Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku
To jeden z najpiękniejszych małych kościołów w Polsce. Do tego z ciekawą historią. Kościół pierwotnie powstał jako świątynia katolicka. Potem został zaadaptowany na potrzeby społeczności ewangelickiej, by po II wojnie znowu zostać świątynią katolicką. To świetny przykład wielonarodowej i wielowyznaniowej historii ziem polskich.
Dla nas to absolutny hit. Po wejściu do wnętrza Kościoła w Klępsku trudno się skupić. Które rzeźby i malowidła podziwiać? Jeszcze trzeba fotografować, żeby podzielić się fotkami z naszymi czytelnikami. Lepiej zwolnić, ochłonąć niż zepsuć sesję fotograficzną.
Informacje praktyczne
- To jeden z kościołów na oficjalnym Szlaku Regionu Kozła
- najstarsze elementy budowli pochodzą z XIV wieku
- kościół powstał jako świątynia katolicka, potem przez kilka wieków służył społeczności luterańskiej, a po II wojnie ponownie jest kościołe katolickim
- kościół udostępniany jest dla turystów po wcześniejszym telefonicznym umówieniu z proboszczem (68) 385-23-74.
- dobrym rozwiązaniem jest również zwiedzanie kościoła w niedzielę po mszy, która zaczyna się o godzinie 10.00
- zwiedzanie jest teoretycznie za darmo, ale warto wykupić cegiełkę za 10 zł na utrzymanie świątyni.
Historia
Kościół w Klępsku pierwotnie był drewniany. Według najnowszych badań w pierwotnej strukturze konstrukcji zachowały się jedne z najstarszych elementów wśród drewnianych kościołów w Polsce. Znajdziemy tu charakterystyczne rozwiązania dla drewnianych kościołów późnego średniowiecza. Na podstawie badań dendrochronologicznych przeprowadzonych w 2006 r. przyjmuje się, iż pierwotny drewniany kościół w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. W 1537 r. ziemia sulechowska, na której terenie leży Klępsk, weszła w posiadanie Margrabiów Brandenburskich, zaś w 1576 r. świątynię przejęli lokalni ewangelic i przebudowali na swoje potrzeby. Z konstrukcji zrębowej od budowli szkieletowej.
Z małego Klępska do Adelajdy
O historii i o zabytkowym wnętrzu można długo rozmawiać, ale nas zainteresowała emigracja mieszkańców Klępska w roku 1838. Był to wynik pewnych nieporozumień i braku zgody na zmiany w liturgii wprowadzone przez tzw. Unię Pruską. Próby zjednoczenia przez Fryderyka Wilhelma III tylko zaogniły sprawę. Szczególnie groźba grzywny, a nawet więzienia za niedostosowanie się do nowego porządku. Pierwsza grupa emigrantów wyruszyła Odrą na barce 8 czerwca 1838 roku. Dalej Sprewą do Berlina i Łabą do Hamburga. Tam przesiedli się na żaglowce i wyruszyli w czteromiesięczny rejs do Australii. Nie było jeszcze Kanału Sueskiego, więc musieli opłynąć całą Afrykę. Na miejscu założyli osadę, którą nazwali Klemzig, tak jak wioskę w Niemczech, skąd wyruszyli. Dzisiaj to dzielnica Adelajdy. Prawda, że to niezła podróżnicza historia? Wspomnimy jeszcze, że w ostatnich latach Klępsk odwiedzili potomkowie emigrantów z Australii.
Gotycko-renesansowy wystrój kościoła
Najcenniejszym walorem artystycznym w kościele w Klępsku jest w pełni zachowana dekoracja malarska i snycerska wnętrza, dzięki której świątynię zaliczamy do czołowych realizacji luterańskich doby reformacji w Europie Środkowowschodniej. Znajduje się tu 117 malowideł wkomponowanych w architekturę kościoła oraz opatrzonych 90 inskrypcjami. Bardzo cenne jest również wyposażenie: chrzcielnica z 1581 roku, ambona z 1614 roku i gotycki ołtarz z roku 1400.
Marcin Luter w katolickim kościele
Warto podkreślić, że w obecnym rzymskokatolickim kościele, zachowały się wszystkie elementy wyposażenia z okresu luterańskiego. Dlatego wprawne oko od razu wychwyci figurę Marcina Lutra. A także płyty upamiętniające poległych niemieckich żołnierzy w czasie I wojny światowej.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.