RumuniaEuropa

Salina Turda – kopalnia soli w Rumunii, która zachwyci każdego turystę

salina turda

Salina Turda to niezwykła kopalnia soli w miejscowości Turda w Rumunii. Zupełnie inna niż wszystkie zwiedzane przez nas kopalnie udostępnione dla turystów. Tutaj mamy festiwal światł i koloru i wielki plac zabaw pod ziemią. W Kopalni Salina Turda głęboko pod ziemią przejedziecie się na diabelskim młynie, zagracie w tenisa stołowego, golfa i popływacie łodzią po podziemnym jeziorze.

Spis Treści

Najbardziej widowiskowe ujęcie w kopalni Salina Turda
Najbardziej widowiskowe ujęcie w kopalni Salina Turda

Informacje praktyczne

  • Kopalnię zwiedza się indywidualnie, po podziemnych korytarzach poruszasz się sam,
  • bilet wstępu kosztuje 50 lei, w dni wolne 60 lei,
  • bilet nie ma ograniczeń czasowych, w dany dzień można przebywać do zamknięcia kopalni, 
  • pod ziemię wędrujecie tunelem i po schodach, jest też winda, ale są na ogół duże kolejki,
  • jest dość zimno (temperatura wynosi około 12 stopni), więc pamiętajcie o cieplejszym ubraniu,
  • przed wejściem do kopalni znajduje się płatny parking – 5 lei za godzinę,
  • kopalnia otwarta jest przez cały rok od godziny 9 do 19,
  • za dodatkowe atrakcje pod ziemią zapłacicie osobno, w artykule podajemy dokładne ceny.
schody w kopalni salina turda
Schodzimy do kopalni

Historia kopalni Salina Turda

Złoża soli powstały około 13 mln lat temu. Wówczas na tym obszarze znajdowało się morze. Sól wykształciła się w  klimacie gorącym i występuje w wielu miejscach na terenie Transylwanii. Średnia miąższość złóż soli w tym miejscu wynosiła 250 metrów. Kopalni soli w regionie powstało więcej, ale Salina Turda na pewno jest najbardziej znaną i zaliczaną do najstarszych w Europie. Wydobycie w I i II wieku prowadzili tu Rzymianie. Kopalnia działała do roku 1932. W czasie II wojny służyła jako schron dla mieszkańców i magazyn amunicji dla wojska. Po wojnie część kopalni była udostępniona do zwiedzania. W latach 2008-2010 przeprowadzono wielkie prace adaptacyjne, żeby obiekt w nowej formule udostępnić dla turystów. Analiza ruchu turystycznego pokazuje, że Kopalnia Salina Turda stała się największą atrakcją Transylwanii.

korytarz solny w Salina Turda
Korytarz solny
kopalnia soli w rumunii

Zwiedzanie kopalni

Kopalnia składa się z trzech szybów: Terezia (z najgłębszym punktem – 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Do tego dokładamy mnóstwo korytarzy i mamy zwiedzania na cały dzień. Pod ziemię dostajemy się, wędrując długim prawie na kilometr tunelem Franza Josefa. Został zbudowany w roku 1870 i z powodu małego nachylenia pozwalał na wywiezienie soli na powierzchnię w wózkach ciągniętych przez konie. Dzisiaj przechodzą tędy tysiące turystów. Ten odcinek jest łatwy i prosty do pokonania.

kopalnia soli Salina Turda
Światła i kolory
Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Schody Bogaczy

Tunelem docieramy do schodów prowadzących do najgłębszej kopalni Rudolf i Teresa. Schodzimy po wykonanych z drewna jodłowego Schodach Bogaczy. Nazwę otrzymały po wizycie Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier, który schodził nimi do kopalni. Od tego momentu schodzić po nich mogą tylko osoby szlachetnego rodu. Oczywiście dzisiaj nikt tym się nie przejmuje i tłumy turystów bez udowadniania pochodzenia szlacheckiego, wędrują w dół. Na szczęście ruch obowiązuje tylko w jedną stronę, nie tworzą się zatory, ale łatwo nie jest. 

Schody Bogaczy w kopalni soli Salina Turda
Schody Bogaczy
Salina Turda

Kopalnia Rudolf

Ta komora robi największe wrażenie. Wnętrze możemy obserwować z wielu punktów widokowych, ale tylko jeśli zdecydujecie się zejść po schodach. Winda zawiezie was na sam dól i dużo stracicie, dlatego polecamy wędrówkę schodami. Jesteśmy na wielkim podziemnym placu zabaw. Niestety za wszystkie atrakcje typu diabelski młyn, mini golf, tenis stołowy, bilard trzeba zapłacić dodatkowo. Diabelski młyn nas kusił, ale wizyta na kilku tarasach widokowych w drodze na dół, przekonała nas, że w sumie to byliśmy na o wiele większej wysokości, skąd były lepsze widoki.

Diabelski młyn w kopalni Salina Tubdra
Diabelski młyn
Plac zabaw w kopalni soli
Wielki plac zabaw pod ziemią

Czarna woda

Kopalnia Teresa to najgłębsze miejsce w całym obiekcie i zarazem najstarsze złoże soli, które eksploatowane było w latach 1690-1880. Dawne wyrobisko zostało zalane. Powstało podziemne jezioro nazywane Czarna Woda i tu mamy kolejną atrakcję, czyli możliwość popływania łódką po słonym jeziorze.

Po podziemnym jeziorze w kopalni można pływać łódką
Po podziemnym jeziorze w kopalni można pływać łódką
drewniany most nad jeziorem w kopalni soli
Drewniany most nad wodą

Zabytki techniki – Wyciągarka Crivac

W Kopalni Salina Turda największy nacisk położono na cześć wizualną i rozrywkową, ale nie oznacza to, że fani zabytków techniki nie znajdą nic dla siebie. W jednym z pomieszczeń pokazywana jest ogromna wyciągarka Crivac, która powstała w roku 1881 i służyła do transportu urobku z kopalni Rudolf.  Do wielkich ramion maszyny zaprzęgano konie. Praca w ciemności i ciągłe chodzenie po okręgu było dla nich zabójcze.

Zabytkowa  Wyciągarka Crivac
Zabytkowa Wyciągarka Crivac
Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii
Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii

Godziny otwarcia, ceny biletów i parking

Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii
Kopalnia soli Salina Turda w Rumunii