Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie – czy ten zabytek zostanie udostępniony jako wieża widokowa?
Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie znajdują się w samym centrum miasta. Charakterystyczną wieżę kościoła widać już z daleka. Nieświadomy turysta przygotowuje się na wspaniały zabytek, tymczasem zbliżając się do celu, zauważy, że poza wieżą z kościoła w zasadzie pozostała tylko ruina. Czy mogliśmy taką okazję przegapić? Często sami wyszukujemy opuszczone i zapomniane obiekty, a tu zabytkowy kościół staje na naszej drodze i woła napiszcie o mnie! Ratujcie!
Spis treści
- Gdzie znajduje się Miłków
- Dokładna lokalizacja ruin kościoła i parking
- Reformacja i kontrreformacja w Miłkowie
- Budowa kościoła ewangelickiego
- Powolny upadek zabytkowego kościoła
- Zwiedzanie ruin kościoła
- Stary cmentarz ewangelicki
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Gdzie znajduje się Miłków
Miłków (niem. Arnsdorf) znajduje się w województwie dolnośląskim w powiecie karkonoskim. To klasyczna wieś łańcuchowa, która rozciąga się wzdłuż rzeki Miłkówki przez 4 km. Miłków leży w odległości 14 km od Jeleniej Góry, ale zdecydowanie najwygodniejszy dojazd z głębi Polski będziemy mieli z oddalonej o 28 km Kamiennej Góry, do której dojedziemy nowo oddanym odcinkiem drogi ekspresowej S3.
Dokładna lokalizacja ruin kościoła i parking
Kościół ewangelicki znajduje się w samym centrum Miłkowa przy przebiegającej przez wieś drodze nr 366.. Zwyczajowo podajemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją. Przed kościołem znajduje się mała zatoka przystanku autobusowego. Formalnie jest tu zakaz wjazdu, spowodowany złym stanem budynku. Jednak mieszkańcy tu parkują, ponieważ obok znajduje się czynny cmentarz parafialny. Jeśli znak zakazu was zniechęci, bez trudu zaparkujecie, w którejś z bocznych uliczek.
Reformacja i kontrreformacja w Miłkowie
Opowieść musimy zacząć od przypomnienia skomplikowanej relacji na tych ziemiach między katolikami i protestantami. W czasie reformacji bardzo dużo katolików zmieniło wyznanie. Protestanci przejęli wówczas kościół katolicki św. Jadwigi. Kontrreformacja i wojna trzydziestoletnia doprowadziły do odzyskania kościoła przez katolików, a protestanci zostali pozbawieni swobody wyznaniowej. Protestanci organizowali w tajnych miejscach nabożeństwa. Wtedy powstały określenia Leśny Zbór, czy Kazalnica. W okolicach Miłakowa wierni spotykali się w Husyckiej Dolinie i pod skałką w okolicy Czołowa zwanej Krzesłem Pastora, z której pastor wygłaszał kazania do wiernych.
Budowa kościoła ewangelickiego
Po wojnach śląskich Miłków trafia pod władze pruskie. Znikają wszelkie ograniczenia wyznaniowe dla protestantów, którzy szybko zebrali fundusze na budowę nowego domu modlitwy. Drewniana świątynia została poświęcona 10 sierpnia 1742 roku. Okazało się, że dom modlitw postawiono na gruncie podmokłym. Nowa świątynia zaczęła się zapadać. Dodatkowo z trudem mieściła wszystkich wiernych, dlatego postanowiono budowlę przesunąć w nowe miejsce i ją rozbudować. Mistrz ciesielski Maurus z Kowar w roku 1754 za pomocą konstrukcji własnego pomysłu (platforma z bali drewnianych przeciągana za pomocą wyciągarek) przesunął dotychczasowy kościół o 55 metrów na północ. Zamiast rozbudowany powstał okazały nowy i murowany kościół. Poświęcenie kościoła nastąpiło w roku 1755. W 1863 roku wybudowano strzelistą, smukłą wieżę.
Powolny upadek zabytkowego kościoła
Po II wojnie światowej Miłków znalazł się w granicach Polski. Ludność niemiecka została deportowana. Kościół protestancki stracił wiernych i pozbawiony opieki szybko zaczął popadać w ruinę. W latach 80. XX wieku rozebrano grożący zawalaniem dach. Pozostały same mury i w miarę w dobrym stanie wysoka wieża.
Zwiedzanie ruin kościoła
Ruiny są prowizorycznie zabezpieczone, ale lokalni miłośnicy mocniejszych trunków urządzili sobie tutaj miejsce na imprezy. Przebili zamurowane okna i wchodzą do środka. Takiej ilości butelek i puszek po alkoholu nie widzieliśmy dawno. Jednak nie powinniśmy narzekać, ponieważ dzięki nim weszliśmy do środka. W ostatnich latach pojawiła się inicjatywa, żeby wieżę kościoła udostępnić turystom jako punkt widokowy. Schody na wieżę zostały prowizorycznie wyremontowane. Bez obaw wspinamy się na wieżę. Widoki na okolicę są przednie.
Stary cmentarz ewangelicki
Tuż za ruinami kościoła odnajduje kilkanaście starych nagrobków. Ponieważ teren cmentarza jest na nowo wykorzystywany, dlatego w jednym miejscu zgromadzono wiele nagrobków. Panuje tu mały bałagan i przydałoby się zadbać o ten ważny kawałek historii miasta.
Zapraszamy do naszego darmowego i obszernego przewodnika internetowego – Szklarska Poręba atrakcje i najciekawsze szlaki – co warto zobaczyć w okolicach Szklarskiej Poręby. Opisujemy aż 37 miejsc. Publikujemy mapy szlaków, opis, historię, ceny biletów, godziny otwarcia i mnóstwo innych przydatnych informacji.
Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Śnieżne Kotły – mapa, parking, opis szlaku
- Wodospad Kamieńczyka – malowniczy i niewymagający szlak
- Wodospad Panczawy największy wodospad w Sudetach
- Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
- 100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie
- Owcze Skały – szlak zielony na widowiskowe formacje skalne blisko Szklarskiej Poręby
- Atrakcje w Karpaczu podczas brzydkiej pogody
- Wodospad Szklarki – widowiskowy i bardzo łatwy szlak w Karkonoszach – cennik, parking, mapa
- Złoty Widok (610 m n.p.m.) – super szybki i super łatwy szlak na super punkt widokowy
Szklarską Porębę zwiedzaliśmy z noclegów oferowanych przez Good Time Apartamenty. W jednym miejscu znajdziecie do wyboru ofertę 100 apartamentów zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Korzystając z tych noclegów, dostaniecie dodatkowo zniżkę na wiele atrakcji w okolicy. Także na w lokalach gastronomicznych.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.