PolskaDolnośląskieszlaki górskie

Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów

szlak na zamek chojnik

Widok na góry z wieży Zamku Chojnik należy do najpiękniejszych w Polsce. Może nawet należy uznać go za numer jeden. Przy dobrej pogodzie pobliskie szczyty są na wyciągnięcie dłoni, a Karkonosze odsłaniają swoje tajemnice. Do tego mamy kilka szlaków do wyboru z różnym stopniem trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego popularność Zamku Chojnik nie powinna dziwić. Dwugodzinną wyprawę polecamy każdemu. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Tutaj można nauczyć maluchy wędrówki i miłości do gór.

ruiny zamku chojnik
Zamek Chojnik dzisiaj to trwałe ruiny

Informacje praktyczne (aktualizacja maj 2024)

 • Zamek znajduje się na górze Chojnik (627 metrów n.p.m.)
 • To obszar Karkonoskiego Parku Narodowego, więc należy kupić bilety (bilet normalny na cały dzień – 9 zł, ulgowy 4,5 zł)
 • Osobno trzeba kupić bilet do Zamku Chojnik (bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł)
 • najbliżej wejścia i kasy biletowej do Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się parking przy ulicy Tytusa Chałubińskiego (bilet kosztuje 20 zł za cały dzień)
 • do Zamku Chojnik można wejść z psem
 • wycieczka w obie strony zajmuje dwie godziny.
zamek chojnik
Na wejście do Zamku Chojnik obowiązują bilety

Szlaki do Zamku Chojnik

 • Szlak czerwony z Sobieszowa, odległość 1,9 km, suma podejść 254 m, czas podany na oznaczeniu 30 min, ale to duża przesada, wędrówka zajmie około 1 godziny,
 • Szlak czarny z Sobieszowa, odległość 1,6 km, suma podejść 247 m, czas podany na oznaczeniu 45 minut, ale tak samo jak w pierwszym przypadku wędrówka zajmie 1 godzinę,
 • Szlak żółty z Zachełmia Podzamcza , odległość 2,8 km, czas 1h 15 min, suma podejść 264 m,
 • Szlak zielony z Przełęczy Ludomira Różyckiego, odległość 1,6 km, czas 50 min, suma podejść: 156 m,
 • Szlak czarny z Zachełmia, odległość 2,1 km, czas 1 h, suma podejść 156 m.
szlak na zamek chojnik
Widowiskowe formacje skalne na szlaku czerwonym

Nasz szlak do Zamku Chojnik

Szlaków prowadzących do Zamku Chojnik jest kilka. Zdecydowanie najprostszym i najłatwiejszym jest szlak czerwony. Wędrowaliśmy z 7-latkiem, a dodatkowo spodziewaliśmy się, że po zimie kondycja będzie trochę słaba, więc wybraliśmy szlak czerwony, ale żeby nie wracać po własnych śladach, w drodze powrotnej trzymaliśmy się szlaku czarnego. W ten sposób zrobiliśmy małą pętlę na zamkowym wzgórzu.

Auto zostawiliśmy na parkingu przy ulicy Tytusa Chałubińskiego. Poza sezonem nie mieliśmy problemu ze znalezieniem wolnego miejsca, ale w szczycie sezonu turystycznego może być ciężko. Na szczęście w dzielnicy Sobieszów jest jeszcze kilka parkingów.

Z parkingu do kasy biletowej mamy do pokonania kilkanaście metrów. Potem wędrujemy malowniczą ścieżką przez las. Tędy biegną jeszcze dwa szlaki (czerwony i czarny).

jak dojść do zamku chojnik
Tak wygląda droga na początku

Po krótkiej wędrówce dochodzimy do rozgałęzienia. Szlak czerwony prowadzi w prawo, czarny odbija w lewo. W tym miejscu trzeba zdecydować się, którą drogę wybrać.

szlak na zamek chojnik
Rozgałęzienie szlaków

Szlak czerwony na Zamek Chojnik

Odbijamy w prawo. Większość trasy to w zasadzie wąska droga wyłożona kamieniami. Tędy jadą auta służbowe do zamku. Podejście miejscami jest dość strome. Raczej odradzamy wędrówkę z wózkiem dziecięcym na małych kołach, będzie ciężko.

droga na zamek chojnik
Brukowana droga do Zamku Chojnik

Tuż przed zamkiem szlaki łączą się. Przechodzimy obok widowiskowego Skalnego Grzyba. Ciekawe na ilu fotkach znalazł się ten olbrzymi okaz?

skalny grzyb
Skalny Grzyb

Po kilku metrach zatrzymujemy się na odpoczynek w punkcie widokowym. Drzewa trochę zasłaniają widoki, ale spokojnie na górze wszystko zostanie nadrobione.

punk widokowy na szlaku do zamku chojnik
Pierwszy punkt widokowy
na szlaku do zamku chojnik
Zasłużony odpoczynek

Historia Zamku Chojnik

Zamek Chojnik (niem. Kynast) znajduje się na szczycie góry Chojnik (627 metrów n.p.m.) w Karkonoszach. Od południowo- wschodniej strony znajduje się widowiskowe urwisko prowadzące do Piekielnej Doliny. Zamek murowany powstał w XIV wieku. Inicjatorem budowy był książę świdnicko-jaworski Bolko II. Warownia pełniła rolę granicznej fortyfikacji księstwa. Zamek był mały, ale trudny do zdobycia. W roku 1419 zamek staje się własnością bogatej rodziny  Schaffgotschów. Historia warowni i rezydencji kończy się w 1675 roku, kiedy podczas burzy uderzenie pioruna wznieca pożar, który niszczy zamek. Po tych tragicznych wydarzeniach zamek nie został odbudowany. Do naszych czasów przetrwał w formie trwałej ruiny.

ruiny zamku chojnik
Brama wjazdowa do Zamku Chojnik
ruiny zamku chojnik
Wspaniały widok na Zamek Chojnik i góry
ruiny zamku chojnik
widok z wiezy Zamku Chojnik
Takiej okazji do wspólnego zdjęcia nie można zmarnować

Legenda o okrutnej księżniczce

Dawno temu na Zamku Chojnik mieszkała piękna księżniczka Kunegunda, która obiecała oddać rękę śmiałkowi, co zdoła na koniu objechać mury zamku. Znalazło się wielu śmiałków, ale wszyscy zginęli, spadając w przepaść w kierunku Piekielnej Doliny. Jak wiecie, w bajkach nie ma rzeczy niemożliwych. W końcu znalazł się rycerz, który podołał zadaniu. Jednak wzgardził ręką i sercem okrutnej księżniczki. Oznajmił, że ryzykował dla pamięci tych rycerzy, którzy zginęli na stromym zboczu. Kunegunda nie potrafiła znieść upokorzenia i rzuciła się w przepaść. Upadając, odbiła w skale ślad pośladków. Tę dziwną skałę zwaną Pośladkami Kunegundy możemy dzisiaj podziwiać. W nocy po ruinach zamku błąka się duch jednego z rycerzy. Dobrze, że Zamek Chojnik w nocy jest zamknięty. 

mury obronne zamku chojnik
Za murami jest przepaść
magiczne drzewo na zamku chojnik
„Magiczne drzewo” na dziedzińcu Zamku Chojnik
ruiny zamku chojnik
ruiny zamku chojnik
Widok z wieży Zamku Chojnik

Powrót szlakiem czarnym

Z Zamku Chojnik schodziliśmy szlakiem czarnym. Jest on trochę krótszy, ale za to zapewnia o wiele większe emocje. Miejscami jest dość trudno. Po drodze przechodzimy obok Zbójeckich Skał. Tu znajduje się najdłuższa w Karkonoszach jaskinia szczelinowa. Powstała w granitowych skałach. Na mapie oznaczona jest jako Dziurawy Kamień i może dlatego wielu turystów nieświadomych dodatkowej atrakcji omija jaskinię. W środku jest dość wąsko, trochę trzeba się namęczyć. Do pokonania czeka szczelina o długości 20 metrów.

ruiny zamku chojnik