CzechyEuropa

Šaunštejn – szlak na szczyt malowniczej skały w Czeskiej Szwajcarii, na której w średniowieczu stał zamek

Šaunštejn (340 m n.p.m.) to zespół piaskowcowych wież w Górach Połabskich na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Na górę prowadzi trochę trudny szlak. Do pokonania mamy liczne schody, drabinki przy pionowych ścianach skalnych i liczne pomosty rozwieszone między szczytami skałek. Łatwo nie jest, ale za to widoki wspaniałe. Po XIII-wiecznym zamku niewiele tu zostało. Nie można nawet mówić o ruinach, ale ślady twierdzy pozostały. Naszą wędrówkę wydłużamy o pobliską Małą Bramę Pravcicką (Malá Pravčická brána).

Spis treści

Na szczycie tych skał w średniowieczu stał Zamek Šaunštejn
Na szczycie tych skał w średniowieczu stał Zamek Šaunštejn

Informacje praktyczne

  • Šaunštejn znajduje się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria,
  • wejście na szlak i punkty widokowe jest bezpłatny,
  • startujemy z miejscowości Vysoká Lípa, gdzie znajduje się płatny parking (150 CZK za cały dzień),
  • na szlaku jest mnóstwo stromych schodów i pionowych drabinek, bardzo małe dzieci mogą mieć problem z ich pokonaniem,
  • można zabrać psa, ale na szczyt nie wejdzie bez waszej pomocy.
Szlak na Šaunštejn jest widowiskowy
Szlak jest widowiskowy

Mapa naszego szlaku (odległość 3,3 km, czas 2 godz.)

Z parkingu ruszamy asfaltową drogę w kierunku skał Šaunštejn. Potem wchodzimy na polną drogę. Początkowo jest dość płasko. Dopiero tuż przed celem podróży zaczynamy wspinaczkę pod górę. Pokonujemy liczne schody i drabinki. Odległość nie jest duża, ale dużo czasu tracimy na drabinkach między skałami, gdzie mieści się tylko jedna osoba. Wystarczy trafić na większą grupę turystów i musimy poczekać nawet kilka minut. Cierpliwość i ostrożność jest zalecana.

pomosty widokowe na Šaunštejn
Schody, drabiny, pomosty…

Parking w miejscowości Vysoká Lípa

Wejście do Narodowego Parku Czeska Szwajcaria jest darmowe. Poza punktami widokowymi pod Brama Pravčicką wszystkie inne atrakcyjne szlaki są darmowe, ale o wiele gorzej jest parkingami. Na ogół nie ma miejsc, gdzie zgodnie z przepisami można pozostawić auto za darmo. Pozostają płatne parkingi, a te wcale nie sa takie tanie. Niby płacisz za cały dzień postoju, ale tak naprawdę nie potrzebujesz tyle czasu. Poszczególne punkty widokowe i szlaki pokonujesz na ogół na 2 lub 3 godziny. Jedziesz w kolejne miejsce i znowu płacisz za parking. W drodze na szlak na Šaunštejn korzystaliśmy z płatnego parkingu przy restauracji The Robber’s Inn. Płacimy w parkomacie gotówką lub kartą, ale ostrzegamy, że połączenie z serwerem jest dość słabe i podczas transakcji kartą często wyskakuje błąd połączenia. Nam udało się za trzecim razem. Postój za samochód osobowy na cały dzień kosztuje 150 CZK. Nie ma możliwości wybrania opłaty tylko kilka godzin postoju.

Kamienna tablica przy wejściu do parku
Kamienna tablica przy wejściu do parku
początek drogi na Šaunštejn
Na początku idziemy asfaltową drogą, a w oddali widzimy punkt widokowy na Šaunštejn

Trochę o historii Zamku Šaunštejn

Zamek powstał w celu ochrony szlaku handlowego. O jego budowie wiemy niewiele. Archeolodzy przypuszczają, że powstał w XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z roku 1413. W średniowieczu zamek przeżył kilka najazdów. W roku 1444 zamek był oblegany przez wojska związku sześciu miast łużyckich. O walorach obronnych twierdzy niech świadczy fakt, że 9 tysięcy wojaków nie dało rady zdobyć Zamku Šaunštejn. Zamek z czasem stracił na znaczeniu militarnym i zaczął popadać w ruinę. W wieku XVI został całkowicie zniszczony. W ostatnich latach istnienia w ruinach zamku ukrywała się banda rozbójników nękająca kupców na szlaku.

Platforma widokowa na szczycie Šaunštejn
Platforma widokowa na szczycie Šaunštejn
Kamienne schody do zamku
Kamienne schody do zamku

Ślady Zamku Šaunštejn

Miejsce to często opisywane jest jako ruiny zamku, ale kto wdrapie się na szczyt skały, może być rozczarowany, ponieważ po twierdzy pozostały już tylko nieliczne ślady. Wprawne oko wypatrzy wykute w skale otwory do mocowania belek nośnych podtrzymujących budynki zamku. Możemy domyślić się, na których poziomych skałach stała zamek. Pozostały również wykute w skale schody. Najlepiej zachowany element zamku to wydrążona w skale na planie okręgu studnia zwana cysterną, która służyła jako zbiornik wody, gromadząc wodę opadową. Dzisiaj zabezpieczona jest metalową kratą.

Zbiornik na wodę opadową na szczycie Šaunštejn
Zbiornik na wodę opadową na szczycie Šaunštejn
Trochę wąsko

Legenda o rannym rycerzu

Od mieszkańców z okolicy usłyszeliśmy o legendzie. W czasach wypraw krzyżowych do Vysokiej Lípy trafił ranny rycerz. Chciał wrócić do swoich rodzinnych stron, ale odniesione rany nie pozwoliły na dalszą podróż. Przykuty do łoża, spędził w wiosce wiele miesięcy. Powoli wracał do sił i szykował się do dalszej wędrówki, ale malownicza okolica go zauroczyła. Lubił spacerować między widowiskowymi skałami. W końcu postanowił tu zostać i na najbardziej niedostępnej skale zbudować zamek. Mieszkał w nim sam, nie miał rodziny ani przyjaciół. Z murów swojego zamku obserwował życie w wiosce. Zmarł samotny i zapomniany. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Z czasem niektórzy mieszkańcy Vysokiej Lípy zaczęli mówić, że w jasne księżycowe noce widzieli zjawę na ruinach zamku. To był duch samotnego rycerza.

W nocy na skałach Šaunštejn można zobaczyć ducha rycerza
W nocy na skałach Šaunštejn można zobaczyć ducha rycerza
Kolejne wąskie przejście
Kolejne wąskie przejście

Szlak na Małą Bramę Pravcicką (Malá Pravčická brána)

Po zejściu ze szczytu skał Šaunštejn przedłużamy naszą wędrówkę do Małej Bramy Pravcickiej. Początkowo idziemy wzdłuż skalnego urwiska. W tym miejscu uważajcie zwłaszcza na dzieci. Nie ma tutaj barierek i łatwo o nieszczęśliwy upadek. Strome podejście zacznie się dopiero tuż pod skalną bramą. Co ciekawe na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, na który dostajemy się po metalowej drabinie.

Mała Brama Pravcicka
Mała Brama Pravcicka
Szlak na Małą Bramę Pravcicką prowadzi nad stromym urwiskiem
Szlak na Małą Bramę Pravcicką prowadzi nad stromym urwiskiem

Inne atrakcje w okolicy

Polecamy nasze artykuły o innych atrakcjach w okolicy. Opisujemy historię i podajemy mnóstwo przydatnych informacji do zaplanowania udanej wycieczki.

szlak na szczyt Šaunštejn
Jesteśmy na Šaunštejn
szlak na szczyt Šaunštejn
szlak na szczyt Šaunštejn