WielkopolskiePolskaPoznań

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko – niesamowita wędrówka śladami kraterów po meteorytach

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko jest unikalnym miejscem w skali europejskiej. Jednak turystów dociera tutaj niewielu. Szacuje się, że rocznie rezerwat odwiedza 6 tysięcy osób, ale są to głównie studenci poznańskich uczelni, którzy pojawiają się tutaj w ramach prowadzonych zajęć. To miejsce zasługuje na o wiele większą popularność.

Spis treści

  • Gdzie znajduje się Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko i jak dojechać
  • Deszcz meteorytów
  • Największy meteoryt
  • Wędrówka śladem kraterów
  • Mapa naszego szlaku
  • Jezioro polodowcowe Zimna Woda i Góra Morasko
  • Inne ciekawe miejsca w okolicy
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Gdzie znajduje się Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko i jak dojechać

Rezerwat znajduje się w granicach miasta Poznań na północ od centrum miasta. Własnym samochodem najłatwiej dojechać ulicą Morską, a potem Meteorytową. Przy rezerwacie znajduje się duży bezpłatny parking z utwardzoną nawierzchnią. To wielki plus, ponieważ teren w okolicy jest dość podmokły. Można też dojechać komunikacją miejską. Dojeżdża tu autobus 902 z dworca autobusowego na osiedlu Sobieskiego do przystanku Rezerwat Morasko.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Wieża kościoła na Morasku widziana z parkingu

Deszcz meteorytów

Naukowcy oceniają, że deszcz meteorytów spadł w okolice Poznania około 5 tysięcy lat temu. Do naszych czasów dotrwało siedem kraterów. Pierwszy meteoryt przez przypadek w roku 1914 odkrył niemiecki żołnierz podczas kopania umocnień. Następny o wadze 78 kg roku odkopano w 1956 roku. W kolejnych latach znajdowano kolejne meteoryty, trwał swoisty wyścig o znalezienie jak największego meteorytu. Spacerując po rezerwacie, w wielu miejscach można natrafić na świeże ślady po prowadzonych wykopaliskach.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Ktoś tu kopał w poszukiwaniu meteorytów

Największy meteoryt

Dwóch poszukiwaczy ogłosiło, że latem w 2017 roku odnaleźli meteoryt o wadze 271 kg, otrzymał on nazwę „Kruszynka”. W momencie znalezienia „Kruszynka” ważyła 315 kg. Po kilku miesiącach czyszczenia z tzw. zwietrzeliny, czyli naleciałości, które narosły już na Ziemi, waga meteorytu spadła do 271 kg, mimo to jest to największy dotąd meteoryt znaleziony w Polsce. Co ciekawe poszukiwacze odkryli go poza granicami rezerwatu.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Kratery wypełnione są wodą

Wędrówka śladem kraterów

Okres późna jesień- zima- wczesna wiosna to najlepszy czas do odwiedzenia rezerwatu. Na drzewach nie ma liści, nic nie przesłania widoku i możemy z daleka podziwiać kratery powstałe po upadku meteorytów. Są doskonale widoczne. Największy ma średnicę 60 metrów i jest głęboki na 12 metrów. Większość z nich wypełniona jest wodą, która utrzymuje się przez cały rok. Przez rezerwat biegnie dobrze oznaczona ścieżka dydaktyczna, obok kraterów umieszczono tablice poglądowe, z których możemy dowiedzieć się ciekawych informacji związanych z meteorytami. Dla naszych dzieci to doskonała lekcja geografii, biologii i astronomii. Zapewniam was, że dorośli również nauczą się czegoś nowego. Nasz Maks opowieścią o kosmosie i meteorytach był zachwycony.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

 Mapa naszego szlaku

Po rezerwacie wędrowaliśmy już kilka razy i to w różnych porach roku. Żeby podziwiać kratery, zdecydowanie najlepsza jest późna jesień lub wiosna, kiedy drzewa nie mają liści. Ale cudowne widoki odkryliśmy także zimą. Po kilku wizytach ułożyliśmy doskonały szlak, który pozwala zobaczyć większość kraterów, ale również Górę Morasko i jezioro Zimna Woda.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Ulica Meteorytowa zimą
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Jezioro polodowcowe Zimna Woda i Góra Morasko

Rezerwat na Morasku oprócz kraterów po meteorytach kryje kilka innych ciekawych miejsc. Warto zobaczyć niewielkie polodowcowe jezioro Zimna Woda. Stąd wypływa rzeka Różany Potok. Tereny wokół są podmokłe, bagniste. Znajdziemy pozostałości łęgów olszowych. Włócząc się po rezerwacie, znaleźliśmy kilka uroczych zakątków. Zdobyliśmy też Górę Morasko o wysokości 153,8 m n.p.m.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Jezioro Zimna Woda
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Inne ciekawe miejsca w okolicy

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.