Polska

Wysadzony most koło Jastrowia

Most w roku 1945 wysadzili Niemcy, a linię kolejową rozebrali i wszystko ukradli Rosjanie. Most w takim stanie przetrwał kolejnych 78 lat. Widowiskowo przechylona kratownica stała się atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że do mostu jest bardzo łatwy dostęp. Każdy sobie poradzi.

Budowa mostu na Gwdzie

Dawną linię kolejową z Jastrowia do Wałcza budowano w dwóch etapach. Pruskie Koleje Państwowe (Preussische Staatsbahnen).  we wrześniu w roku 1914 uruchomiły linię na trasie Jastrowie-Węgierce. Transport miał ożywić gospodarkę w terenie. Myślano głównie o transporcie drewna. Kolej pomogła również w rozwoju fabryki tektury w Tarnówce. W październiku 1914 roku przedłużono trasę o 38 kilometrów prowadzącą do Wałcza.

Konstrukcję wykonała szczecińska firma „J.Gollnow u. Sohn”. Potwierdza to żeliwna tabliczka, która przetrwała do naszych czasów. Paraboliczne przęsło osadzono na dwóch betonowych przyczółkach. Długość mostu wynosi około 60 metrów. Po moście prowadziła pojedyncza linia kolejowa.

Zniszczenie mostu i wojenne łupy

Tereny wokół Wałcza miały duże znaczenie militarne. Obrona na linii Wału Pomorskiego miała zatrzymać natarcie na Berlin. Dlatego w styczniu 1945 Niemcy wysadzili most. Trochę się przeliczyli. Konstrukcja okazała się wiele bardziej wytrzymała. Most przechylił się i nie nadawał do przeprawy, ale metalowa konstrukcja została zawieszona nad rzeką.

Rosjanie rozebrali tory i wszystko wywieźli do Związku Radzieckiego. Po wojnie nie zdecydowano się na odbudowę linii kolejowej do Wałcza, a rozbiórka mostu była zbyt kosztowna. I tak most przetrwał do naszych czasów

Atrakcja turystyczna

Widowiskowo przechylony most na Gwdzie stał się atrakcją turystyczną. Podziwianie ułatwia fakt, że znajduje się tuż obok mostu drogowego. Jadąc od Jastrowia, mijamy most i za chwilę parkujemy po lewej stronie. Tam znajdziecie wygodną zatoczkę. Wspinamy się na stary nasyp kolejowy i idziemy w stronę rzeki. Most prezentuje się znakomicie.

Jak dojechać do wysadzonego mostu?

Most znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 189 między Jastrowiem a Złotowem. Podziwiać można go zarówno z mostu drogowego jak i z brzegu rzeki Gwdy. Przy rzece jest dość stromo, więc zachowajcie ostrożność. Latem widok  na most przesłaniają  drzewa i krzaki.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Stroje kąpielowe - porównaj na Ceneo.pl
Rowerki i zabawki ogrodowe - sprawdź opinie