heinitz, Szyb Raden, Szyb Kaehler, Szyb Fryderyka, Portal wylotu Sztolni Boże Wspomóż, Roznos Sztolni Wspomóż, Stacja Wodociągowa Staszic, Krajobraz pograniczy, Krajobraz pograniczy Srebrnej Góry, Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk, Teren dawnej Kopalni Fryderyk, Park Miejski.

Wybraliśmy się na Hałdę Popłuczkową. Krajobraz robi wrażenie. Zwłaszcza kolor hałdy, który zawdzięcza dużej ilości dolomitów. Hałda powstała w latach 30. XIX wieku. Potem cały czas była powiększana. W pobliżu działał zakład, w którym ze skały dolomitowej oddzielano rudy ołowiu, srebra i cynku. Niepotrzebny dolomit trafiał na usypisko. Produkcję zakończono w roku 1912. Podczas II wojny Niemcy zbudowali tu cztery żelbetowe bunkry, które nie miały jednak okazji sprawdzić się w boju. Pomimo olbrzymiej zawartości metali ciężkich w glebie, przyroda powoli sobie radzi. Występują tu rośliny galmanowe, odporne na tak ciężkie warunki.

Hałda znajduje około 4 kilometrów od centrum Tarnowskich Gór. Dojazd tylko własnym autem. Ostatni odcinek prowadzi drogą szutrową. U podnóża hałdy znajduje się parking.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

”Gdzie diabeł nie może, tam blogerów pośle”. W końcu na coś się przydaliśmy. W grupie blogerów testowaliśmy dla Was nową atrakcję w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wyobraźcie sobie stary korytarz odwadniający, ciemno, cisza, plusk wody zwielokrotniony przez echo, z sufitu spadają lodowate krople, a wy leżycie w  łodzi i płyniecie. Nikt nie wiosłuje, nikt nie kieruje, to podwodna rzeka was prowadzi. Słyszycie swój oddech i pulsującą w żyłach krew. Mieliśmy się wyciszyć, ale adrenalina robi swoje. Ciśnienie skacze! Przeżyliśmy, wszyscy dopłynęli. Zamiast relaksu była jeszcze druga alternatywa. Ponton, wiosło i alleluja przed siebie!

Co kilka metrów reflektor i wtedy można było dojrzeć pstrągi śmigające w wodzie. Polecamy obie trasy, są super. Pontony to atrakcja, która dostępna była już od dawna. Niestety to małe wyzwanie. Wiele osób może mieć kłopoty. Sterowanie pontonem w półmroku jest trudne. Prąd rzeki nie jest silny, ale potrafi dokuczyć. Dlatego jeśli szukacie relaksu i odpoczynku polecamy wersję pierwszą. Przetestowaliśmy obie, Maks i Kinga leniuchować na łodzi swobodnie pchanej przez nurt, Przemek wskoczył do pontonu. W podziemiach czeka rzeka o długości 600 metrów.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, ul Szczęść Boże 81. Godziny otwarcia: styczeń-luty od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00, marzec-maj przez cały tydzień od godziny 9.00-15.00, czerwiec-sierpień od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-16.00, wrzesień- grudzień codziennie w godzinach 9.00-15.00. Ceny biletów: 55 zł bilet normalny, 45 ulgowy.

Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry, ul Repecka. Godzina otwarcia: w tym przypadku sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, więc odsyłamy do oficjalnej strony.. Ceny biletów: 45 zł bilet normalny, 35 zł ulgowy, rafting 149 zł. Jest jeszcze opcja dla twardzieli, czyli podziemne morsowanie – bilet kosztuje 30 zł.

Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach zwiedzaliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.