Kasztelik – Korona Podlasia to obiekt wyjątkowy
Kasztelik lub Korona Podlasia to wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia. Stworzone z pasji, wytrwałości i cierpliwości pana Jerzego Korowickiego, który postanowił spełnić swoje marzenie i zbudował sobie zameczek, który nazwał Koroną Podlasia. Obiekt oryginalny i wyjątkowy, który wzbudza zachwyt, ale również ma wielu krytyków. Warto zobaczyć, żeby osądzić samemu. Zabieramy was w świat stworzony z kamienia polnego. Stał się to ważny punkt na mapie turystycznej Podlasia.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Kasztelik – jak trafić
- Gdzie zaparkować
- Zwiedzanie zamku i cena biletu
- Zamek z kamienia polnego
- Zamek i prawdziwy smok
- Czy Kasztelik się podoba?
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Kaszteli znajduje się na przedmieściach Siemiatycz
- można go zwiedzać tylko z zewnątrz,
- opłata to dowolny datek wrzucony do skarbonki,
- właściciel nie zawsze jest na miejscu, ale wtedy też można zwiedzać
- przed obiektem powstał duży parking i toalety
- czas zwiedzania to około 20 minut.
Kasztelik – jak trafić
Jedziemy drogą krajową numer 19 do przejścia granicznego w Koterce. Przed wiaduktem kolejowym wypatrzymy drogę prowadzącą do zamku. Szukamy miejscowości Oleandry, to w zasadzie przedmieścia Siemiatycz. Dokładny adres to Olendry 86. Podajemy też współrzędne geograficzne – 52.38803887859673, 22.92705491235322
Gdzie zaparkować
Przed Kasztelikiem znajduje się duży bezpłatny parking. Bez problemu znajdziecie dogodne miejsce do zaparkowania. Właściciel nie pobiera opłat. Jest też toaleta, a w sezonie letnim między drzewami specjalnie dla turystów powieszono hamaki. Można chwilę odpocząć!
Zwiedzanie zamku i cena biletu
Właściciel nie zawsze jest na miejscu, ale obiekt jest udostępniony do zwiedzania z zewnątrz. Bilet wstępu to co łaska – wrzucone do rozstawionych w kilku miejscach skarbonek. Wsparcie finansowe dla właściciela jest bardzo ważne, ponieważ ciągle pracuje on nad rozbudową obiektu. Teraz zajmuje się wnętrzem i w przyszłości chce je również udostępnić dla turystów. Bardzo często turystów po obiekcie oprowadza sam właściciel.
Zamek z kamienia polnego
Pan Jerzy wybudował go z kamienia. Głównie z otoczaków i krzemieni. Budowniczy starannie je dobierał, płukał, rozłupywał. By wydobyć naturalną barwę płukał w kwasie solnym. Wszystko połączył w całość i zbudował zameczek o wysokości około 15 metrów. Dodatkiem do kamienia jest żelazo. Zamek jak to zamek musi mieć swój herb. Herbem jest odbicie lustrzane herbu Siemiatycz. Nazwa jaką nadał pan Jerzy to Korona Podlasia. Ma nawiązywać do historii regionu oraz położenia. Siemiatycze leżą w samym sercu Podlasia. Zamek jest położony między Drohiczynem a Mielnikiem. Tereny te zawsze były związane z książętami mazowieckimi, ruskimi, litewskimi oraz dynastią Jagiellonów. Druga nazwa pochodzi od turystki, która widząc po raz pierwszy budowlę krzyknęła: “Och, jaki piękny kasztelik!”. Możemy podziwiać wieżyczki, miecze, tarcze, wrota. Po lewej stronie budowli znajdują się schody, prowadzące na basztę. Można nimi się wspiąć, by podziwiać widok na pola, łąki i oddalony las. Na budowli powiewa flaga Polski. Obok pan Jerzy wykopał fosę, na której postawił kamienny most. Tu również można podziwiać kunszt pracy włożonej przez właściciela. Kamień również połączył z żelazem. Za mostem jest miejsce grillowe i wielki stół stworzony również z kamienia. Dodatkami są rośliny, które dodają uroku temu miejscu. Można to miejsce wykorzystać do sesji zdjęciowych. W kilku miejscach wystawione są puszki, by wrzucić pieniążek i wspomóc właściciela w spełnianiu jego marzenia.
Zamek i prawdziwy smok
Podlasie nie może pochwalić się historycznymi zamkami. W tym regionie jest ich bardzo mało. To jeden z powodów, dla których powstał budynek w stylu zamków średniowiecznych. Podczas oprowadzania wycieczek szkolnych właściciel usłyszał narzekania dzieci, że nie ma smoka. Jak to? Jest zamek, a nie ma smoka? Mamy dobrą wiadomość – dwa lata temu ruszyła budowa jamy z kamienia dla legendarnego smoka, którą wkrótce zamieszka groźny stwór wykonany z metalu.
Czy Kasztelik się podoba?
Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem umiejętności pana Jerzego. Budowę rozpoczynał jako kompletny amator w działce budowlanej i kamieniarskiej. Przez lata osiągnął mistrzostwo. Połączenie kamienia i metalu to świetny pomysł. Jesteśmy ciekawi waszych opinii na temat tego wyjątkowego zameczku?
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.