Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Wodospad Wilczki to drugi pod względem wielkości wodospad w polskich Sudetach. Wodospad znajduje się na potoku Wilczka w pobliżu Międzygórza, które mocno ucierpiało podczas ostatniej powodzi, ale mamy dobre wiadomości. Wodospad można już podziwiać, a naprawdę warto. Wokół wodospadu znajduje się kilka punktów widokowych skąd oglądamy wodospad z różnych wysokości.
Spis treści
- Jak dojechać do Wodospadu Wilczki i parkingi w okolicy
- Spacer wokół Wodospadu Wilczki
- Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki
- Informacje praktyczne
- Inne atrakcje w okolicy
- Internetowy przewodnik po Polsce
Jak dojechać do Wodospadu Wilczki i parkingi w okolicy
Wodospad Wilczki znajduje się 32 km od Kłodzka, 17 km od Bystrzycy Kłodzkiej. Z tych miejscowości dojedziecie drogą nr 33. W okolicy wodospadu jest kilka parkingów. W większości są płatne, ale darmowy parking znajdziecie przy ulicy Wojska Polskiego 16. W sezonie może być z wolnymi miejscami. Stąd do wodospadu czeka was około 10-minutowy spacer. Tuż przy wodospadzie znajdziecie parking płatny. Opłata za cały dzień to 40 zł.
Spacer wokół wodospadu Wilczki
Teren wokół Wodospadu Wilczki w roku 2018 przeszedł gruntowną modernizację. Powstały schody, punkty widokowe, ławki i mostki. To sprawia, że możemy podziwiać wodospad z różnych miejsc i różnych wysokości. Na turystów czeka mnóstwo schodów. My dotarliśmy tu po całodniowej wycieczce na Śnieżnik i przyznamy się, że nie było łatwo. Jednak widoki wszystko wynagradzają. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek jeszcze z czasów Marianny Orańskiej, która zakochała się w tym miejscu. To na jej zlecenie przeprowadzono tutaj pierwsze prace, udostępniono obszar turystycznie, a sama księżna mieszkała tuż obok w swoim dworku.
Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki
Dawniej wodospad nazywany był Wodogrzmoty Żeromskiego. Niemiecka nazwa brzmi jednak Wölfelsfall. Wodospad znajduje się na potoku Wilczka w Masywie Śnieżnika. Wysokość wodospadu wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed wielką powodzią w roku 1997 wodospad był wyższy o 5 metrów. Wtedy rwący nurt rzeki porwał elementy sztucznego progu z początku XIX wieku. Spadające wody wytworzyły kocioł eworsyjny w skale. Warto tu zajrzeć zimą, kiedy tworzą się widowiskowe kaskady z lodu.
Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki powstał w 1958 roku i ma powierzchnię 2,75 ha. Rezerwat obejmuje teren wokół wodospadu, kotła i przełomu Wilczki. Na terenie rezerwatu rośnie stary las bukowy z domieszką jodły, jawora i świerka. Chłodny, zacieniony i wilgotny mikroklimat sprzyja również bujnej wegetacji mszaków. Dno wąwozu i jego ujście porastają ziołorośla lepiężnikowe z wilgociolubnymi gatunkami roślin: lepiężnik biały, miłosna górska, modrzyk górski i miesiącznica trwała. Stąd to wrażenie bardzo intensywnej zieleni. Przed wiekami Przełom rzeki Wilczki uchodził za niepokonany, aż do 1834, gdy oficerowie Lutz i von Leuthold przepłynęli go wpław.
Informacje praktyczne
- Podziwianie i spacer nad wodospadem zajmie około 30 minut,
- wstęp jest bezpłatny,
- wejście na pomosty widokowe jest czynne całą dobę
- osoby poruszające się wózku inwalidzkim będą miały spore kłopoty z pokonaniem licznych schodów,
- można spacerować z psami.
Inne atrakcje w okolicy
- Kopalnia Uranu w Kletnie
- Pałac w Gorzanowie – podziwiamy wspaniałą rezydencję z XVII wieku na Ziemi Kłodzkiej
- Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.