PolskaDolnośląskieszlaki górskie

Szlak na Skalne Grzyby w Górach Stołowych

szlak na skalne grzyby

Góry Stołowe kryją wiele malowniczych miejsc. Zabieramy was na grzybobranie, ale bardzo nietypowe. Na górskim szlaku podziwiamy Skalne Grzyby, widowiskowe formacje z piaskowca powstałe przez erozję. To bardzo łatwa i przyjemna trasa. Nie ma stromych podejść i całość liczy 7 kilometrów. Idealny cel dla wypraw z dzieckiem.

Na zwiedzanie Skalnych Grzybów warto zarezerwować co najmniej pół dnia. Widowiskowe głazy rozrzucone są na dość dużym obszarze. Wytyczony szlak robi pętlę w lesie o długości 6,5 kilometra. Przy okazji warto zajrzeć na żółty szlak i zobaczyć Niknącą Łąkę.

skalny grzyb
Widowiskowy szlak na Skalne Grzyby w Górach Stołowych

Trzy miejsca startowe na Skalne Grzyby

Wariantów do wyboru na pewno można znaleźć więcej, ale przedstawiamy te najpopularniejsze:

  • Parking za Batorowem. To zdecydowanie najwygodniejsza wersja. Miejsc parkingowych jest dość dużo, więc nie powinno być problemu z zaparkowaniem. Do tego parking jest bezpłatny (stan na rok 2023). Na miejscu są wiaty, więc po ze powrocie ze szlaku można odpocząć i przygotować posiłek.
  • Trasa od Kręgielnego Traktu. My wybraliśmy tę opcję, ale tylko dlatego, że chcieliśmy zobaczyć Krzyż Marty. Z traktu schodzimy na szlak żółty i idziemy przez Niknąca Łąkę. To kolejne bardzo ciekawe miejsce w Górach Stołowych. UWAGA – w tym przypadku poruszamy sie terenie rezerwatu ścisłego. O tym, że nie wolno schodzić z wytyczonego szlaku nie musimy przypominać, ale nowością jest zakaz wprowadzania psów. Pewnie wiele osób nie będzie się z tym zakazem zgadzała, ale chodzi o bezpieczeństwo turystów. W okolicy żyją wilki.
  • Parking obok trasy Stu Zakrętów. Propozycja trasy najdłuższej, ale wędrując czerwonym szlakiem, zobaczycie zdecydowanie najwięcej pięknych formacji skalnych. Parking również jest darmowy.
znikająca łąka
Rezerwat ścisły Niknące Łąki

Opis głównego szlaku na Skalnych Grzybach

Którąkolwiek trasę wybierzecie, finał jest taki sam- znajdziecie się na fragmencie żółtego szlaku, gdzie znajduje się najwięcej skał. Od was zależy tylko, jak zbudujecie swoją wędrówkę. Wytyczone szlaki pozwalają na stworzenie różnych wariantów pętli.

Znajdujemy się na wysokości około 700 m n.p.m. Przewyższenia są bardzo małe. W niektórych miejscach czeka na was pokonanie niewielkich podejść. Potem i tak zejdziecie w dół. Ta trasa nie jest nastawiona na podziwianie klasycznych górskich widoków. Przypominamy, że wybraliśmy się grzybobranie.

Charakterystycznym elementem rzeźby terenu jest obecność naprzemiennych niecek i garbów. Wszystkie niecki i garby zorientowane są równolegle do siebie i mają północno-wschodni kierunek.

Na czym „rosną” Skalne Grzyby

Ten specyficzny układ dużych form ma ścisły związek z występowaniem skalnych grzybów. Występują one tylko w obrębie garbów. Im bliżej krawędzi, tym formy skalne są wyższe. Średnio osiągają wysokość 10 metrów, ale podczas wędrówki znajdziecie kilka o wiele wyższych formacji.

Mnóstwo skał ma swoje nazwy: Pingwinki, Skalne Wrota, Żaba, Skalny Mur, Żaba, Głowa Lamy, Grzyby Bliźniaki, Żółw. Można długo wymieniać albo pokazywać dojścia do poszczególnych skał, ale według nas lepiej pójść na żywioł i samemu odkrywać Skalne Grzyby. Do tego możemy sprawdzić naszą wyobraźnię i przekonać się, co zobaczymy bez podpowiedzi. Zabawa przednia! Tym bardziej że między skały często można wejść i przeciskać się przez wąskie szczeliny.

Jesteśmy w bajce

Jesteśmy bohaterami powieści fantazy. wędrujemy przez magiczny las. Promienie słoneczne z trudem przedzierają przez gęste korony drzew. Tworzą fantazyjne refleksy na gęstym zielonym poszyciu. Mijamy gigantyczne grzyby. Gdzieś dalej czają się olbrzymie potwory. Przyczaiły się, zamarły, uważnie nas obserwują. Czy zaatakują? Próbujemy je nazwać, ale robimy to szeptem, by nie obudzić kamiennych stworów, nie sprowokować do ataku. Chodźcie z nami. Dołączcie do przygody.

Niknąca Łąka

To olbrzymia łąka powstała na torfowisku wysokim na obszarze bezodpływowym, zasilanym tylko wodami opadowymi. Znajdziemy tu prawie 300 gatunków torfowców. 1 kilogram torfu może wchłonąć od 8 do 25 litrów wody, Oczywiście zwiększa się wówczas jego ciężar. Na tym terenie występują rzadkie rośliny: żurawina błotna, wełnianka pochwowata, turzyca nitkowata i skąpokwiatowa (znajdująca się w czerwonej księdze roślin zagrożonych wyginięciem). Okazem wyjątkowo rzadkim jest również sosna błotna.

W Sudetach było kiedyś wiele torfowisk, ale w wyniku nieprzemyślanej ingerencji człowieka pozostało ich niewiele, dlatego Niknąca Łąka to miejsce wyjątkowe, które warto zobaczyć. Przez teren torfowiska wędrujemy po drewnianej kładce. Byliśmy w porze wyjątkowo suchej. Zapewne po okresie silnych opadów, spacer przez torfowisko byłby o wiele ciekawszy.

niknąca łąka
Rezerwat Niknąca Łąka

Skalne Grzyby w Górach Stołowych zwiedzaliśmy korzystając ze znakomitych noclegów w agroturystyce Poza Czasem. Zajrzyjcie do naszego tekstu – „Agroturystyka Poza Czasem w Kotlinie Kłodzkiej”.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.