PolskaEuropa

Gdzie na wakacje w tym roku

gdzie na wakacje

Czas wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. To powoli ostatni dzwonek, żeby dobrze zaplanować urlop. Mnogość ofert i tysiące atrakcyjnych kierunków może doprowadzić o zawrót głowy. Jak w tym gąszczu propozycji wybrać coś odpowiedniego dla siebie, a przecież jeszcze trzeba uważać na budżet. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy skorzystać z ofert wyjazdów zorganizowanych przez biura podróży, czy też wszystko zaplanować samemu. My jesteśmy zwolennikami tej drugiej opcji. Ta mała polecajka powstała z myślą o takich wyjazdach

Jeśli często zaglądacie na naszą stronę, to doskonale wiecie, że wycieczki planujemy sami. Drugi ważny dla nas szczegół, to unikanie miejsc, gdzie pojawiają się tłumy turystów. Cenimy spokój i kameralne warunki podczas zwiedzania. Niestety takie podejście do podróży sprawia, że wiele miejsc w wysokim sezonie urlopowym staje się niedostępna. Ale nie ma co załamywać rąk. Zawsze znajdzie się znakomity zamiennik. Zamiast wędrować noga w nogę z dziesiątkami innych turystów, poszukujemy alternatywnych rozwiązań. W tym poradniku znajdziecie mnóstwo takich atrakcji. Może znajdziecie odpowiedź na pytanie, gdzie na wakacje w 2024 roku?

Polski Bałtyk w lipcu i sierpniu

Temat mega ciężki. Tutaj bardzo trudno o dobre rozwiązanie. Szczególnie kiedy zależy nam na malowniczych nadmorskich kurortach, ale chcemy polecić dwie miejscowości.

Lubiatowo

Nadmorska wieś położona w województwie pomorskim w obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. Lubiatowo w całości leży w Nadmorskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. W tym regionie znajdziecie mnóstwo atrakcyjnych noclegów, wspaniałe plaże, a jednocześnie unikniecie klasycznego zgiełku znanych i obleganych kurortów morskich. Największą atrakcją w okolicy są ruchome wydmy. Nie są tak popularne jak wydmy w pobliskiej Łebie, ale zapewniają wiele ciekawych szlaków. Zapraszamy do lektury artykułu –„Wydmy Lubiatowskie”.

Ustka

Tłumy tu będą na pewno, ale za to panuje tu bardziej rodzinna atmosfera. Uniknięcie głośnych dyskotek i uciążliwych imprez dla młodych ludzi. Jednocześnie Ustka zachwyca świetnie odrestaurowaną osadą rybacką z malowniczymi domkami, portem i świetną promenadą. Dla fanów zwiedzania też coś znajdzie. Polecamy wizytę w Bunkrach Blüchera. Przygotowaliśmy obszerny przewodnik –  „Ustka – bezpłatny przewodnik z mapą”.

Jedziemy w góry

Wakacje w lipcu? W wysokim sezonie turystycznym w Polsce jest wiele szlaków, które lepiej omijać, ale kilka regionów zasługuje na uwagę. Polecamy zwłaszcza Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Choć i tu na kilku szczytach będzie tłoczno. Wybraliśmy dla was dwa kilka tras w Polsce w różnych górach, gdzie widoki są wspaniałe, ale tłumów nie ma:

Malownicze skalne miasta w naszych sąsiadów

Skalne miasta to super atrakcja. Malownicze widoki, łatwe szlaki i widowiskowe formacje skalne powodują, że tego typu miejsca cieszą się olbrzymią popularnością. Jednak kto ugrzązł w tłoku na Błędnych Skałach, może czuć duży dyskomfort. Wybraliśmy dla was kilka podobnych tras, na których nie ma tłumów, wejście jest bezpłatne i znajdują się bardzo blisko polskiej granicy.

Czas na zabytki

Wakacje to też znakomity czas, by podążyć śladami wspaniałych zabytków. Lato w mieście może być uciążliwe, ale nie zapominajmy, że to znakomity czas na poznawanie historii. My takie wędrówki uwielbiamy. Choć i w tym przypadku tłumy turystów mogą zniechęcać, dlatego należy starannie wybrać cel podróży. Z pierwszej dziesiątki największych miast polskich polecamy

  • Poznań (nasze rodzinne miasto) – zabytków i ciekawych miejsc w Poznaniu nie trzeba wymieniać, więc dlaczego w porównaniu z innymi dużymi miastami nie ma tu tłumów? My się domyślamy, ale odpowiedzi na to pytanie nie trzeba szukać. Lepiej potraktować ten fakt jak wielki plus Poznania. Tu nie będziecie zwiedzać w tłumie. Dlatego gorąco polecamy nasze miasto nawet w pełni sezonu turystycznego.
  • Łódź – to miasto potrafi zaskoczyć, nas zaskoczyło i przy okazji zakochaliśmy się od pierwszego zabytku. Chcecie poznać fenomen tego miasta? Polecamy nasze dwa artykuły: “Spacer po Łodzi śladami króla bawełny” i „Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”.
  • Racibórz – prawdziwe królestwo gotyku i przerażającej historii o mumii egipskiej.
  • Reszel – niewielka miejscowość na Warmii, ale za to, jakie skarby architektury skrywa. Już sam tytuł naszego artykułu wiele tłumaczy – „Reszel najpiękniejsze miasto Warmii”
reszel
Reszel – perła Warmii

Czas na plażowanie

Szlaki górskie, zabytki i zwiedzanie to super pomysł na wakacje, ale przecież trzeba również zaliczyć klasyczne plażowanie. W przedstawionych powyżej propozycjach w tej roli doskonale się sprawdzą nadmorskie kurorty Ustka i Lubiatowo. Jednak nie możemy zapominać o wypoczynku nad jeziorami. To świetny pomysł zwłaszcza na wakacje w sierpniu. Żeby ponownie ominąć znane i oblegane miejsca tym razem polecamy

  • Pojezierze Pszczewskie w województwie lubuskim. Zwłaszcza obszar Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, który swoim zasięgiem obejmuje kilka pięknych i czystych jezior: Lubikowskie, Wielkie, Konin, Piecniewo, Rybojadło, Chłop, Szarcz i Stobno. Opis tego regionu znajdziecie w naszym artykule „Pszczew, Międzyrzecz, Międzychód, Skwierzyna Rokitno”
  • Pojezierze Drawskie – tu znajdziecie mnóstwo fantastycznych jezior, do tego rzeka Drawa kusi spływami kajakowymi. Tu zdradzimy naszą ulubioną miejscówkę. Co roku kilka dni spędzamy na polu namiotowym w miejscowości Lubieszewo nad jeziorem Lubie i przez cały okres zajmuje się nicnierobieniem i plażowaniem. Po prostu ładujemy baterie przed kolejnymi wyprawami. 
wyspa na jeziorze chłop
Wyspa na jeziorze Chłop