PolskaWielkopolskie

Ruiny Pałacu w Radlinie – mieszkańcy twierdzą, że po zmroku tu straszy

Ruiny Pałacu w Radlinie

Ruiny Pałacu w Radlinie to bardzo klimatyczne malownicze miejsce. Radlin to niewielka wioska położona 8 kilometrów od Jarocina, ale warto zjechać z głównej trasy i obejrzeć ruiny pałacu zbudowanego w latach 1570- 1592. Dzisiaj niewiele zobaczymy. Kilka ścian z czerwonej cegły, pozostałości pałacowej kaplicy oraz fundamenty budynku. Przez dziury w murze w miejscu okien obserwujemy zachodzące słońce. Takie fotki zawsze wyglądają klimatycznie. Teren wokół porastają wysokie krzaki i trawy i trzeba się trochę namęczyć, by wejść w obręb dawnych murów.

Spis treści

Ruiny Pałacu w Radlinie
Ruiny Pałacu w Radlinie

Kto był właścicielem pałacu

Kiedyś pałac należał do rodziny Opalińskich potem Sapiehów. Popadujący w ruinę budynek kupiła, a w zasadzie przejęła za długi rodzina Radolińskich. Oglądając  malownicze ruiny pałacu w Radolinie warto pamiętać, że kiedyś był to okazały zespół pałacowo-ogrodowy. Pierwszy tego typu w Wielkopolsce. Mieszkańcy wioski doskonale wiedzą co spowodowało, że pałac popadł w ruinę. Można usłyszeć ciekawą opowieść.

Ruiny Pałacu w Radlinie
Ruiny Pałacu w Radlinie

Jak dojechać do ruin

Radlin to mała wieś w województwie wielkopolskim położona w odległości 10 km od Jarocina. W pobliżu przebiega droga ekspresowa nr 11, więc z dojazdem samochodem nie ma żadnego problemu. Do Radlina można również dojechać pociągiem. To przystanek na linii kolejowej nr 121 łączącej Krotoszyn z Gnieznem. Ruiny Pałacu Opalińskich w Radlinie znajdują się tuż  obok cmentarza parafialnego. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją ruin. Obok cmentarza bez trudu znajdziecie darmowe miejsce parkingowe.

Skąpiec i morderca – historia przeplata się z legendą

Jeden z Sapiehów miał paskudny charakter. Zmuszał wieśniaków do ciężkiej pracy, słabo płacił i do tego łasy był na pochlebstwa. Ale przy tym bardzo przebiegły. Przebierał się za wędrowca i w obdartych łachach chodził po wsi i wypytywał o właściciela. Jeśli tylko usłyszał jakieś złe słowo na swój temat, to karał bezlitośnie. Biedaków wrzucał do studni w ogrodzie. Konali w strasznych męczarniach, ponieważ na dnie wbite były naostrzone pale. Mieszkańcy twierdzą, że nocą jeszcze dzisiaj słychać ich krzyki i jęki.

Ruiny Pałacu w Radlinie
Ruiny pałacu w Radlinie

Kara za niemieckie nazwisko

Przechwycony za długi pałac nie dał wiele radości nowym właścicielom. Zaplanowali oni jego przebudowę, ale chyba zabrakło pieniędzy i remont został wstrzymany. Budynek był w coraz gorszym stanie. W końcu Radolińscy kazali go rozebrać. Doprowadzenie do ruiny pałacu na pewno nie podobało się mieszkańcom. Sytuację komplikował również fakt zniemczenia rodziny. Kiedy zmienili oni nazwisko na Von Radolin pojawiły się złośliwe opowieści. Czy historie o makabrycznej śmierci w studni i nocnych zjawach są tego wynikiem? Dzisiaj już tego nie ustalimy, ale zwiedzanie ruin po zapoznaniu się z legendami jest zawsze o wiele bardziej instygujące.

Ruiny Pałacu w Radlinie
Ruiny Pałacu w Radlinie

W miejscu dawnego ogrodu pałacowego dzisiaj znajduje się cmentarz. Słońce chowa się za horyzontem, ktoś ma odwagę zwiedzać ruiny dalej? Oczywiście ruiny pałacu wpisane są do rejestru zabytków.

Ruiny Pałacu w Radlinie
Ruiny Pałacu w Radlinie

Ruiny pałacu w Radlinie – stan obecny

Pałac Opalińskich zbudowany został z cegły, którą otynkowano. W opracowaniach często pojawia się nazwa “zamek”, ale ta budowla nie miała charakteru obronnego. Elementy dekoracyjne wykonane zostały z szarego piaskowca. Zachowane szczątki pałacu to głównie piwnice. Najwyższy fragment dwukondygnacyjny znajduje się w narożu północno-wschodnim. Do dużej dewastacji pałacu przyczyniło się wybudowane we wnętrzu murów obwodowych w okresie międzywojennym boiska sportowego spowodowało zniszczenie wewnętrznych ścian.

Badania archeologiczne przeprowadzone w roku 1957 pozwoliły określić układ czterech skrzydeł pałacu oraz wielkość wewnętrznego dziedzińca. Skrzydło południowe zachowało się w bardzo niskiej formie, bez śladów otworów okiennych. W najlepszym stanie zachowało się skrzydło od strony ogrodu. Elewacja sięga okien pierwszego piętra. O świetności pałacu świadczą cegły i elementy zdobnicze z piaskowca, które po rozbiórce użyto ponownie  do budowy gorzelni i budynków folwarcznych w majątku Radolińskich w Jarocinie. 

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.