Góra Miedzianka to doskonale widoki i lekcja geologii
Góra Miedzianka zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Szczyt jest niewysoki. Ma tylko 354 m n.p.m, ale za to zapewnia wspaniałe widoki. Jesteśmy w Paśmie Chęcińskim, którego najwyższym szczytem jest Góra Zamkowa (360 m n.p.m. Na pewno znacie to miejsce. Zamek Królewski w Chęcinach przyciąga tysiące turystów. Jednak tym razem proponujemy zdobycie Góry Miedzianki.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Wspaniałe widoki
- Kopalnia rud miedzi
- Jaskinie i sztolnie
- Szlak na Miedziankę
- Mapa naszego szlaku na Miedziankę
- Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
- TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Góra Miedzianka leży między miejscowościami Miedzianka i Zajączków, w odległości 23 km od Kielc,
- darmowy parking znajduje się przy Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance,
- drugi darmowy parking znajdziecie z drugiej strony szczytu przy ulicy Złotej, od tamtej strony też możecie planować podejście na Miedziankę,
- Miedzianka jest wysoka ma tylko 360 m n.p.m, ale na łatwe podejście nie liczcie, trochę się namęczycie,
- podstawowy szlak ma długość tylko 1,2 km, ale warto go rozbudować o wędrówkę po szlaku żółtym śladami dawnych sztolni (wejścia są okratowane),
- wejście na Miedziankę warto połączyć ze zwiedzaniem Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego (bilet kosztuje 10 zł).
Wspaniałe widoki
354 metry to wynik niezbyt imponujący, ale zapewniamy, że droga na szczyt wcale nie jest łatwa. Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu, ponieważ na szlaku jest mnóstwo stromych podejść i olbrzymich kamieni, po których trzeba się wspinać. Nagroda czeka na szczycie- wspaniała panorama na oddalone o 40 kilometrów Łysogóry. Podobno w pogodne w dni można również dojrzeć oddalone o ponad 200 kilometrów Tatry. Wspinaliśmy się w fatalną pogodę. Nad nami wisiały ciężkie deszczowe chmury. Widoczność była bardzo słaba, więc o Tatrach mogliśmy zapomnieć. Doskonale natomiast widać ze szczytu pobliski kamieniołom, a zanim Kielce. Miedzianka często nazywana jest Świętokrzyskim Giewontem. Góra jest malownicza, więc porównanie chyba trafne.
Kopalnia rud miedzi
Cały masyw zbudowany jest z wapieni dewońskich, a góra nazwę zawdzięcza pokładom rud miedzi, które wydobywane były już od XIV wieku. W XVII wieku żupnik Jan Płaca opracował pierwszą polską ordynację górniczą. Załamanie wydobycia nastąpiło po najeździe kozacko-węgierskim. W roku 1817 Stanisław Staszic, próbował ożywić górnictwo w tym regionie, ale poszło raczej kiepsko.
Wszystko zmieniło się za sprawą braci Łaszczyńskich. Stanisław Łaszczyński opracował metodę otrzymywania miedzi i cynku za pomocą elektrolizy. To spowodowało wznowienie wydobycia rud miedzi, Eksploatacja złóż trwała aż do końca I wojny światowej. W okresie międzywojennym próbowano kontynuować wydobycie, ale było to coraz mniej opłacalne. Po II wojnie poszukiwania nowych pokładów rudy trwały, ale ostatecznie zrezygnowano z wydobycia. W roku 1958 powstał rezerwat przyrody Góra Miedzianka, który ochroną objął przyrodę, ale także pozostałości po górnictwie – wyrobiska, sztolnie i jaskinie.
Jaskinie i sztolnie
Za zboczach Miedzianki znajduje się kilka nieczynnym sztolni. Wszystkie są od kilku lat zabezpieczone kratami. Wejście jest niemożliwe. Oczywiście wielu poszukiwaczy przygód próbuje obejść zabezpieczenia, ale jest to bardzo niebezpieczne. Do tego jesteśmy na terenie rezerwatu.
Występujące tu jaskinie powstały na skutek zjawisk krasowych, ale wykorzystywane były przez górników. Często zostały sztucznie powiększone i pogłębione. Najlepiej zaobserwować to w Sztolni Zofia, gdzie naturalna jaskinia ma 279 metrów, a ze sztolniami aż 715. Nie ukrywamy, że podziemne atrakcje nas kusiły, ale tutaj jest naprawdę niebezpiecznie. W sztolni Zofia miał miejsce śmiertelny wypadek. Odpuściliśmy!
Poniżej spis wszystkich jaskiń na Miedziance:
- jaskinia w Sztolni Zofia na Miedziance – 715 m,
- jaskinia Psia – 16 m,
- jaskinia Hematytowa – 27 m,
- jaskinia Nowa na Miedziance – 15 m,
- jaskinia Południowa na Miedziance – 12 ,
- schronisko z Mostem Skalnym – 15 ,
- schronisko Zachodnie – 35 m,
- schronisko Dwuotworowe – 8 m,
- schronisko Zakryte – 2,5 .
Szlak na Miedziankę
Jeśli przyjechaliście samochodem to najlepiej skorzystać z bezpłatnego parkingu przy muzeum, ale uwaga -czynny jest tylko w godzinach otwarcia placówki. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ w okolicy znajdziecie kilka dogodnych miejsc, gdzie bezpiecznie parkujecie.
Na szczyt wejdziecie nawet w 15 minut, ale takiej ekspresowej wyprawy nie polecamy. Owszem szczyt zaliczycie, ale na zboczach Miedzianki znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.
Mapa naszego szlaku na Miedziankę
Startujemy z parkingu przy muzeum. Od tej strony podejście na Miedziankę nie jest oznakowane żadnym szlakiem, ale na szczyt prowadzi kilka ścieżek. Odległość do pokonania wynosi tylko 1,2 km, dlatego polecamy po zdobyciu góry wejść jeszcze na szlak żółty i zobaczyć nieczynne sztolnie.
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
Muzeum powstało w roku 2008 i pokazuje historię górnictwa regionu chęcińskiego. Ekspozycja znajduje się budynku pogórniczych, na terenie ostatniej historycznej kopalni rud miedzi z lat 50. XX wieku. W jednej ze sal zobaczymy skały, minerały i skamieniałości pochodzące z regionu świętokrzyskiego, terenu całej Polski oraz świata. Duża część zbiorów obejmuje narzędzia, sprzęt górniczy, mundury, odznaczenia. W muzeum poznacie historię górnictwa w Miedziance. Obok budynku muzeum znajduje się jedyna zachowana w Górach Świętokrzyskich wieża szybowa o konstrukcji kratowej z 1902 roku. Ustawiona jest ona nad szybem Piotr, ostatnim szybem wydobywczym kopalni miedzi w Miedziance.
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Godziny otwarcia: od 15 kwietnia do 15 października- wtorek-niedziela w godzinach 10:00-17:00. Od 16 października do 14 kwietnia- wtorek-niedziela w godzinach 9:00-16:00. Ceny biletów: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł.
Góry Świętokrzyskie zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Góry Świętokrzyskie. Podczas naszej wizyty korzystaliśmy z noclegu w Agroturystyce Gratka. Tu nasza relacja, bardzo polecamy to magiczne miejsce –Agroturystyka w Celinach w województwie świętokrzyskim.
TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie nas zachwyciły. To był nasz drugi wypad w ten region. Po kilkudniowym rajdzie po tych pięknych terenach pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Przygotowaliśmy zestaw najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić. Nie ustalamy kolejności. Takie listy przebojów nas nie przekonują, przecież gusty są różne. Nawet w naszej trzyosobowej ekipie mamy różne oceny. Lista ma pomóc w przygotowaniu świetnej wycieczki, skrojonej pod potrzeby i upodobania każdego turysty.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.