Šaunštejn – szlak na szczyt malowniczej skały w Czeskiej Szwajcarii, na której w średniowieczu stał zamek
Šaunštejn (340 m n.p.m.) to zespół piaskowcowych wież w Górach Połabskich na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Na górę prowadzi trochę trudny szlak. Do pokonania mamy liczne schody, drabinki przy pionowych ścianach skalnych i liczne pomosty rozwieszone między szczytami skałek. Łatwo nie jest, ale za to widoki wspaniałe. Po XIII-wiecznym zamku niewiele tu zostało. Nie można nawet mówić o ruinach, ale ślady twierdzy pozostały. Naszą wędrówkę wydłużamy o pobliską Małą Bramę Pravcicką (Malá Pravčická brána).
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Mapa naszego szlaku
- Parking w miejscowości Vysoká Lípa
- Trochę o historii Zamku Šaunštejn
- Ślady Zamku Šaunštejn
- Legenda o rannym rycerzu
- Szlak na Małą Bramę Pravcicką (Malá Pravčická brána)
- Inne atrakcje w okolicy
- Nasz przewodnik po atrakcjach w Czeskiej Szwajcarii
Informacje praktyczne
- Šaunštejn znajduje się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria,
- wejście na szlak i punkty widokowe jest bezpłatny,
- startujemy z miejscowości Vysoká Lípa, gdzie znajduje się płatny parking (150 CZK za cały dzień),
- na szlaku jest mnóstwo stromych schodów i pionowych drabinek, bardzo małe dzieci mogą mieć problem z ich pokonaniem,
- można zabrać psa, ale na szczyt nie wejdzie bez waszej pomocy.
Mapa naszego szlaku (odległość 3,3 km, czas 2 godz.)
Z parkingu ruszamy asfaltową drogę w kierunku skał Šaunštejn. Potem wchodzimy na polną drogę. Początkowo jest dość płasko. Dopiero tuż przed celem podróży zaczynamy wspinaczkę pod górę. Pokonujemy liczne schody i drabinki. Odległość nie jest duża, ale dużo czasu tracimy na drabinkach między skałami, gdzie mieści się tylko jedna osoba. Wystarczy trafić na większą grupę turystów i musimy poczekać nawet kilka minut. Cierpliwość i ostrożność jest zalecana.
Parking w miejscowości Vysoká Lípa
Wejście do Narodowego Parku Czeska Szwajcaria jest darmowe. Poza punktami widokowymi pod Brama Pravčicką wszystkie inne atrakcyjne szlaki są darmowe, ale o wiele gorzej jest parkingami. Na ogół nie ma miejsc, gdzie zgodnie z przepisami można pozostawić auto za darmo. Pozostają płatne parkingi, a te wcale nie sa takie tanie. Niby płacisz za cały dzień postoju, ale tak naprawdę nie potrzebujesz tyle czasu. Poszczególne punkty widokowe i szlaki pokonujesz na ogół na 2 lub 3 godziny. Jedziesz w kolejne miejsce i znowu płacisz za parking. W drodze na szlak na Šaunštejn korzystaliśmy z płatnego parkingu przy restauracji The Robber’s Inn. Płacimy w parkomacie gotówką lub kartą, ale ostrzegamy, że połączenie z serwerem jest dość słabe i podczas transakcji kartą często wyskakuje błąd połączenia. Nam udało się za trzecim razem. Postój za samochód osobowy na cały dzień kosztuje 150 CZK. Nie ma możliwości wybrania opłaty tylko kilka godzin postoju.
Trochę o historii Zamku Šaunštejn
Zamek powstał w celu ochrony szlaku handlowego. O jego budowie wiemy niewiele. Archeolodzy przypuszczają, że powstał w XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z roku 1413. W średniowieczu zamek przeżył kilka najazdów. W roku 1444 zamek był oblegany przez wojska związku sześciu miast łużyckich. O walorach obronnych twierdzy niech świadczy fakt, że 9 tysięcy wojaków nie dało rady zdobyć Zamku Šaunštejn. Zamek z czasem stracił na znaczeniu militarnym i zaczął popadać w ruinę. W wieku XVI został całkowicie zniszczony. W ostatnich latach istnienia w ruinach zamku ukrywała się banda rozbójników nękająca kupców na szlaku.
Ślady Zamku Šaunštejn
Miejsce to często opisywane jest jako ruiny zamku, ale kto wdrapie się na szczyt skały, może być rozczarowany, ponieważ po twierdzy pozostały już tylko nieliczne ślady. Wprawne oko wypatrzy wykute w skale otwory do mocowania belek nośnych podtrzymujących budynki zamku. Możemy domyślić się, na których poziomych skałach stała zamek. Pozostały również wykute w skale schody. Najlepiej zachowany element zamku to wydrążona w skale na planie okręgu studnia zwana cysterną, która służyła jako zbiornik wody, gromadząc wodę opadową. Dzisiaj zabezpieczona jest metalową kratą.
Legenda o rannym rycerzu
Od mieszkańców z okolicy usłyszeliśmy o legendzie. W czasach wypraw krzyżowych do Vysokiej Lípy trafił ranny rycerz. Chciał wrócić do swoich rodzinnych stron, ale odniesione rany nie pozwoliły na dalszą podróż. Przykuty do łoża, spędził w wiosce wiele miesięcy. Powoli wracał do sił i szykował się do dalszej wędrówki, ale malownicza okolica go zauroczyła. Lubił spacerować między widowiskowymi skałami. W końcu postanowił tu zostać i na najbardziej niedostępnej skale zbudować zamek. Mieszkał w nim sam, nie miał rodziny ani przyjaciół. Z murów swojego zamku obserwował życie w wiosce. Zmarł samotny i zapomniany. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Z czasem niektórzy mieszkańcy Vysokiej Lípy zaczęli mówić, że w jasne księżycowe noce widzieli zjawę na ruinach zamku. To był duch samotnego rycerza.
Szlak na Małą Bramę Pravcicką (Malá Pravčická brána)
Po zejściu ze szczytu skał Šaunštejn przedłużamy naszą wędrówkę do Małej Bramy Pravcickiej. Początkowo idziemy wzdłuż skalnego urwiska. W tym miejscu uważajcie zwłaszcza na dzieci. Nie ma tutaj barierek i łatwo o nieszczęśliwy upadek. Strome podejście zacznie się dopiero tuż pod skalną bramą. Co ciekawe na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, na który dostajemy się po metalowej drabinie.
Inne atrakcje w okolicy
Polecamy nasze artykuły o innych atrakcjach w okolicy. Opisujemy historię i podajemy mnóstwo przydatnych informacji do zaplanowania udanej wycieczki.
- Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
- Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
- Pańska Skała w Czechach to przykład wyjątkowo pięknych słupów bazaltowych
- Kaplica Loretańska w Rumburku – czeska perła baroku blisko polskiej granicy
- Skała Krasnoludków (Trpasličí skála) – odkrywamy tajemnicze i mniej znane miejsca w Czeskiej Szwajcarii
Nasz przewodnik po atrakcjach w Czeskiej Szwajcarii
Czeska Szwajcaria to kraina w północnych Czechach położona nad rzeką Łabą. To tutaj znajduje się Park Narodowy Czeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko), jedna z głównych atrakcji turystycznych naszych południowych sąsiadów. Zdecydowanie warto tu przyjechać i poznać magiczną krainę, gdzie kręcono film “Opowieści z Narnii”, a bajkowe krajobrazy zainspirowały Hansa Christiana Andersena do napisania “Królowej Śniegu”. Niewielka odległość od polskiej granicy oznacza, że jest to doskonała propozycja nawet na krótki weekendowy wypad. Jednak poznaliśmy kilka osób, które zafascynowane tym pięknym regionem, lubią wracać tu przy każdej okazji. Nie ukrywamy na nas Czeska Szwajcaria też zrobiła olbrzymie wrażenie. Polecamy nasz artykuł – Czeska Szwajcaria – najpiękniejsze szlaki górskie, największe atrakcje, punkty widokowe i miejsca warte odwiedzenia