CzechyEuropa

Skała Krasnoludków (Trpasličí skála) – odkrywamy tajemnicze i mniej znane miejsca w Czeskiej Saksonii

Skała Krasnoludków

Skała Krasnoludków to urokliwe miejsce niedaleko miejscowości Jetrichovice. To trochę zapomniana atrakcja Czeskiej Szwajcarii. Oficjalne foldery reklamowe i przewodniki rzadko wspominają o płaskorzeźbach wykutych w skale w XIX wieku. Powielane są często błędne informacje. My takie miejsca uwielbiamy odkrywać. Wędrujemy z dala od utartych szlaków i tłumów turystów.

Spis treści

Skała Krasnoludków
Skalne krasnoludki są pochowane między skałami

Informacje praktyczne

  • Skała Krasnoludków do krótka górska ścieżka w okolicy miejscowości Jetrichovice,
  • rzeźby powstały w XIX wieku,
  • wstęp jest wolny, a przejście całej trasy zajmie maksymalnie 20 minut, 
  • przy drodze znajduje się mała zatoczka, gdzie można bezpiecznie zostawić auto.
Szukanie krasnoludków to super zabawa dla dzieci
Szukanie krasnoludków to super zabawa dla dzieci

Dokładne położenie Skały Krasnoludków

Jesteśmy w Czeskiej Szwajcarii. Jedziemy drogą asfaltową z Jetrichovic w kierunku miejscowości Dolní Chřibská. Tuż przed pierwszymi domami w wiosce Rynartice na ostrym zakręcie wypatrujcie tablicy reklamowej z rysunkiem krasnali. To będzie znak, że dotarliście do celu. Tuż obok tablicy znajduje się mała zatoczka, gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód. Parking jest darmowy, a od wejścia na szlak dzieli was tylko kilka kroków. Tu link do mapy google prowadzący do Skały Krasnoludków. Natomiast tu współrzędne darmowego parkingu.

tablica skały krasnoludków
Jadąc główną drogą wypatrujcie tablicy reklamowej

W poszukiwaniu skalnych krasnali

Wejście na krótki szlak zaczyna się stromymi schodami porośniętymi mchem. Metalowa barierka jest wiekowa, ale wygląda bezpiecznie. Wspinamy się wąskim przejściem między skałami. Wokół wilgoć, zielony mech i porosty. Wkraczamy w świat baśni. Otoczenia świetnie wpisuje się klimat bajko o krasnoludkach. Po chwili spotykamy pierwszego krasnoludka. Łącznie jest ich siedem i są trochę poukrywane, ale znajdziecie wszystkie bez problemu. Jest też Śnieżka. Jej uroda może trochę zadziwić, ale nie wiemy, czy to swoje zrobić czas, czy też podczas malowania w latach 80. XX wieku coś poszło nie tak.

królowa śnieżka na skale krasnoludków
Śnieżka jest trochę dziwna
krasnale na schodach
Krasnale też się męczą na schodach

Historia powstania krasnoludków

Krasnoludki w skale wyrzeźbił ludowy artysta Eduard Vater w latach 1832-1833. Później jego syn Ernest coś tam poprawiał i zajmował się reklamą miejsca. Nie wiadomo, dlaczego opowiadał, że rzeźby powstały w dopiero w roku 1870. Na szczycie wzgórza prawie na końcu trasy znajduje się jeszcze tajemnicza grota wykuta w skale. Co znajdowało się kiedyś wewnątrz i jakie było jej przeznaczenie, tego niestety nie wiemy. Ale przecież muszą być jakieś tajemnice. W roku 1989 płaskorzeźby zostały pomalowane. Ta renowacja nie była udana. Na szczęście farba okazała się niezbyt odporna na warunki atmosferyczne i dzisiaj krasnale odzyskują swój stary klimat.

Tajemnicza grota skalna
Tajemnicza grota skalna
Strome schody na Skałę Krasnoludków
Strome schody na Skałę Krasnoludków
Krasnal z tajemną księgą
Krasnal z tajemną księgą

Inne atrakcje w okolicy

Polecamy nasze artykuły o innych atrakcjach w okolicy. Opisujemy historię i podajemy mnóstwo przydatnych informacji do zaplanowania udanej wycieczki.

skały krasnoludków
Szlak z drugiej strony Skał Krasnoludków
Widok ze szczytu wzgórza
Widok ze szczytu wzgórza
Widowiskowe schody na Skałach Krasnoludków
Widowiskowe schody na Skałach Krasnoludków