Most Bastei – największa atrakcja Saksonii Szwajcarskiej
Most Bastei to cudowne widoki, które w przeszłości inspirowały i fascynowały romantycznych malarzy, a dzisiaj przyciągają tysiące turystów. Widoki są rzeczywiście wspaniałe. Most Bastei bezsprzecznie jest największą atrakcją Saksonii Szwajcarskiej. Zaplanuj z nami udaną wycieczkę. Podpowiadamy, jak dojechać, gdzie zaparkować i podajemy aktualne ceny.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Most Bastei – dojazd samochodem
- Dojazd komunikacją publiczną
- Płatne parkingi
- Saksonia Szwajcarska i Malerweg (szlak malarzy)
- Most Bastei – trochę historii
- Zwiedzanie Mostu Bastei
- Mapa naszego szlaku (3 km)
- Punkty widokowe
- Zamek Neurathen
- Inne atrakcje w okolicy, które opisujemy i polecamy
Zamów niesamowitą wycieczkę w gwarantowanej najniższej cenie. Z Drezna: całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Poznaj Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Odkryj słynną skałę widokową Bastei i jedną z największych fortyfikacji w Europie, twierdzę Königstein. Wybierz się na opcjonalną wycieczkę parowcem na miejscu największą historyczną flotą parowców z bocznymi kołami.
Informacje praktyczne
- Ta atrakcja znajduje się w Górach Połabskich w Niemczech,
- wejście na Most Bastei jest darmowe,
- zapłacimy jedynie za parking, w okolicy obowiązuje zakaz parkowania,. nie polecamy zostawiać auta na poboczu albo na drogach leśnych,
- Zamek Neurathen w tej chwili jest zamknięty z powodu prac archeologicznych,
- dojście z parkingu zajmuje około 15 minut, z dalszego parkingu do mostu kursuje autobus,
- cała wycieczka zajmuje około 2 godzin, chyba, że zaplanujecie obiad lub kawę w licznych punktach gastronomicznych przy bramie,
- trasa nie jest trudna, do pokonania jest kilkanaście schodów, więc jeśli zwiedzacie z wózkiem dziecięcym to trochę się namęczycie,
- wycieczkę możecie przedłuż o wędrówkę po oznakowanych szlakach w okolicy,
- można spacerować z psami.
Most Bastei – dojazd samochodem
Najwygodniejszy dojazd do Mostu Bastei to jest jednak samochód. Jadąc z południowych regionów Polski, kierujcie się na Drezno. Bastei znajduje się w odległości 100 km od Zgorzelca i 90 km od Bogatyni. Mieszkańcy północnej Polski powinni jak najszybciej przekroczyć granicę i korzystać z niemieckich autostrad. Podziwianie Mostu Bastei warto połączyć z wycieczką do Czeskiej Szwajcarii. Od Bramy Pravcickiej największe atrakcji tego regionu do Bastei w Niemczech mamy tylko 28 km.
Dojazd komunikacją publiczną
To nie jest misja niewykonalna. Najlepiej dostać się koleją do Drezna. Niestety w ten sposób zrobimy kilkanaście kilometrów więcej, ale to najwygodniejsze połączenia. Potem jedziemy również pociągiem do Kurort Rathen. Jesteśmy blisko Mostu Bastei, ale po drugiej stronie Łaby. Czeka więc nas przeprawa promowa. Przewozy osób i samochodów działają w godzinach 05.30-00.00. Prom w dzień odpływa prawie co 10 minut. Przeprawa trwa tyle samo i kosztuje 2 euro od osoby. Z drugiego brzegu rzeki czeka wędrówka około 1 km. Niestety trasa cały czas prowadzi ostro w górę.
Płatne parkingi
O darmowym parkingu w okolicy zapomnijcie. Nie próbujcie również zaparkować na poboczu albo na leśnych drogach. Tutaj wszędzie obowiązuje zakaz parkowania, a na oszczędności zakończą się mandatem.
Polecamy trzy płatne parkingi
- Parking 1 – najdalej położony, ale wolne miejsce znajdziecie tu zawsze. Za dzień postoju samochodu osobowego zapłacicie 6 euro. Płatne gotówką w parkomacie lub kartą u obsługi. Jeśli pójdziecie dalej pieszo, to czeka was godzinna wędrówka po asfalcie. Możecie też wędrować szlakiem żółtym i niebieskim, ale wtedy dotarcie do celu zajmie 2 godziny. Z parkingu do Mostu Bastei kursują autobusy. Bilet w jedną stronę kosztuje 1 euro, w obie strony 1,3 euro.
- Parking 2 – położony bardzo blisko mostu (około 600 m), ale w sezonie i w weekendy może być problem z zaparkowaniem. 4 godziny postoju za auto osobowe kosztuje 7 euro. (płatność w parkomacie ) – ten czas w zupełnie wystarczy na podziwianie Bastei. W razie czego jest opcja 12 euro za cały dzień.
- Parking 3 – położony tuż obok parkingu 2, ceny i zasady i te same.
Saksonia Szwajcarska i Malerweg (szlak malarzy)
Jesteśmy w Niemczech w Górach Połabskich i na pewno wiele osób zada pytanie, skąd wzięła się taka nazwa. W poszukiwaniu odpowiedzi cofamy się do XVIII wieku. Grupa malarzy epoki romantyzmu zachwyciła się cudownymi krajobrazami w regionie. Jednym z pierwszych był Johann Alexander Thiele, najbardziej znanym Bernardo Bellotto, czyli Canaletto, ale nas w tej historii zainteresował Anton Graff. Chyba rozumiecie dlaczego? (autorzy tego bloga gdzieś na przestrzeni wieków stracili jedno F w nazwisku). To oczywiście żart, ale właśnie Anton Graff z przyjacielem Adrianem Zingg stworzyli nazwę Saksonia Szwajcarska.
Obaj malarze pochodzi z Szwajcarii i po prostu zachwycili się przepięknymi widokami, które przypominały im rodzinny kraj. Już za ich czasów wytyczono pierwsze szlaki w Górach Połabskich, ale prawdziwa Ścieżka Malarzy powstała dopiero w roku 2006. Szlak pieszy liczy aż 116 kilometrów i prowadzi przez najważniejsze i najpiękniejsze atrakcje Szwajcarii Saksońskiej. Trasa podzielona jest na kilka odcinków, ale pokonanie całości może zająć nawet 50 godzin. Szlak jest dobrze oznakowany. Na drogowskazach zobaczymy logo Malerweg, czyli odręcznie namalowaną literę M.
Most Bastei – trochę historii
W XIX wieku widowiskowe formacje skalne zaczęły przyciągać turystów. W roku 1824 powstał pierwszy drewniany most. Zawieszony był na wysokości 110 m n.p.m i umożliwiał podziwianie olbrzymich słupów skalnych, wież, baszt, pionowych ścian skalnych. Popularność atrakcji spowodowała, że pojawiły się obawy o wytrzymałość drewnianej konstrukcji, dlatego w roku 1851 zastąpiono go kamienną konstrukcją o długości 77 metrów. W pobliżu widowiskowych skał powstał punkt gastronomiczny. Początkowo była to zwykła kuchnia polowa prowadzona przez rzeźnika z pobliskiej miejscowości Lohmen. Potem przekształciło się dobrze działająca gospodę. W roku 1826 powstała pierwsza kwatera noclegowa. Potem wybudowano kolejne. Most nazwę zawdzięcza masywnej skale przy konstrukcji, która przypomina basztę.
Most Bastei – zwiedzanie
Most Bastei to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja Szwajcarskiej Saksonii. Przygotujcie się na tłumy turystów. Zwłaszcza w sezonie może być niezły kocioł. Byliśmy tu na początku lipca około godziny 15 i musimy, powiedzieć, że wcale nie było tak źle. Owszem na kilku widokowych punktach trzeba czasem minutkę poczekać, bo właśnie ktoś robi selfie, ale uciążliwego tłoku nie było. Most Bastei oferuje wiele platform i miejsc, skąd widoki są cudowne, dlatego mimo dużej ilości turystów było całkiem znośnie. Trochę nas to zaskoczyło, ponieważ w internecie widzieliśmy mnóstwo apeli, żeby przyjechać tu wczesnym rankiem i zwiedzać w spokoju.
Mapa naszego szlaku (3 km)
To absolutny plan minimum, który powinien przejść każdy turysta odwiedzający Most Bastei. Startujemy z parkingu 2 i zaliczamy wszystkie ważne punkty widokowe. Gdyby otwarty był Zamek Neurathen, to doszłoby kilkanaście dodatkowych metrów i aż 5 punktów widokowych.
Polecamy zorganizowane wycieczki w okolicy Mostu Bastei
Punkty widokowe
Wejście na Most Bastei jest darmowe, ale w drodze do celu w licznych kawiarniach i punktach z pamiątkami możecie stracić trochę kasy. W tym miejscu też należy się kilka słów pochwały. W okolicach Bastei nie ma nachalnych straganów z chińszczyzną. Cały handel schowany jest w pawilonach. Wiele osób na pewno spyta i najpiękniejszy punkt widokowy, ale nie będziemy go wskazywać. To już rzecz gustu i panujących warunków. Ważna jest godzina i położenie słońca na niebie. Fotografowanie pod słońce jest klimatyczne, ale tracimy szczegóły i pocztówkowy charakter. W kilku miejscach widoki mocno przesłaniają drzewa. Zima i późna jesień, kiedy drzewa pozbawione są liści, odsłonią zupełnie inne widoki.
Zamek Neurathen
Wśród średniowiecznych zamków Szwajcarii Saksońsko-Czeskiej jednym z największych i najstarszych fortyfikacji jest podwójny zamek Alt- i Neurathen. O istnieniu dwóch zamków w pobliżu Rathen po raz pierwszy wspomina dokument wystawiony 6 marca 1361 roku. W tym czasie zamki należały do czeskich panów Michelsberg.
W 1406 roku Hinko Berka von der Duba auf Hohnstein odkupił go od ich posiadłości. Ale już cztery lata później, gdy cały jego majątek został podzielony, przypadł on jego synowi Beneschowi. Po Berce von der Duba właścicielem Rathen od 1428 roku był Friedrich von der Oelsnitz. Wtedy zaczęły się spory o zamek, zakończone prawdziwą wojną. Zamek przez roku był oblegany. Spór zakończył się podpaleniem i zniszczeniem zamku. dziś zachowały się jedynie pomieszczenia wykute w skale, przejścia, cysterna i belkowe podpory dawnej drewnianej nadbudowy.
Niestety podczas naszej wizyty Zamek Neurathen był zamknięty. Przerwa wygląda na dłuższą, ale niestety brak konkretnych informacji. Nawet na oficjalnej stronie miasta Lohmen cały czas nie podano informacji, ile czasu zamek będzie zamknięty dla turystów. Zamek Neurathen czynny był w godzinach od 9 do 18. Bilet wstępu kosztował 2,5 euro.
Inne atrakcje w okolicy, które opisujemy i polecamy
- Kuhstall – brama skalna w Szwajcarii Saksońskiej
- Twierdza Königstein – prawdziwa perełka wśród zabytków architektury militarnej
- Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
- Dziki Wąwóz cudowny szlak w kanionie rzeki Kamenicy w Czeskiej Szwajcarii
- Brama Pravčicka – największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii
- Mariina skála – najpiękniejszy punkt widokowy w Czeskiej Szwajcarii