DolnośląskiePolska

Zamek Grodziec -zwiedzanie, historia, a nawet nocleg w zamkowych pokojach

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec to późnogotycka budowla, która do naszych czasów dotrwała w niezłym stanie. Wszystko za sprawą rekonstrukcji przeprowadzonych już w latach 30. XIX wieku. Był to jeden z pierwszych w Europie zamków udostępnionych dla turystów. Tradycja zobowiązuje. Obiekt i dzisiaj można zwiedzać, ale również spędzić romantyczną noc w zamkowych komnatach. Zamek Grodziec to także hotel i klimatyczna restauracja.

Zamek Grodziec
Cudowny Zamek Grodziec

Informacje praktyczne

  • Zamek Grodziec znajduje się na Pogórzu Kaczawskim w województwie dolnośląskim,
  • w odległości 17 km od Złotoryi
  • zamek znajduje się na wzgórzu (389 m n.p.m.)
  • pod sam zamek można dojechać autem, przed murami znajduje się parking,
  • bilet normalny kosztuje 28 zł, ulgowy 23 zł,
  • zamek zwiedzamy przez cały rok codziennie w godzinach od 9 do 17,
  • obiekt można zwiedzać z psem,
  • Zamek Grodziec to także hotel.
Zamek Grodziec
Widok na bramę główną Zamku Grodziec

Położenie Zamku Grodziec

Zamek znajduje się na Pogórzu Kaczawskim w odległości 17 km od Złotoryi i 52 km od Jeleniej Góry. Twierdzę zbudowano na wzgórzu o tej samej nazwie na wysokości 389 m n.p.m. W wielu artykułach pojawia się informacja, że jest to wulkan. Brzmi świetnie, ale niestety nie jest to prawda. Wzgórze jest wynikiem procesów wulkanicznych, ale to klasyczny nek, czyli lawa, która zastygła w kominie wulkanicznym. Przez miliony lat stożek wulkaniczny uległ całkowitej erozji i pozostały tylko twarde skały bazaltowe. Ale mamy też dobrą wiadomość. Zamek Grodziec ulokowany na szczycie wzgórza zapewnia świetne widoki na okolicę i przepięknie prezentuje się na fotkach.

Zamek Grodziec
Zamek Grodzic jest pięknie wkomponowany z bazaltowe skały
Zamek Grodziec

Historia Zamku

Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku w tym miejscu pochodzą z 1155 roku. Był to drewniany gród obronny Bobrzan. Od roku 1175 Zamek Grodziec jest własnością księcia Bolesława I Wysokiego. Kolejnym właścicielem był książę świdnicko-jaworski Bolko I, który bardzo mocno rozbudował twierdzę. Potem zamek jeszcze kilka razy zmieniał właściciela. W czasie wojen husyckich budowla została splądrowana i mocno zniszczona. Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas wojny trzydziestoletniej. Od roku 1800 właścicielem zamku był hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg, który przeprowadził prace remontowe z myślą o stworzeniu tu muzeum i udostępnienie zamku dla turystów. I tu zrobimy kolejne małe sprostowanie. To znakomity wynik, ale niestety czeski Zamek Frydlant otworzył się na turystów kilka lat wcześniej. Willibald von Dirksen, kolejny właściciel również kontynuował odbudowę zamku.

Zamek Grodziec

Rezydencja nazistowskiego polityka

Ostatnim właścicielem Zamku Grodziec przed II wojną był  Herbert von Dirksen, nazistowski polityk, dyplomata i zaufany współpracownik Hitlera. Dirksen przebywał na zamku prawie do ostatnich dni wojny. Został schwytany przez żołnierzy sowieckich, ale zdołał się uwolnić i zbiec na terytorium okupowane przez aliantów.  W 1945 roku w zamku znajdowały się eksponaty z wrocławskich muzeów oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej. W 1945 roku Zamek Grodziec został zdewastowany, skradziono zabytkowe zbiory, spalono dachy. Zamek stał opustoszały aż do 1959 roku, wtedy rozpoczęto prace porządkowe. Zrekonstruowano wiele elementów architektonicznych.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Zwiedzanie Zamku Grodziec

Zamek udostępniony jest dla turystów. To jeden z najpiękniej położonych zamków w Sudetach. W komnatach zamkowych nie zobaczymy zbyt wiele eksponatów, ale największą atrakcją jest spacer po murach obronnych, i wejście na wieżę. Wąskie przejścia, strome i kręte schody oraz małe okienka nas zauroczyły. Ciemne chmury i deszcz podczas zwiedzania  mieliśmy  w promocji, ale taka ponura aura pozwoliła zrobić klimatyczne zdjęcia.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Wędrujemy po murach obronnych Zamku Grodziec

Legendy Zamku Grodziec

Każdy zamek musi mieć swoje legendy. Zwiedzając Zamek Grodziec, uważajcie na Czarną Babkę, ale obawiać muszą się tylko osoby, które mają coś na sumieniu. Dama ubrana w długie i czarne szaty to dobry duch. wiszący na jej szyi krzyż błyszczy, ale w obecności złych ludzi traci swój blask. Czarna Prababka ocaliła jedną z córek księcia z Grodźca, przed ślubem z podłym szlachcicem. Pokazała dziewczynie tajemne przejście, którym panna młoda zbiegła z zamku, uciekając do swego prawdziwego ukochanego. Potem zdemaskowała przewiny niedoszłego męża i przekonała ojca, by pozwolił jej na ślub z ukochanym. Miejsce ucieczki panny młodej zwane jest dziś Panieńskim Skokiem.

Zamek Grodziec
W zaułkach Zamku Grodziec podobno można spotkać duchy
Zamek Grodziec

Inna legenda mówi o Czerwonym Upiorze. To kolejny dobry duch na zamku. Odziany w czerwoną zbroję kościotrup, nawiedzał, straszył i dręczył bezwzględnych władców Grodźca, którzy nie potrafili ulitować się nad losem i cierpieniem swych poddanych. Dobrze, że zamkowe legendy mówią tylko o dobrych duchach, więc kto zdecyduje się na nocleg w klimatycznym hotelu na Zamku Grodziec, niech dobrze zastanowi się nad swoim życiem. Noc na zamku nie jest dla każdego!

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Darmowy Przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim

Pod tym linkiem znajdziecie nasz internetowy przewodnik. Cały czas go rozwijamy i dodajemy nowe miejsce warte zobaczenia. W jednym miejscu znajdziecie przydatne podczas zwiedzania informacje.i bez problemu dotrzecie do celu. Opisujemy szlaki górskie, zabytki, rezerwaty i ciekawe miejsca.