Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Zamek krzyżacki w Toruniu

Zamek krzyżacki w Toruniu

Toruń może pochwalić się świetnie zachowaną zabudową starego miasta. Fani zabytków będą zachwyceni. Zamek krzyżacki przetrwał w formie trwałych ruin. Zachowały się piwnice, fundamenty i część murów. Czy w mieście, w którym można obejrzeć mnóstwo oryginalnych zabytków gotyckich, warto poświęcić czas na włóczenie się po ruinach? Zabieramy was na wycieczkę po zamku i mamy nadzieję, że będzie wam się podobało.

Budowę zamku rozpoczęto w latach 50. XIII wieku, a ukończono w drugiej połowie XIV wieku. Jest to najstarszy zamek krzyżacki na ziemi Chełmińskiej. Zamek zbudowano na planie podkowy. Zupełnie inaczej niż większość późniejszych zamków zakonu, kiedy stawiono twierdze na planie czworoboku. Zamek w Toruniu służył jako baza wypadowa dla wojsk ruszających na podbój Prus. Tu rozpoczęła się potęga Zakonu Krzyżackiego.

O randze komturii toruńskiej i roli na mapie handlowej regionu, mogą świadczyć wizyty królów polskich. Na zamku gościł Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło. Po bitwie pod Grunwaldem w roku 1410 zamek został obsadzony przez polską załogę. Niestety na krótko, ponieważ już w lutym 1411 zamek opuszczono. Nastały trudne lata dla zamku. Gospodarzom brakowało środków na prace remontowe. Ostateczny upadek nastąpił w lutym 1454 roku, kiedy Toruń i kilka innych miast Związku Pruskiego, wystąpił przeciwko władzy wielkiego mistrza. Komtur toruński Albrecht Kalb poddał zamek. Mieszczenie wdarli się do twierdzy i ją splądrowali. Część zamku wysadzono w powietrze, a potem robotnicy zatrudnieni przez rajców rozpoczęli rozbiórkę. Krzyżacy do Torunia już nigdy nie powrócili, ale atak na zamek rozpoczął wojnę trzynastoletnią.

Aż trudno uwierzyć, ale aż do roku 1966 ruiny zamku stały zapomniane. Nawet przez pewien moment działało w tym miejscu wysypisko śmieci. Podczas prac archeologicznych odsłonięto przyziemie zamku głównego oraz piwnice z ceglanymi sklepieniami. Obecnie podziemia są udostępnione do zwiedzania. Obejrzeć można małą wystawę z makietą zamku. Panuje tu trochę mroczny klimat.

Najlepiej zachowanym fragmentem zamku jest wieża Gdanisko z początku XIV wieku, postawiona tuż przy Strudze Toruńskiej. Pełniła funkcję sanitarną. Znajdowały się tu toalety, a nieczystości zrzucane były do fosy. W czasie wojny wykorzystywano otwory strzeleckie do chronienia głównej bramy wjazdowej.

Legenda o kucharzu Jordanie

W tej opowieści usłyszycie także o zniszczeniu zamku krzyżackiego. W roku 1454 Torunianie w końcu postanowili zrobić porządek z Krzyżakami. Gdy na zamku odbywała się uczta, mieszkańcy przygotowywali się do ataku. Czekali na znak od kucharza, który miał obserwować krzyżaków i dać znać, kiedy pijani zasną. Jordan wdrapał się na wieżę i wywijał chochlą, zagrzewając mieszkańców do ataku. Walka była krótka. Torunianie postanowili raz na zawsze zniszczyć zamek. Podłożono ładunki i zapalono ląd. Niestety biedny kucharz nie zdążył zejść z wieży i siła eksplozji wyrzuciła go wysoko w powietrze. Wylądował na Bramie Chełmińskiej, skąd zdjęli go powracający z bitwy mieszczanie. Na bramie powieszono tabliczkę z wizerunkiem dzielnego kucharza.

Ulica Ciasna

W okolicy zamku krzyżackiego znajdziecie jedną z najbardziej klimatycznych uliczek Torunia. Ulica Ciasna bardzo nam się spodobała. Co ciekawe jest to jedna z najstarszych ulic w Toruniu.

Zamek Krzyżacki w Toruniu, ulica Przedzamcze 3. Godziny otwarcia: w sezonie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Poza sezonem od wtorku do piątku w godzinach 16.00-20.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-16.00. W godzinach 16.00-20.00 wejście nocne droższe o 5 zł. Ceny biletów: bilet normalny 30 zł, ulgowy 25 zł.

Toruń zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń oraz organizacji Mój Toruń. Bardzo dziękujemy za podpowiedzi i inspirację.

Jeśli szukacie pomocy i inspiracji w podróży po Polsce, to zapraszamy do naszej Interaktywnej Mapy. Każde zaznaczone miejsce to link do obszernego tekstu na naszej stronie. Fotki, opis, historia i przydatne informacje.

Exit mobile version