DolnośląskieSprawdzone noclegi

Domki w Dolinie Bobru

Spędziliśmy kilka dni w malowniczej Dolinie Bobru. W tym regionie nie można narzekać na brak atrakcji, ale przede wszystkim chcieliśmy pokazać wam doskonałe noclegi w Domkach w Dolinie Bobru.

Domki w Dolinie Bobru

To nazwa oficjalna, ale ze względu na olbrzymie podobieństwo do bajkowej wioski mówiliśmy – domki w Dolinie muminków. Nie chodzi tylko kolory. Ta okolica jest cicha, pełna odgłosów przyrody, po prostu bajkowa! Tu link do strony Domków w Dolinie Bobrów, gdzie znajdziecie dokładne dane kontaktowe potrzebne do rezerwacji.

Komfortowe i przestrzenne wnętrza

Domki nie są wcale takie małe. Bez problemu pomieszczą nawet 6 osób. Na parterze znajduje się salon z aneksem kuchennym. Jest kuchenka gazowa i mnóstwo sprzętu przydatnego w czasie gotowania. Lokalne restauracje nas zawsze kuszą, ale lubimy również pogotować sami. Tutaj jest to możliwe.

Na parterze znajduje się jeszcze łazienka z prysznicem. Wspinamy się na piętro po drewnianych schodach. Na górze są dwie sypialne z dwoma podwójnymi łóżkami. Oczywiście jest również telewizor i Wi-Fi (śmigało z dużą prędkością, więc jeśli wpadnie tu kilku internetowych nałogowców, to będą zadowoleni).

Przy każdym domku jest parking. Przenoszenie walizek nie będzie dużym problemem. Do pokonania jest tylko kilka kroków.

Atrakcje w okolicy

Piękny domek i przytulne wnętrze to połowa udanego wyjazdu. Liczą się jeszcze atrakcje w okolicy, ale pod tym względem Domku w Dolinie Bobru mają wiele do zaoferowania. Podamy tylko kilka możliwości, ale sami przekonacie się, że stąd jest blisko do wielu fantastycznych atrakcji.

Wieża Książęca w Siedlęcinie

To wspaniały i unikatowy zabytek, ale zaczynamy od niego, ponieważ znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domków w Dolinie Bobru. W zasadzie z okien na piętrze można dojrzeć wieżę.

Budowę Wieży Książęcej w Siedlęcinie rozpoczęto najprawdopodobniej około 1314 roku na zlecenie Henryka I, księcia jaworskiego. I to jest pierwszy szczegół, który wyróżnia ten obiekt spośród podobnych średniowiecznych budowli. Wieża rycerska a wieża książęca to jednak duża różnica. W pierwszym okresie wieża miała cztery piętra. Pomieszczenia mieszkalne znajdowały się na trzecim i czwartym piętrze. Warto zwrócić uwagę na stropy. Wszystko wskazuje na to, że to najstarsze drewniane stropy w Polsce. Podłoga pod nogami skrzypi, ugina się trzeszczy. Niesamowite spotkanie z historią.

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Ale największa atrakcja czeka w Wielkiej Sali na III piętrze. Zachowały się tu średniowieczne malowidła ukazujące Lancelota, znanego z legendy o rycerzach Okrągłego Stołu. Malowidła powstały w technice al secco – farba wodna nakładana była na suchy tynk. Niestety fragmenty pokazujące Lancelota zachowały się w najgorszym stanie. To w zasadzie zarys postaci, ale uwzględniając, że wieża przez długi okres służyła jako zwykły magazyn, a przez wiele lata stała opuszczona i zapomniana, to prawdziwy cud, że polichromia przetrwała.

O tym zabytku piszemy więcej w artykule Sir Lancelot w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Unikatowe średniowieczne malowidła w Wieży w Siedlęcinie

Most i zapora Pilchowicka

Zaledwie 6 kilometrów od naszych Domków Muminków znajduje się zapora i słynny most kolejowy w Pilchowicach. To doskonały cel pieszej wycieczki przez malowniczy las. Most nad jeziorem Pilchowickim ma prawie 120 lat. W pierwszych latach po ukończeniu budowy stał nad suchą doliną. W roku 1912 powstała największa w Europie kamienno-betonowa zapora na rzece Bóbr. Obie inwestycje były połączone. Na oficjalnym otwarciu w roku 1912 pojawił się cesarz Wilhelm II.

Zapora w Pilchowicach

Mostu nie wysadził Tom Cruise, ale może go pokonać rdza i brak pomysłu na zagospodarowanie opuszczonej linii kolejowej. Malowniczy dworzec kolejowy położony na stromym brzegu wystawiony jest na sprzedaż. Ile warty jest taki widok z okna?

Most w Pilchowicach

Mierzymy się jeszcze z ciemnościami w tunelu kolejowym. Ta atrakcja zrobiła olbrzymie wrażenie na Maksie. Widok zamurowanych przejść w środku pobudził wyobraźnię. Usłyszeliśmy kilka dziecięcych teorii, dokąd prowadziły tajne tunele.

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Kiedy pisaliśmy, że Domki w Dolinie Bobru mają doskonałe położenie, to nie przesadziliśmy. Stąd do Jeleniej Góry jest tylko 7 kilometrów. To daje mnóstwo możliwości. Polecamy najwspanialszy według nas zabytek w Jeleniej Górze, czyli Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. To jeden sześciu kościołów łaski, które wybudowano w ramach umowy antrasztandzkiej. Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa – tak pierwotnie nazywał się kościół luterański wybudowany w latach 1709-18. Po II wojnie zabytek przejęło państwo i przekazuje go kościołowi katolickiemu. 

Więcej o tym wspaniałym zabytku przeczytacie w naszym tekście Kościół Łaski w Jeleniej Górze.

Zamek Chojnik

Odległość od Domków w Dolinie Bobrów to tylko 17 kilometrów. Dzisiaj to trwałe ruiny. Na zamku nie ma muzeum, nie ma rekwizytów, ale za to z wieży rozciąga się znakomita panorama na Karkonosze. Dla tego widoku warto wejść na szczyt o wysokości 627 metrów n.p.m.

Wspaniały widok z wieży Zamku Chojnik