Wodospad Szklarki – widowiskowy i bardzo łatwy szlak w Karkonoszach – cennik, parking, mapa
Wodospad Szklarki to drugi pod względem wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, ale jeśli weźmiemy pod uwagę całe Sudety, to jest już na dalszej pozycji. Jednak wielkość i wysokość to nie wszystko. Szlak na Wodospad Szklarki jest przepiękny o każdej porze roku. Do tego bardzo łatwy, dlatego to propozycja świetnej wycieczki dla każdego. To jedno z piękniejszych miejsc w całych polskich Sudetach.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Kilka szlaków prowadzących do Wodospadu Szklarki
- Najkrótsza droga do Wodospadu Szklarki
- Wodospad Szklarki
- Schronisko Kochanówka
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Wodospad Szklarki znajduje się w granicach administracyjnych Piechowic, a nie Szklarskiej Poręby, jak sądzi większość turystów,
- wodospad położony jest w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego i na wejście potrzebny jest bilet
- na początku szlaku przy głównej ulicy znajduje się darmowy parking, niestety często brakuje tu wolnych miejsc,
- dojście z parkingu do wodospadu zajmuje dosłownie 10 minut, a trasa jest bardzo łatwa i prowadzi po ścieżce utwardzonej kostką,
- wodospad dostępny jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i rodzin z wózkami dziecięcymi,
- można spacerować z psem (tylko na smyczy)
Kilka szlaków prowadzących do Wodospadu Szklarki
Do popularnego i widowiskowego wodospadu można dojść na kilka sposobów. Poniżej dokładnie opiszemy drogę najkrótszą i najwygodniejsza, ale warto pamiętać o innych możliwościach.
Szlak z centrum Szklarskiej Poręby. Startujemy z parkingu pod Muzeum Ziemi Juna i wędrujemy szlakiem czerwonym. Przechodzimy obok Starej Chaty Walońskiej, a potem wzdłuż Rzeki Szklarka. Trasa ma długość 1,9 km. Trochę krócej będzie jeśli w Szklarskiej Porębie od razu pójdziemy wzdłuż rzeki Kamiennej.
Druga propozycja to szlak spod darmowego parkingu przy Złotym Widoku. W ten sposób zaliczymy kilka ważnych atrakcji: Złoty Widok, grób Ducha Gór – Karkonosza oraz popularną skałę zwaną Chybotkiem. Długość trasy 1,7 km.
Najkrótsza droga do Wodospadu Szklarki
Korzystamy z bezpłatnego parkingu przy drodze krajowej nr 3. Miejsc nie ma tu dużo i w możecie mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca, ale rotacja w tym miejscu jest bardzo duża, ponieważ wiele osób zatrzymuje się, tylko żeby zrobić zakupy na małym targowisku z pamiątkami i rękodziełem. Wejście na drogę prowadzącą do Wodospadu Szklarki znajduje się między straganami. Przechodzimy po moście nad Kamienną i docieramy do kasy biletowej Karkonoskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Przed nami kolejny most, tym razem nad Szklarską w miejscu, w którym wpada do Kamiennej. Skręcamy w prawo i za 300 metrów jesteśmy na miejscu. Poprowadzą was drogowskazy. Trasa jest tak prosta i łatwa, że nie publikujemy mapy tego krótkiego odcinka
Zapraszamy do naszego darmowego i obszernego przewodnika internetowego – Szklarska Poręba atrakcje i najciekawsze szlaki – co warto zobaczyć w okolicach Szklarskiej Poręby. Opisujemy aż 37 miejsc. Publikujemy mapy szlaków, opis, historię, ceny biletów, godziny otwarcia i mnóstwo innych przydatnych informacji.
Wodospad Szklarki
To drugi po wodospadzie Kamieńczyka najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Jesteśmy na wysokości 525 m n.p.m. Z kilku punktów i widokowych i platformy możemy podziwiać, jak woda spada kaskadą z wysokości 13 metrów. Oczywiście i tu powstał kocioł eworsyjny. Warto również wypatrzeć z lewej strony wodospadu tzw marmity, czyli zagłębienia w dnie powstałe w wyniku działalności ruchu wirowego wody.
Schronisko Kochanówka
Schronisko Kochanówka mieści się w zabytkowym budynku, który powstał w 1868 roku i mieściła się tu gospoda Kochellfalbaude. Właściciel wybudował drogę do wodospadu, a największą atrakcją (oczywiście za dodatkową opłatą) było spiętrzanie na chwilę wody przy progu wodospady za pomocą tamy z kamieni
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Śnieżne Kotły – mapa, parking, opis szlaku
- Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie – czy ten zabytek zostanie udostępniony jako wieża widokowa?
- Wodospad Kamieńczyka – malowniczy i niewymagający szlak
- Wodospad Panczawy największy wodospad w Sudetach
- Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
- 100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie
- Owcze Skały – szlak zielony na widowiskowe formacje skalne blisko Szklarskiej Poręby
- Atrakcje w Karpaczu podczas brzydkiej pogody
- Złoty Widok (610 m n.p.m.) – super szybki i super łatwy szlak na super punkt widokowy
Szklarską Porębę zwiedzaliśmy z noclegów oferowanych przez Good Time Apartamenty. W jednym miejscu znajdziecie do wyboru ofertę 100 apartamentów zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Korzystając z tych noclegów, dostaniecie dodatkowo zniżkę na wiele atrakcji w okolicy. Także na w lokalach gastronomicznych.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.