Ruiny kościoła w Nowym Kościele
Ruiny kościoła w Nowym Kościele – tytuł jest troche przewrotny- ruiny kościoła i Nowy Kościół? Ale wszystko się zgadza. Jesteśmy w miejscowości Nowy Kościół na Pogórzu Kaczawskim w województwie dolnośląskim i podziwiamy ruiny romańskiego kościoła z XIII wieku. Zabytek wspaniały, udostępniony do zwiedzania bez biletów i do tego wspaniała 800- letnia historia.
Spis treści
- Jak dojechać?
- Historia kościoła
- Protestanci w Nowym Kościele
- Wchodzimy na wieżę
- Stary cmentarz
- Przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim
- Internetowy przewodnik po Polsce
Jak dojechać?
Miejscowość znajduje się w odległości kilku kilometrów od Świerzawy, więc jeśli planujecie zwiedzanie romańskiego kościoła w tym mieście, to warto poświęcić trochę czasu i zobaczyć kolejny piękny obiekt. I tu wielkie brawa dla lokalnych władz. Wieża kościoła została zabezpieczona, powstały nowe schody i można wejść na wieżę. Do tego obiekt jest udostępniony dla zwiedzających za darmo. W sezonie od kwietnia do września w godzinie od 8 do 18. Na teren zabytku wchodzimy sami.
Kościół znajduje się na niewielkim wzgórzu. Najlepiej zaparkować na placu obok sklepu. Droga dojazdowa pod kościół jest z zakazem wjazdu. Miłośnicy dobrych win pod sklepem, zachęcali, żeby jechać dalej, ale nie lubimy kusić losu. Od parkingu pod bramę kościoła jest dosłownie kilkanaście metrów.
Wyświetl większą mapę
Historia kościoła
Kościół zbudowano w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1228. Fundatorem świątyni prawdopodobnie była Św. Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego. Kościół kryty był dwoma przęsłami sklepień krzyżowo-żebrowych. Do dziś zachowały się narożne służki. Pasjonaci zabytków mówią, że jeszcze po wojnie można było podziwiać bogatą dekorację rzeźbiarską na głowicach. Widać było również ślady polichromii. W XVI wieku zmieniono sklepienie na sieciowe.
Protestanci w Nowym Kościele
Warto odnotować, że właśnie w tej małej miejscowości po raz pierwszy na ziemi śląskiej Melchior Hoffman, uczeń Lutra, wygłosił kazanie w duchu protestantyzmu. Konflikt między katolikami a protestantami narastał. W czasie wojny trzydziestoletniej kościół został otoczony potężnym murem kamiennym ze strzelnicami i masywną piętrową bramą. Kościół stał się dogodnym miejscem do obrony.
Wchodzimy na wieżę
Od lat latach 20. XX wieku kościół nie jest użytkowany. W roku 1936 przeprowadzono prace zabezpieczające i dokonano inwentaryzacji. Po II wojnie w roku 1953 większość cennych kamiennych elementów trafiła do Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Kilka lat temu wyremontowano wieżę, dzięki temu teraz możemy bezpiecznie wejść na górę. Panuje ti świetny klimat. Ponieważ obiektu nikt nie pilnuje trochę czujemy się jak naszych urbexowych wycieczkach. W środku panuje półmrok, każdy krok powoduje, że kurz wznosi się i drażni nozdrza. Oj, chyba turystów dociera tu mało. Ale wielkie brawa dla lokalnych władz. Już tyle odwiedziliśmy ruin ogrodzonych płotem i z tabliczką „zakaz wstępu”, że jesteśmy miło zaskoczeni.
To świetny plener na sesję foto. Gra świateł, kontrasty i rozbłyski. W dobie filtrów i photoshopa takie detale straciły na wartości. My takich trików nie stosujemy, więc tutaj jesteśmy w raju.
Stary cmentarz
Na terenie obok kościoła w obrębie murów znajduje się zniszczony cmentarz. Większość zachowanych grobów pochodzi z XIX wieku, ale w gęstych krzakach mogą kryć cenniejsze zabytki. Jest też kilka pochówków z lat 50. XX wieku.
Przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim
Przedstawiamy kolejny darmowy przewodnik. Tym razem opisujemy Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie. Staraliśmy się pokazać wszystkie najważniejsze miejsca godne zobaczenia. W naszym opracowaniu znajdziecie popularne szlaki górskie i zabytki odwiedzane chętnie przez tysiące turystów, ale dla nas największą przyjemnością jest odszukanie i reklamowanie miejsc mniej znanych. W przewodniku znalazło się kilka mało znanych perełek. To propozycja dla zaawansowanych turystów, ale mamy nadzieję, że zachęcimy więcej osób do wędrówki do miejsc, które rzadko pojawiają się w przewodnikach.
Wędrując po Górach Kaczawskich nocowaliśmy w Agroturystyce Storczykowe Wzgórze. Polecamy wygodne apartamenty w doskonałej lokalizacji. Tu nasz artykuł Agroturystyka Storczykowe Wzgórze
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.